Notice: Undefined index: show_discussions in /data/www/medved/application/widgets/DiscussionsRelatedBottomWidget.php on line 44
Redukce dvojčetného těhotenství - Vícečetná těhotenství - Diskuze

Redukce dvojčetného těhotenství

Redukce dvojčetného těhotenství

johanna  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 8 odpovědí
Dobrý den,prosím o Váš názor. Jsem v 6.týdnu těhotenství-po asistované reprodukci.Po přenosu 2 embryí do dělohy se uchytila obě dvě. Nerada bych,aby to znělo jako rouhání,ale ráda bych se zeptala na případná rizika redukce dvojčetného těhotenství na jednočetné.Z dvojčetného těhotenství mám velký strach,ale nerada bych,aby došlo k úplnému přerušení gravidity.Jak velké je riziko,že bych při redukci přišla o obě miminka?Případně do kolikátého týdne se redukce provádí:Děkuji za Váš názor.
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý večer,
při redukci 2/1 do 12. týdne je riziko potratu celého těhotenství 5%. Potom lze provést pouze z genetické indikace (vada miminka) a to do 24.týdne. Nicméně po 14. týdnu je již riziko potratu 15-20% a stejné je i riziko velmi přečasného porodu (a s ním možného handicapu pro nezralost). Redukce je obecně možná pouze u plodů se dvěma placentami (bichoriální).
S pozdravem
MUDr. Veronika Frisová
Profema-Centrum fetální medicíny s.r.o.
johanna  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 8 odpovědí
Dobrý den,děkuji Vám za odpověď.Co byste tedy doporučili?Je lepší redukovat-chápu-li dobře,tak riziko je do 12.týdne malé-nebo raději zachovat obě-jaká je pravděpodobnost,že obě miminka donosím a budou v pořádku?
V případě redukce-nemůže dojít např.k vadám nebo postižení druhého dítěte? Děkuji za trpělivost a odpověď.

Reakce na johanna

MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Po pravdě řečeno, jste-li zdravá a nemáte-li vadu dělohy, rozhodně lékařsky redukci nedoporučuji. Riziko předčasného porodu u dvojčat před 36. týdnem je nízké, okolo 2-3%, riziko porodu před 32. týdnem, který je opravdu rizikový z důvodu handicapu pro nedonošenost, je pouze 5%. Půjdete-li nyní redukci, můžete přijít o obě miminka (5%). navíc se může stát, že provede-li se redukce, druhé co zůstane na živu může mít vrozenou vadu. Při detailním UZ vyšetření ve 12. týdnu před redukcí je možné vyloučit pouze 60-70% vrozených vad. Samozřejmě záleží na Vašem rozhodnutí, ale redukci u dobře se vyvíjejích dvojčat po IVF lékařsky nevidíme rádi.
S pozdravem
MUDr. Veronika Frisová
Profema-Centrum fetální medicíny s.r.o.
JB2  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,

ráda bych přidala svůj dotaz do diskuse. Je tato redukce možná i v případě přirozeného početí, nebo je umožněna pouze u žen při asistované reprodukci? Děkuji za odpověď.
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den, je to možné ale velmi neobvyklé, dvojčetné těhotenství - dvojvaječné - není zdravotním problémem a riziko předčasného porodu je nízké. Stejně jako můžete zažádat o uknočení celého těhotenství do 12. týdne, tak můžete požáat o redukci 2/1. Lékařsky jej Vám ale kvůůli riziku ztráty obou dětí nedoporučujeme, nejste-li nemocná. V případě redukce se Vám taky může stát, že jedno miminko necháte odstranit a druhé bude mít vadu...
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr.

Reakce na MUDr. Veronika Frisová

Alienka  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, chci se jen zeptat, jsem tyden po redukci ze 2/1, bez žádných potíží, mohu to brát tak že nejkritictejsi období je za mnou? Nebo je stále velké riziko že se může cokoli stát? Děkuji za odpověď.
eww  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý večer, jsme v situaci kdy jsme se dověděli až ve 12+ gh že naše těhotenství je dvojčetné. Do této doby byl na uz(vagin.) vidět pouze jeden plod. Nyní jsme objednaní na genetický uz. (to budeme již 13+5) Kdyby se na tomto UZ zjistila nějaká vada jednoho plodu, je možné provést redukci pošk. plodu, když z UZ od obv.gyn. vyplývá, že těh je biamniati monochoriati? A pokud ano jaká jsou zde rizika pro druhý plod a co by jste v naší situaci doporučovala? Ps:jde o spont.početí. Předem děkuji za vaši odpověď.
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
redukce monochoriálního těhotenství, tzn. s jednou placentou, je dost riskantní, protože oba plody sdílí v určité míře krevní oběh (v placentě jsou spojky mezi jejich cévami pupečníku) a odumře-li jeden (nebo je-li usmrcen), vykrvácí druhý do něj. Redukci lze provést v Evropě spálením pupečníku plodu laserovým vláknem zavedeným přes jehlu do dělohy pod kontrolou ultrazvuku, takováto redukce je možná. Mohu Vás na ní odeslat, V ČR si nejsem jista, zda je to reálné. Určitě potřebujete nyní detailní prvotrimestrální screening Downova syndromu v 11-14týdnu s přesným určení chorionicity a velikosti plodů. Zároveň je potřeba další UZ vyšetření v XXXXXXXXXXX,24 a 26 týdnu, poté každé 4 týdny. Plody spolu komunikují krevním oběhem přes placentu a existuje riziko onemocnění s názvem feto-fetální tranfúze, kdy jeden plod krade krev druhému plodu. Detailnější informace jsou na webových stránkách mého specializovaného centra prenatální diagnostiky: XXXXXXXXXXXXXX
UZ kontroly se skládají z vyšetření velikosti plodů, ze zhodnocení jejich anatomie a kontroly průtoku v cévách s názvem arteria umbilicalis a ductus venosus. Měly by být prováděny ve specializovaném centru zkušeným odborníkem.
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr
Profema-centrum fetální medicíny s.r.o.

