Brýle do dálky a plusové dioptrie

Brýle do dálky a plusové dioptrie

mirek  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
dobrý den,nosím brýle do dálky.Původní hodnoty byly tuším -1,25 dioptrie L+P oko, při novém vyšetření mi byly předepsány brýle D +2,25 cyl =3,0 osa 85. Zajímalo by mě zda jsou plusové hodnoty správné, protože mám v podvědomí, že plusové dioptrie jsou pro brýle na blízko(čtení).
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
v první řadě... na dálku můžou být plusové i mínusové sférické dioptrie a to podle toho, zda obraz pozorovaného předmětu dopadá před a nebo za sítnici (oka je delší nebo kratší než by bylo potřeba). Do blízka se k Vaším brýlím na dálku připočítavají plusové dioptrie, takže naprostá většina pacientů má pak plusové dioprie do blízka.
U Vás je situace o něco komplikovanější, protože Vaše oční vada je kombinovaná. Vaše rohovka je nepravidelně zakřivená. Představte si, že parsek dopadající na oko vertikálně vytvoří obraz za sítnicí, a horizontální paprsek vytvoří obraz před sítnicí. Takže je nutné sférickou dioptrií dorovnat jeden obraz a válcovou (cylindrickou) čočkou druhý tak, aby oba dopadaly přesně na sítnici. Takže pak záleží na který směr se použije cylindr, a proto jsou dvě formy zápisu Vašich dioptrií.
Ekvivalentní zápis Vámi uváděných dioptrií je -3,0 cyl +2,25 osa 175. A tam už vidíte tu mínusovou dioptrii, na kterou jste zvyklý. Předpis takových brýlí je tedy možný.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
--------------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXX

Související recenze a zkušenosti

Vyšetření zrakové ostrosti do dálky - Související videa

Doktor ve Vašem okolí