Problémy při léčbě Metforminem

Problémy při léčbě Metforminem

brandi  |  návštěvník  |  Praha
Dobrý den,Mám krátce zjištěnou cukrovku 2.typu.Lékař mi předepsal 2x denně Metformin.Beru ho 2x denně již týden.Cukr mi spadl z 15,8 ,a 10-11 během dne.Je léčba dostatečná?Mám se přijít ukázat až cca za 2 měsíce.Po lécích navíc trpím průjmem a pachutí v ústech.Je to normální?Moc děkuji.
MUDr. Táňa Andreasová  |  Basic member  |  Interní lékařství  |  Praha
  • 346 odpovědí
  • 61 Likes
Dobrý den, metformin patří mezi léky první volby při léčbě diabetu 2. typu, začíná se většinou nižšími dávkami (500-850mg) 2-3x denně, během jídla nebo po jídle a pak se dávkování navyšuje dle glykemie, max. dávka je 3g denně. Dají se navíc přidat i tablety z jiné skupiny perorálních antidiabetik dle vašeho ošetřujícího lékaře, nakonec se při neúčinnosti léčby přidává i inzulin. Glykemie by měla být pod 10mmol/l, ideálně 6-8. Ovšem základem léčby jsou dietní opatření, diabetická a racionální dieta, redukce hmotnosti, dostatek fyzické aktivity, při kterých se vám může glykemie upravit k normě i bez léčby.
Zažívací potíže při léčbě metforminem jako nevolnost, zvracení, průjem, bolesti břicha a ztráta chuti jsou velmi časté, vyskytují se nejčastěji na začátku léčby a ve většině případů samovolně vymizí. Při pochybnostech se poraďte se svým diabetologem. S pozdravem dr.S.Andreasová

Související recenze a zkušenosti

Diabetes mellitus (cukrovka) II. typu - Související videa

Doktor ve Vašem okolí