Kulhání po výměně kyčelního kloubu

Kulhání po výměně kyčelního kloubu

HanaMarie  |  návštěvník
  • 3 Likes
Dobrý den, v lednu jsem podstoupila výměnu kyčelního kloubu. Bolesti nemám, ale stále se nemohu zbavit kulhání a občas se mi samovolně podlamuje noha, někdy mě bolí noha v oblasti stehna těsně nad kolenem. Vzhledem k udržení si práce jsem žádnou rehabilitaci neabsolvovala. Cvičím doma, jezdím na rotopedu a chodím na procházky. V práci bohužel celý den sedím, pracuji jako účetní. Podle lékaře by se mohlo jednat o problem s páteři, kyčel nemohl být usazen na původní místo - silné poškození pánve. Nikde se nemohu dočíst jak správně cvičit a jaká jsou omezení pohybová po 8 měsících od operace. Je mi 54 let a ráda bych se kulhání zbavila. Budu vděčná za každou radu. Děkuji.
FYZIOklinika s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 297 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den,

rehabilitace by měla být nedílnou součástí procesu výměny kyčelního kloubu.
Poté, co Vám operatér vymění samotný kloub je nutné adekvátně "vycvičit" svalový aparát trupu a nohy tak, aby kyčel fungovala co nejoptimálněji a Vám umožnila opět komfortní pohyb.
Usazení kyčle jiným způsobem - jak popisujete - určitě je dalším komplikujícím faktorem, který nás však opět navádí k nutnosti co nejlepší funkce okolního svalového aparátu, který se tak musí vyrovnat s novými a ne úplně ideálními podmínkami, kterými tento zásah je.
Obecným pohybovým omezením po výměně kyčelního kloubu je křížení nohou (sed s nohou přes nohu), hluboké předklony ve stoji (např. zavazování si tkaniček ve stoje, ohýbání se k zemi), zvedání natažené dolní končetiny do vzduchu - noha působí jako páka na kyčelní kloub.
V cvičení byste se měla obecně zaměřit na posílení svalů přední strany stehna, uvolnění hamstringů a odtahovačů kyčelního kloubu a stabilizaci pánve a bederní páteře. Pro konkrétní cviky navštivte fyzioterapeuta, který Vám vše ušije na míru.

S přáním pěkného dne

Iva Bílková - FYZIOklinika.
Hanka  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 39 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den,
rehabilitace, ušitá "na míru" je, samozřejmě, velmi potřebná. Myslím si však, že při platnosti obecných zásad pro všechny pacienty po výměně kyčelního kloubu by mnoho z nás uvítalo cvičení na DVD. Překvapuje mě, že při takovém množství pacientů s endoprotézou se toho ještě nikdo neujal.(Pokud někde existuje, sdělte mi to, prosím, pátrala jsem marně.) Asi to není ekonomicky zajímavé, ale užitečné by to bylo. Viděla jsem velmi pěkně udělané rehabilitace pro cvičení různých částí těla, vydané /?/ ministerstvem zdravotnictví a běžně dostupné na internetu, výrobci vložek poskytují DVD na cvičení pánevního dna. Operace a endoprotézy stojí státní kasu asi docela dost peněz, proč nám tedy neusnadní dobře pečovat o to, aby nám endoprotéza vydržela za pomoci dobře udržovaného
svalstva pohybového aparátu pomocí DVD? Myslím, že nejsem sama, komu se lépe cvičení s DVD než jen tak z hlavy nebo papíru s poznamenanými cviky.Těmi ušitými na míru bychom jenom rozšířili to obecně platné.
Přeji krásné podzimní dny všem, kteří to čtou.
Hanka

Reakce na Hanka

Vlaďka  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 5 odpovědí
Dobrý den paní Hanko,
po přečtení vašeho článku o návrhu cvičení po TEP kyčle.Cvičení pro posílení pohybového aparátu vydat na DVD je velice dobrý a jistě nám všem(a že nás je mnoho po TEP)velice prospěšný nápad!
Děkuji za zmínku tohoto nápadu na těchto stránkách.
Jsem s vámi stejný ročník a mámstejný problém jako vy.Mějte se moc hezky a pěvně věřím,že se kulhání zbavíme!
Vlaďka

Reakce na Hanka

jajasv  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 5 odpovědí
Podle mé zkušenosti je po operaci nutná RHB, ta je ušitá na míru (a již nikdy ji nedostanete). Dúůežité je, že cvičení děláte pod dohledem fyzioterapeuta, který dbá na správné provedení cviků. Rovněž použití berlí v jednotlivých stádií uzdravování bylo důležité právě kvůli páteři a kulhání Mám TEP obou kyčlí, a u každé vše probíhalo trochu jinak - hlavně taky záleželo na omezení pohybu před operací. Cviky na DVD mohou pomoci, když už je znáte, jinak by naopak mohli uškodit. A hlavně záleží na doporučení operatéra, ten zná Váš kloub

Reakce na jajasv

Vlaďka  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 5 odpovědí
RHC individuální je nutná,samozdřejmě.Co ale dělat potom,když zkončí.Doma si zacvičíte známé cviky,ale to už vás neposune nikam dál.
Operatér,ortoped?Ten vás maximálně pošle do lázní a potom řekne,že je vše v pořádku a mužene nastoupit do zaměstnání!
Mám reoperaciTEP kyčle již po čtvrté,s parézou stehenního nervu.....stále doufám,že je tato operace již poslední a vše bude funkční,jak má....není to tak jednoduché pokud je nějaká komplikace

Reakce na Vlaďka

jajasv  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 5 odpovědí
Paní Hanko, takové zkušenosti zase nemám, přeji Vám abyste brzy našla radu, která by Vám pomohla

Reakce na jajasv

Vlaďka  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 5 odpovědí
Buďte rád,nebo ráda,že nemáte špatné zkušenosti jako já.Děkuji a já Vám přeji hodně zdraví a bezbolestnou chůzi

Reakce na Vlaďka

anonym  |  návštěvník  |  Bratislava
  • 12 odpovědí
  • 1 Like
paní Vladko rada bych se s vámi podelila o moji skusenost s totální endoprotézou ...mám 2 revizi /opakovaná) operace a poškodeny periferny nerv ..pareza..
p.s zaujal mne váš prísevok dekuji Olga

Související recenze a zkušenosti

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí