Nedostatek progesteronu?

Nedostatek progesteronu?

Hakk  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den, moc prosím o radu. Téměř po 10 letech jsem vysadila antikoncepci s cílem otěhotnět. Před jejím užíváním jsem neměla s menstruací žádné potíže. Nicméně teď po vysazení první 2 cykly proběhly v pořádku (po 25 dnech), ale dalších 5 se začalo zpožďovat (cca 30- 35 dní) a naposledy jsem dokonce musela na injekci agolutinu, aby menstruace vůbec přišla. Při té příležitosti proveden ultrazvuk - vše OK, sliznice 8 mm, těhotenství vyloučeno krevními testy, zánět i mykoza také vyloučena. Všechny menstruace mají také jeden společný rys: 2 dny velmi intezivní, pak 8-10 dnů špinění. Jde o nedostatek progesteronu, co způsobuje, že tento zvláštní menstruční cyklus? Děkuji, Marta

MUDr. Ilič Zdravko  |  Basic member  |  Praha
  • 357 odpovědí
  • 3 Likes
Dobrý den,
spíš je třeba korigovat I f MC a ne přidávat progesteron,je třeba provést folikulometrii na trnsvag. UZ,

S pozdravem
MUDr Ilič
Hakk  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Promiňte, že ještě obtěžuju, snad tedy jen krátce: můj lékař celou situaci řeší jen dalšími a dalšími injekcemi Agolutinu, bez něj prakticky neodmenstruuji. Čili jestli tomu správně rozumím, dodává mi jen další progesteron, což, soudě dle Vaší odpovědi, mému problému nejspíš nepomůže, že? Děkuji ještě jednou mnohokrát.
Elis  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
je mi 34 let a již asi 3 roky se snažím otěhotnět. Dle mého názoru je problém v nefunkčním žlutém tělísku - cyklus mám dlouhý 25 nebo 26 dní, ovulaci 16. nebo 17.den (potvrzeno i ultrazvukem), ale od 22.dne mám každý cyklus silné špinění až do menstruace. Když jsem v CAR žádala o rozbor krve na progesteron, bylo mi k mému překvapení řečeno, že se z něho nic nepozná, ať jdu co nejdříve na umělé oplodnění a činnost žlutého tělíska se bude řešit, pokud 3x potratím! Za této situace umělé oplodnění odmítám, neboť by to bylo zbytečné vyhazování peněz. Chtěla bych poprosit o Váš názor na mé obtíže. Je možné žluté tělísko přimět k funkci, popř. ho nahradit léky?
MUDr. Ilič Zdravko  |  Basic member  |  Praha
  • 357 odpovědí
  • 3 Likes
Dobrý den,

nemůžu posuzovat Váš případ konretně nebot Vás neznám jako pacientku jinak se snizena fce. ZT léčí po ovulavi Utrogestanem,

Spozdarvem, MUDR Ilič
NL - CLINIC Gest IVF s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 268 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den.
Prokázat nedostatečnou funkci žlutého tělíska je velmi obtížné. Bylo by třeba vyšetřovat hladiny progesteronu opakovaně, i třeba několikráte za den. Kolísání hodnot je totiž obrovské. Proto se tyto testy opravdu nedoporučují.
Podpořit činnost žlutého tělíska lze i "naslepo" přidáním některého gestagenního přípravku po ovulaci (např. Utrogestan).
Při umělém oplodnění, tedy resp. při IVF, bývá gestagenní podpora automatická.
Špinění v druhé polovině cyklu může mít ale i jinou příčinu - například endometrální polyp či jinou abnormitu v děloze - průkaz/vyloučení je možné někdy pomocí UZ, nejlépe však pomocí hysteroskopie.
MUDr. Jan Šulc

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí