Zubní péče pro 21. století .

Autor:

V současné době žijeme ve světě skutečné vědecko–technické revoluce v tom nejlepším smyslu slova – převratné novinky přicházejí rychleji, než jsme si stačili zvyknout na ty předešlé, i na první pohled jednoduché věci mají tolik funkcí, že je ani nejsme schopni využít, a u mnoha technických vymožeností je těžké třeba jen odhadnout, k čemu vlastně slouží. Tento vývoj se nevyhýbá ani medicíně – spíše naopak – vždyť kde jinde by nám převratné vědecké objevy a špičková technické zřízení měla pomáhat, když ne v péči o naše zdraví.

Jestli je tento vývoj patrný i v pro mnohé nepopulární zubní péči, jsme se zeptali MUDr. Václava Kopeckého, vedoucího lékaře nově otevřené kliniky estetické stomatologie a kosmetiky EsthetX.

Dobrý den pane doktore, můžete nám nejdříve vaši kliniku stručně představit?

portret_vk

MUDr. Václav Kopecký

Naše zařízení bylo otevřeno po dvouleté přípravě v druhé polovině loňského roku, s cílem vytvořit špičkové a úzce zaměřené zdravotnické zařízení, které nabízí za dostupných podmínek vše, co současná světová stomatologie umožňuje. Dnes už můžeme říci, že se nám podařilo vybudovat jednu z nejlépe vybavených dentálních klinik v celé republice, a dáváme si záležet na tom,  aby naše péče byla "jiná", než ta, na kterou byli klienti doposud zvyklí. Přejeme si, aby k nám zákazníci přicházeli s důvěrou, že budou ošetřeni komfortně, absolutně a vždy bezbolestně, a přitom s maximální precizností a kvalitou, která zaručuje, že naše práce budou fungovat a sloužit desítky let. Veliký důraz klademe rovněž na prevenci, která je v péči o zuby jednoznačně nejefektivnějším nástrojem.

To zní opravdu zajímavě, proto si dovolím jednu všetečnou otázku – kdy už se dočkáme toho, že se zuby budou ošetřovat bez té nepříjemné zubní vrtačky?

Na to čekat nemusíte, to zcela standardně provádíme již dnes. Řadu zubních kazů již dovedeme léčit bez nutnosti vrtání, nepříjemných injekcí a bez jakékoliv bolesti,  pomocí speciální ozónové terapie. Jedná se o unikátní techniku, která léčí napadený zub a umožňuje jeho zpětnou remineralizaci. Kvalita naší preventivní péče se díky tomu dostává na špičkovou úroveň, zcela mimo obvyklé tuzemské standardy a to je přitom jen jedna z mnoha technologií, kterými klinika EsthetX disponuje.

To zní neuvěřitelně! Opravdu je možné vyléčit zubní kaz bez nutnosti injekce a vrtání, a hlavně bez bolesti a strachu?

Ano, je to možné. Speciální přístroj HealOzone® vytváří kolem napadeného zubu vakuum, do kterého se následně vhání ozón, jenž zubní kaz zcela deaktivuje. Pomocí řízené remineralizace následně dochází k obnově normální struktury zubu. Řada kazů se po této terapii nemusí opravovat vůbec, nebo je drobný defekt pouze zalit kompozitní pryskyřicí a zaleštěn, aniž by zůstal viditelný. Zároveň je ale potřeba říci, že pokud někdo přijde, až když má „díru v zubu“, tak už mu jenom ozón  nepomůže – zub už sám nedoroste, a nějakému vrtání se tedy nevyhne. Proto je tak důležitá prevence – když se kazy najdou včas, lze je ošetřit, aniž by se zubu vrtačka vůbec dotkla. Ozónované plošky zubů jsou také značně odolnější vůči novému napadení kazem, proto se ozón používá i preventivně, což má význam nejen u dospělých, ale hlavně u dětí.

Takovou péči ale pojišťovny asi neplatí?

