Endodoncie – řešení při poškození zubního nervu

Autor:

Zub je vyživován prostřednictvím zubní dřeně, která se nachází uvnitř zubu a v kořenových kanálcích. Zubní dřeň je tkáň, která udržuje zub živý a citlivý. Pokud je zubním kazem poškozena zubní dřen, výsledkem je velmi bolestivý zánět, případně úplné odumření zubu. Jak taková situace může nastat a hlavně, jak jí předejít?

7 Endodoncie

Proč se nám kazí zuby?

Na začátku je zubní kaz. V případě neléčeného onemocnění zubním kazem se může stát, že kaz pronikne k zubní dřeni a začne poškozovat její strukturu. Při dlouhodobém vlivu bakterií zubního kazu dřeň odumírá a bakterie se přes kořenový kanálek mohou šířit dál do okolí zubu a poškodit i tkáň zubního lůžka.

"V konečném důsledku se pak mohou bakterie krví dostat dále do těla a negativně ovlivnit fungování celého organismu," doplňuje MUDr. Alexander Schill.

Endodoncie brání rozšíření zánětu ze zubu do celého těla

Pokud dojde k napadení zubní dřeně, je stěžejní včasné odstranění její odumřelé části a ošetření kořenových kanálků. Tento zákrok je nazýván endodoncie

V Schill Dental Clinic používají stomatologičtí odborníci operační mikroskop, díky kterému je operační pole zvětšeno 5-25krát a jsou vidět všechny detaily, což zvyšuje jejich přesnost a kvalitu práce.
kaz
Zubní kaz je třeba řešit včas. Fotky před a po odstranění kazu. (foto: soukromý archiv kliniky)

Čištění kořenových kanálků

Po vyčištění kořenových kanálků je stomatolog vyplní těsnícím materiálem, který zabrání dalšímu pronikání bakterií do okolí kořene zubu.

Nedostatečné opracování kanálků, nedokonalá dezinfekce a nekvalitní a netěsnící výplň umožní prosakování zbylých mikrobů z kanálku do kostního lůžka kolem zubu a může dojít ke vzniku nového zánětlivého váčku.

Proto je základem úspěšné léčby, která zachrání zub před extrakcí, správná technika výplně, vysoká kvalita těsnícího materiálu a náležitá dezinfekce.

Aktualizováno: 11.12.2018

Doktor ve Vašem okolí