Dentální hygiena z rukou profesionálů

Autor: Adéla Tikovská DiS

Svěřil se mi jeden zubní lékař: „Co mi vadí v ordinaci nejvíc jsou ti pacienti, kterým páchne z úst, mají povlaky a časté krvácení dásní, zanedbávají domácí péči o chrup a to přesto, že jim opakovaně říkám, co by měli pro zlepšení stavu chrupu a dásní dělat. Zdá se mi, že je jim to prostě jedno. Nemají zájem starat se o své zuby do té doby, než je začnou bolet.“

Platí toto i pro Vás? A nebo pojem dentální hygiena je pro Vás samozřejmostí.

Dentální, chcete-li zubní hygiena nebo jednoduše profesionální čištění zubů odborníkem hygienistkou nebo stomatologem není nadstandardní péče jak se mnoho lidí domnívá, ale je základní péče, kterou by měl každý vyžadovat jako součást zabezpečení nejen svých zubů, ale i celkového zdraví.

Zachráněné zdravé zuby Vám mohou vydržet po celý život! Je ale nutné si uvědomit že pravidelné odstranění povlaku buď dokonalou domácí péčí nebo rukou dentální hygienistky a jejími specializovanými nástroji je nezbytné a nutné pro úspěch veškeré stomatologické péče, protože:

13661z

„Čistý zub nemůže onemocnět!“

Právě zubní plak/povlak představuje semeniště bakterií. Ty při své činnosti vylučují sirné kyseliny, které rozpouštějí zubní sklovinu a časem způsobí vznik zubního kazu a zároveň mohou být příčinou zánětu dásní. Zanícená dáseň je bolestivá a má sklon ke krvácení, které je jedním z příznaků jejího onemocnění. Pokud krvácíte z dásní při čištění zubů, nebo při jídle, měli byste zpozornět, může jít totiž právě o varovný signál.

Součástí zubní hygieny je rovněž precizní vyšetření stavu dásní a zjištění všech faktorů ovlivňujících možnosti opravdu komplexní péče o zuby. Kombinací vhodné domácí a profesionální hygienické péče pak dosáhneme stavu, kdy krvácející dásně a zápach z úst budu již navždy minulostí, která se nebude opakovat.

13662z

Náplň dentální hygieny umožňuje při pravidelné aplikaci spolehlivě předejít paradontóze a následné ztrátě zubů.

V prvé řadě jde o profesionální čištění zubů a dásní, odstranění povlaků, zubního kamene a všech nánosů a pigmentací, které do úst nepatří, a také nalezení a odstranění zdrojů nepříjemného zápachu z úst.

Ve druhé řadě je to neméně důležitá výuka správné péče o zuby, nácvik čistících technik, odstranění zlozvyků a nevhodných pomůcek pro čištění. Cílem je sestavení individuálního hygienického programu pro každého klienta, který by umožnil každodenní kvalitní a zároveň šetrnou péči o zuby.

13655z

Preventivní program zubní hygieny je paradoxně nejen nejúčinnějším, ale i nejlevnějším způsobem péče o zuby. Náhrada jediného ztraceného zubu pomocí zubního můstku či implantátu vyjde na částku přesahující 10 tisíc korun, s tím že tyto náklady budou s časem stále stoupat a nikdy neskončí. Zubní prevence vám naopak za nepoměrně nižší částku peněz zajistí, že tyto náklady pravděpodobně nikdy nebudete muset hradit. Zubní kazy i paradentóza pro Vás budou jen pojmy, o kterých mluví ti ostatní. Zároveň si do budoucna zajistíte možnost užít si spokojeného stáří s vlastními zuby, bez obav z nezdravého dechu a nutností ukrývání zubní protézy a s ušetřenými penězi si jistě poradíte i bez nás.

Máte stále pocit, že profesní ošetření dentální hygienistkou nebo stomatologem je pro Vás zbytečné a že je nepotřebujete? Omyl! I zdánlivě čisté zuby potřebují alespoň jednou za čas profesionálně vyčistit. Vždyť je používáme denně a uznejte, že si tuto péči alespoň jednou za půl roku zaslouží! Navíc mnohdy stačí málo – odstranění pigmentací způsobených pitím kávy, koly, čaje či kouřením – a odcházíte spokojeni s zářivějším úsměvem!

Aktualizováno: 13.6.2010

Autor
Adéla Tikovská DiS