Bohužel ne, i když u ozónu by to jistě smysl mělo. Cílem zdravotního pojištění je ale přece něco jiného – solidární péče s těmi, kteří na ošetření nemají. Pojišťovna by měla zajistit solidní bezplatné vyšetření, a v případě zjištění problému také to nejbezpečnější a nejefektivnější řešení, a tím je vytržení zubu. Sociální náhradou je potom zhotovení snímací protézy, a tu platí pojišťovny rovněž v plném rozsahu. Zní to možná tvrdě, ale vše ostatní už je v podstatě nadstandard – ostatně na to, aby všem občanům zaplatil dokonalou zubní péči, nemá žádný stát na světě. Standardy naší kliniky EsthetX ale leží naštěstí někde úplně jinde. Z plateb ze zdravotního pojištění bychom naše technologie také jen těžko pořídili – vždyť například jen jediný přístroj – stomatologický robot – stál víc než 3 miliony korun. A takto nákladných přístrojů u nás máme celou řadu

Chcete říci, že na Vaší klinice už ošetřují zákazníky roboti ???

19-2

Bohužel, tak daleko ještě nejsme. Bedlivě ale sledujeme vývojové trendy ve světové stomatologii, a jakmile se objeví nová přínosná technologie, snažíme se ji pro naše zákazníky zajistit. Stomatologický robot CEREC® proto zákazníky neošetřuje (člověk bude asi ještě dlouho nenahraditelný), ale vyrábí „ na počkání“ dokonalé celokeramické rekonstrukce zubů, které jsou od vlastních zubních tkání takřka nerozeznatelné.

To je zase téměř nepochopitelné – můžete nám to popsat trošku blíž?

Samozřejmě. Tato poměrně složitá technologie dokáže vyrobit poškozené či ztracené části zubů z té nejkvalitnější keramiky ne v řádu týdnů, jako tomu bylo doposud, ale během jediné hodiny. Zhotovit se dá prakticky cokoliv – od malých plomb až po celé zubní korunky, nebo stále populárnější keramické fasety, které umožní dosáhnout dokonalého vzhledu takřka jakýchkoliv zubů v řádu několika hodin. Přednosti této technologie jsou tedy nasnadě. Nejen, že klient získá dokonale estetickou a trvalou keramickou plombu nebo korunku ve špičkové kvalitě, ale ještě je vše vyrobeno jednorázově a na počkání, takže odpadá nutnost opakovaných injekcí, nepříjemných otisků, nasazování provizorních prací, a hlavně potřeba několika návštěv u zubaře. Během jediné návštěvy je takto možno ošetřit celé zubní úseky, a klient odchází s dokonalým úsměvem a zářivě bílými zuby s čisté keramiky. Prakticky to probíhá tak, že stomatolog „vyfotí“ defektní zub scannerem přímo v ústech pacienta, a výsledná data přenese do počítače. Ten pak navrhne optimální rekonstrukci, kterou lékař může dále upravovat. Pak odešle předlohu do obráběcího modulu, který z bloku speciální keramiky během chvíle vybrousí požadovanou část zubu. Takto zhotovené rekonstrukce jsou esteticky dokonalé, a hlavně jsou hotové dříve, něž si zákazník stačí dopít svou kávu. I když tyto zákroky patří k těm nákladnějším, jsme ve své práci limitováni hlavně našimi kapacitními možnostmi – pokud se keramikou ošetřuje „celá pusa“ což může být až 28 zubů, znamená to pro nás 1 až 2 dny nepřetržité práce. Snadno si pak lze spočítat, kolik klientů jsme schopni ošetřit třeba za měsíc.

cerec

fasety před a po 8 hodinách práce

U vás je asi opravdu těžké si vybrat z tolika nabízených možností. Co patří k nejžádanějším zákrokům?

Samozřejmě veliký zájem je o bělení zubů a služby dentální hygieny, vždyť zářivý a estetický úsměv je dnes vizitkou každého člověka. Nejpopulárnější je proto asi rychlé bělení zubů pod plazmovou lampou americkým systémem ZOOM®, kdy jsme schopni během jediného sezení zuby pacienta vybělit až o 8 odstínů, takže rozdíl ve vzhledu je často opravdu ohromující. A stále také roste zájem o zhotovení zmíněných keramických faset, které dokáží kromě barevných korekcí až do nejzářivějších odstínů bílé opravit také nerovnosti zubů a chyby v postavení, v případech, kdy dotyčný nechce nebo už nemůže nosit rovnátka. A dnes již tradiční je zájem o náhradu ztracených zubů implantáty, a také o ošetření v analgosedaci, což je zjednodušeně velmi šetrný stav, kdy jste během celého ošetření při vědomí, ale z celého zákroku si nic nepamatujete (to má význam hlavně u velmi bázlivých zákazníků).

