Bílý výtok z pochvy (fluor vaginalis)

Tato webová stránka sbírá za účelem zefektivnění poskytovaných služeb provozní data tzv. cookie soubory. Pokud se sběrem cookie souborů nesouhlasíte, změňte nastavení. Více informací viz zásady ochrany soukromí.

Bílý vaginální výtok, který není provázen zápachem, bolestí, příměsí krve nebo svěděním je zcela normální. Začíná se produkovat v období před první menstruací, kdy už se sliznice pochvy dostatečně pod vlivem estrogenů vyvinula a utvořila vhodnou půdu pro poševní bakterie, které tento prostor fyziologicky chrání před bakteriemi z vnějšího prostředí. Pokud je výtok tvarohovitý a silně svědí je nutno pomýšlet na kvasinkovou infekci. Výtok nezapáchá a sliznice v okolí vstupu do vagíny jsou zarudlé a bolestivé. V terapii používáme léky proti plísňovým infekcím. Bělavý výtok se také může objevit u přemnožení běžných vaginálních bakterií takzvané laktobacilóze. Ta se projevuje podobně jako infekce kvasinkami, ale k její terapii postačí průplachy pochvy roztokem jedlé sody.

Publikováno
   
Poraďte se s odborníkem v oboru

MUDr. Veronika Frisová

Gynekologie a porodnictví

Položte dotaz v online poradně

Komerční sdělení: Čeká vás gynekologický zákrok nebo operace? Potřebujete být co nejdříve zase fit? Chcete urychlit vstřebávání otoků a krevních podlitin po operaci a podpořit nekomplikované hojení?