Vyztužení kanálku skleněným čepem

Vyztužení kanálku skleněným čepem

MoH  |  návštěvník  |  Praha
Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem ohledně výplně předního zubu po vytažení nervu.

Po RTG mi byl zjištěn zánět pod zubem dvojkou (dolní). Zub nikdy nebolel a zubařka neví, z čeho by zánět mohl být.
Jediným možným ošetřením je prý vytažení nervu, vyčištění kanálku a jeho zaplnění.

První část (vytažení mrtvého nervu a vyčištění) jsem již absolvovala. Teď má přijít definitivní uzavření zubu, z čehož mám trošku strach.

Bylo mi sděleno, že se jedná o přední zub, kterým se kousají potraviny a je na něj velká zátěž. Proto je dobré ho vyztužit skleněným čepem, který zabrání zlomení.
Prý je ale nutné odfrézovat část zubu, dát tam čep a pak zub dotvořit fotokompozitní výplní.
Nechápu, proč se zub musí odrézovat a pak uměle dotvářet. Zub byl jinak zdravý, bez plomb, není zlomený ani vyštíplý.
Navíc prý mrtvý zub často mění barvu a tmavne.

Není jiná možnost, jak zabránit zlomení zubu, jak ho třeba vyztužit ale bez frézování stáavjícího zubu? Nechápu, proč bych měla přijít třeba o 1/2 svého dobrého zubu, který mi pak bude nově dotvořen.

Paní zubařka udává toto jako jediné řešení, protože se jedná o přední zub. Je mi 33 let, mám všechny své zuby s minimálním množství plomb a toto bylo první vytažení nervu.

Prosím moc o radu.

Děkuji.

M.
Mediestetik, skupina klinik - STOMATOLOGIE  |  Basic member  |  Praha, Teplice
  • 114 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den, Vaše paní doktorka dle mého soudu volí nejlepší možný postup. Pokud by nebyl zub takto ošetřený, je skutečně křehčí a hrozí jeho zlomení. Nejedná se přímo o skleněný čep, ale čep ze skelných vláken. Zub je skutečně nutno opracovat způsobem, jaký uvádíte. Jak jsem již řekl, jedná se skutečně o nejlepší možné řešení. Dalším možným řešením by byla korunka, ale toto nepovažuji za vhodné, neboť je nutné i pro korunku instalovat čep.

S pozdravem Dr. Vadym Sherman - Klinika Mediestetik Senovážné náměstí 23, Praha 1 - XXXXXXXXXXXXXX

Související recenze a zkušenosti

Zubní výplně (záchovná stomatologie) - Související videa

Doktor ve Vašem okolí