A co obnáší služby dentální hygieny?

Dentální hygiena má dva hlavní směry – jednak učí zákazníky správně a netraumaticky pečovat o vlastní zuby a dásně, a pomůže s výběrem a kalibrací vhodných pomůcek, a pak sama hygienistka provádí hloubkové čištěni zubů a dásní v místech, kde si je klient již nedokáže zuby sám vyčistit. Ostatně k dentální hygienistce by měl zajít minimálně dvakrát ročně každý, aby měl jistotu, že se dočká stáří s vlastními zuby. A z mých zkušeností mi přitom připadá, že je to návykovější než návštěva u kadeřníka (alespoň pro ženy),  řada našich klientů si už život bez pravidelných návštěv u dentální hygienistky neumí představit.

Ten výběr je opravdu veliký – zabýváte se ještě vůbec tou „normální“ zubní péčí?

Ale samozřejmě, ta patří k základům naší práce. Naši zákazníci jsou přece také úplně „normální“ lidé, kteří chtějí mít své zuby v pořádku. Úmyslně se snažíme nebýt jen drahou klinikou pro cizince nebo dentální turisty, ale zařízením zaměřeným na poskytování stomatologických služeb na špičkové úrovni převážně českým zákazníkům. Navíc to, o čem jsme si povídali, je jen malou částí služeb, které poskytujeme. Naše práce je založená na důkladné diagnostice, a následném pokud možno trvalém vyřešení všech zubních problémů zákazníka.  Jenom se nesnažíme „všichni umět všechno“, což je častý neduh současné české stomatologie. Zubní lékařství je dnes již tak širokým oborem s celou řadou podoborů, že je pro jednoho člověka nemožné je kompletně zvládnout. Proto se každý věnujeme té části stomatologie, kterou chceme ovládat nejlépe, a v té se každý také kontinuálně vzdělává. Praktickým důsledkem pak může být, že jiný lékař zákazníka vyšetří, jiný mu ošetří zubní kanálky nebo zhotoví plomby, a k dalšímu pak půjde na ošetření keramikou. Věříme, že je to správný postup, a časem se mu nevyhnou ani další zařízení – urvat toho co nejvíc pro sebe nemusí být vždycky výhodou (ostatně třeba kvanta špatně ošetřených zubních kanálků jsou toho důkazem, ale který „univerzální“ zubař má k práci k dispozici operační mikroskop?).

A co ona kosmetická část vašich služeb – ta se týká také především zubů?

V převážné míře ano, od kosmetického čištění a leštění zubů, až po ryze kosmetické služby, ovšem se zaměřením pouze na oblast obličeje – lékařský permanentní make-up, korekce jizev apod., ve spolupráci se špičkovými klinikami z oblasti plastické chirurgie. Rozhodně ale nechceme být zařízením, které dělá „od každého něco“, chceme se věnovat jen tomu, v čem jsme nejlepší, a to ostatní rádi přenecháme jiným specialistům, kteří tu svou oblast medicíny dělají se stejným zaujetím, jako my tu naši. Oněch kosmetických výkonů ale poskytujeme samozřejmě mnohem více.

Prozradíte našim čtenářům na závěr, kde mohou kliniku EsthetX najít?

Klinika estetické stomatologie a kosmetiky EsthetX sídlí v Praze na Václavském Náměstí číslo 38, v krásných prostorách paláce ROKOKO. Telefonní kontakt na recepci je+420 776 77 22 44, nebo +420 224 26 31 96. Více informací o poskytovaných službách zájemci naleznou na našich stránkách www.esthetx.cz , kde také pravidelně zveřejňujeme slevové a zvýhodněné akce v rámci podpory naší činnosti ( v současné době to jsou například slevy na vyšetření a bělení zubů).

Děkuji Vám za rozhovor.

-Klaudie Veselá-

Aktualizováno: 8.4.2010