Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
YAG kapsolutomie - Léčba šedého zákalu (katarakty) - Diskuze

YAG kapsolutomie

YAG kapsolutomie

Jana Vondráčková  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o radu. Je mi 41 let. Před 3 lety jsem podstoupila operaci katarakty na pravém oku. Mám multifokální čočku. Před rokem a půl bohužel došlo ke komplikaci - odchlípení sítnice. I přes rozsáhlost odchlípení se operace podařila. Dočasná výplň v oku byla pouze plynová. Nyní můj lékař doporučil YAG kapsolutomii. Projasnění vidění by mělo nastat brzy po zákroku. Kupodivu jsem se setkala i s rozdílným názorem lékaře, který tvrdí, že po kapsolutomii se zlepší vidění do dálky a zhorší do blízka(vzhledem k posunu čočky dozadu). Touto rozdílností názorů jsem velmi překvapená. Osobně potřebuji především vidění na vzdálenost natažené paže - na noty(jsem profesí klavíristka). Rovněž mě napadla, možná neopodstatněná, otázka, zdali odstranění sekundární katarakty na pravém oku, nemůže urychlit rozvoj katarakty na druhém oku? Tím vidím výborně a miniaturní katarakta v něm se již 3 roky nezvětšuje. Moc prosím o radu a pomoc v rozhodování, zdali kapsolutomii podstoupit a zdali tak učinit co nejdříve. Předem děkuji,
MgA. Jana Vondráčková PhD.
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den, posun čočky dozadu nastává, ale dle mnoha studií je klinicky nevýznamný. Po půl roce od operace se riziko výraznějšího posunu ještě mnohem sníží v důsledku zajizvení čočky v jejich krajích. Svou roli zde hraje i tvar a velikost haptiků (okraje, které drží optiku ve středu zornice) a velikost vytvořené kapsulotomie (okénka v zadním pouzdru). Existuje na toto téma několik studií s různými výsledky. Shodují se, že takový posun, aby Vy jste zaznamenala negativní změnu dioptrií, je vzácný (méně než 2 %). Vidění se rozhodně projasní do dálky i do blízka. V praxi tento zákrok provádíme několikrát denně a opravdu se s tímto problémem nesetkáváme. Kdyby k posunu čočky došlo, tak se změní dioptrie a dojde k navození mírné dioptrické vady. Když už by situace nastala, tak by šlo vadu řešit dodatečnými brýlemi a po 3-6 měsících dolaserovat vadu zákrokem na rohovce (LASEK a podobné metody).

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
OFTEX Oční klinika
MUDr. Kristina Vodičková Ph.D., FEBO  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Brno
  • 26 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den,
pokud máte v oku multifokální čočku, s progresí sekundární katarakty její funkce výrazně klesá. Šetrně provedená laserová YAG kapsulotomie Vám navrátí kontrastní vidění do dálky i blízka.
Odstraněním sekundární katarakty na pravé oku rozvoj katarakty na oku levém neuspíší.

S pozdravem,
dr. Vodičková, Neovize

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí