Premenstruační syndrom

Tato webová stránka sbírá za účelem zefektivnění poskytovaných služeb provozní data tzv. cookie soubory. Pokud se sběrem cookie souborů nesouhlasíte, změňte nastavení. Více informací viz zásady ochrany soukromí.

Premenstruační syndrom je soubor psychických a fyzických obtíží vznikajících před periodou. Bolesti v podbřišku mohou mít různou intenzitu. Připojují se k nim psychické obtíže jako frustrace, deprese, nervozita, ztráta soustředění a změny nálad. Ženy pociťují tlak v prsou, ztrátu energie a někdy také migrénu. Tvoří se více otoky a ženy špatně snášejí výkyvy teploty. O příčinách premenstruačního syndromu se zatím pouze spekuluje. Uvažuje se o souvislosti tohoto onemocnění s dysfunkcí štítné žlázy a poměrně pravděpodobné je, že za tyto obtíže můžou hlavně dysbalance mezi estrogenem a progesteronem. Mezi další teorie patří teorie o nesouladu mozkových přenašečů, nedostatku vitamínu, především ze skupiny B a další. K terapii se vesměs používá hormonální antikoncepce, léky proti bolesti, léky na odvodnění a někdy i psychofarmaka. V lékárně se dá bez receptu pořídit Pupalkový olej, kterého se denně užívá jedna kávová lžička anebo Agnucaston nebo Mastodynon , které pomáhají hlavně při bolesti prsou. Doporučují se relaxační techniky, cvičení a zdravá strava.

Aktualizováno
   
Poraďte se s odborníkem v oboru

MUDr. Veronika Frisová

Gynekologie a porodnictví

Položte dotaz v online poradně

Komerční sdělení: Čeká vás gynekologický zákrok nebo operace? Potřebujete být co nejdříve zase fit? Chcete urychlit vstřebávání otoků a krevních podlitin po operaci a podpořit nekomplikované hojení?