Cholesterol a nežádoucí účinky léku rosucard

Cholesterol a nežádoucí účinky léku rosucard

mmolda  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
je mi 44 let a již od mládí mám zvýšenou hladinu cholesterolu (vždy to bylo mezi 5,5 - 7). Lékaři mi do 40 let tvrdili, že pokud mám dostatek pohybu, tak se s tím tělo vypořádá. Ve svém bývalém zaměstnání jsem pravidelně každý rok musel chodit na pracovní lékařství (kontrola krve atp.) a nikdy jsem neměl předepsané léky. Před 4 lety jsem změnil práci a lékaře, nový lékař mne poslal na internu a od té doby beru Rosucard 20mg, kontrola 2x ročně. Cholesterol se snížil na 4.
Po celý život aktivně sportuji (posilovna, bojová umění, běh - sport pravidelně tak 5x týdně), nejím tučné maso (ani kůži u kuřete), nejím salámy. Snažím se jíst zdravě, mám ale rád sladké snídaně (koláče, buchty), zelenina denně, ovesné vločky atp. Jídlo 3xdenně, kafe 2x denně, alkohol minimálně. Váha 73, výška 165 - asi 20 let pořád stejné, nadváha způsobena svalovou hmotou.
Známí mne přesvědčují ať Rosucard vysadím, protože je škodlivý, způsobuje rozpad svalové hmoty a Alzheimerovu chorobu.
Jaký je Váš názor na Rosucard ? Brát či nebrat?
Děkuji.
MUDr. Táňa Andreasová  |  Basic member  |  Interní lékařství  |  Praha
  • 346 odpovědí
  • 61 Likes
Dobrý den, záleží na přidružených onemocněních (ICHS, diabetes, stav po CMP atd) a hladině celkového cholesterolu a LDL cholesterolu. Jestliže uvedená onemocnění nemáte, statiny, kam Rosucard patří, užívat nemusíte, stačí dieta. Jestliže dietní opatření nedostačují, statiny je třeba užívat, hladiny 7 mmol/l jsou dost vysoké. Můžete mít některou i některou z dědičných forem hypercholesterolemie, pak je léčba statiny na místě. Hrozí jinak předčasná ateroskleroza a jiné komplikace. Nežádoucí účinky léčby jsou nejčastěji zvýšené jaterní testy (je třeba pravidelně kontrolovat) a zánět příčně pruhovaného svalstva, což je dost vzácné a nejspíše na to nejste náchylný, neboť medikament,jak uvádíte, snášíte dobře. Že by způsoboval demenci, jsem neslyšela. Proto doporučuji v léčbě pokračovat.
S pozdravem
mmolda  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Děkuji za výstižnou odpověď, napadá mne otázka jak se projevuje zánět příčně pruhovaného svalstva (dá-li se to tady stručně popsat) ??
Děkuji.

Reakce na mmolda

MUDr. Táňa Andreasová  |  Basic member  |  Interní lékařství  |  Praha
  • 346 odpovědí
  • 61 Likes
Projevuje se bolestmi svalů - hlavně na horní části stehen. Bývá to potencováno hlavně se současným užíváním jiných léky na snížení cholesterolu a vyšších dávek rosuvastatinu - 40mg. V laboratorních výsledcích jsou pak zvýšeny svalové enzymy (CK).
lolitka  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 1 odpovědí
Užívám tento lék a začaly mě bolet svaly v celém těle a mám studené končetiny je možné,že je to od tohoto léku děkuji za odpověd lolitka