Reakce na MUDr. Veronika Frisová

eww  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 2 odpovědí
Ještě by mne zajímalo, z toho co píšete je redukce v našem případě dost riskantní. Jak se tedy postupuje v případě postižení jednoho plodu? U jednočetného těh. pokud zjistí nějakou vadu je možné podstoupit interupci do 24týdne (vím jistě, že by jsme nechtěli přivést na svět postižené děťátko)Jak je to tedy u dvojčat? To je možné také do 24.týd podstoupit přerušení když je u jednoho zjištěná vada? a druhé je v pořádku - ukončit celou graviditu?

Reakce na eww

MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
postupuje se dle typu vady. Je-li letální (končí úmrtím novorozence či již plodu), nechá se zpravidla celé těhotenství pokračovat s tím, že výsledkem je alespoň jedno zdravé živé miminko.
Není-li vada tak závažná, aby vedla k úmrtí, záleží na závažnosti a možnostech operačního řešení. V podstatě jsou možné tři varianty s rozhodnutím dle typu nálezu a prognóze s možným managementem:
1. porod obou dětí s tím, že jedno má vadu a léčí se dle typu vady
2. ukončení celého těhotenství
3. (možná u mne)- dohodnutí redukce na zahraničním pracovišti, kde je možno redukci provést s přepálením pupečníkových cév redukovaného plodu v časných stádiích těhotenství či anastomóz v placentě (umělá tvorba dvou oddělených placent před redukcí) ve druhém a třetím trimestru.
Opravdu si ale myslím, že řešít se vše předčasně a zbytečně se stresujete. RAději počkejte na výsledky kontrol a zajistěte si kvalitní vyšetření, aby se případná vada našla včas. MIminka nejsou ohrožena jen vadou, ale také feto-fetální transfúzí (to vzájemné jakési kradení krve), musí být pravidelně monitorována.
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr.
Profema-centrum fetální medicíny.s.r.o.

Reakce na MUDr. Veronika Frisová

santape  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 4 odpovědí
Dobrý den,
zaujal mě váš názor :postupuje se dle typu vady. Je-li letální (končí úmrtím novorozence či již plodu), nechá se zpravidla celé těhotenství pokračovat s tím, že výsledkem je alespoň jedno zdravé živé miminko.
Protože mě doktoři navrhujou redukci. Čekám dvojčátka a jedno z nich má acranius a dle jejich slov může ohrozit druhé zdravé miminko. Jaký je váš názor u u této vady?? Můžu být pasivní a na redukci nejít a může to i přesto dopadnout dobře? Děkuji za odpověď.
Petra

Reakce na santape

MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
bohužel u zmiňované vady jednoho z plodů hrozí rozvoj tzv. polyhydramnia (hodně plodové vody), které by mohlo způsobit předčasný porod. Proto chápu, že Vám lékaři spíše nabízejí redukci, bojí se polyhydramnia s předčasným porodem a handicapu kvůli nezralosti u zdravého plodu.Proto s VAšimi ve Vašem případě plně souhlasím.
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr.
Profema- centrum fetální medicíny s.r.o.

Reakce na MUDr. Veronika Frisová

MartinaV  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
jsem v 6. týdnu těhotenství. Otěhotněla jsem přirozenou cestou. Před půl rokem jsem prodělala zamlklý potrat. Mám zdvojenou dělohu (uterus bicorporeus bicollis) a jedná se o dvojčetné těhotenství - dvojvaječné a oba plody jsou v jedné děloze. Doktor mi dal tři týdny, abych se rozhodla, jestli donosím oba plody nebo půjdu na redukci 2/1. Co byste mi v tomto případě doporučila? Jaké je v tomto případě riziko předčasného porodu? Děkuji za odpověď. Martina V.

Reakce na MUDr. Veronika Frisová

santape  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 4 odpovědí

Dobrý den,
já Vám mockrát děkuji za odpověď, odpověděla jste mi i v meilu. Psala jsem pro jistou i Vám na meil a čekala co bude rychlejší, mám se totiž rozhodnout do 21.12, kdy budu v 15tt.Tak se nezlobte. Pořád s tím rozhodnutím bojuji. Rozum radí jinak, srdce jinak..
Mylíte, že šance, abych oba donosila aspoň do měsíce, kdy by dítko co není postižené, se mohlo narodit zdravé je nepravděpodobná?
Doktoři mi říkali, že dříve, či později může dojít i k úmrttí tohoto dítka, kdyby by ve mě zemřelo, co se bude dít? Mockrát děkuji za odpověď, pro mě je řešení redukcí strašně těžké.
Děkuji Petra

Reakce na MUDr. Veronika Frisová

santape  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 4 odpovědí
Omlouvám se, ale našla jsem dříve na internetu radu dotora, kvůli kterého mi to stále vrtá v hlavě... který píše že i situace pasivního přístupu u tohoto problému může nést taky možnost normálního pokračování těh.v zájmu zdravého plodu až do termínu, za pečlivé kontroly UZ a srážlivosti krevní vyšším pracovištěm.
Takže za pečlivé kontroly UZ může vše dobře dopadnout?

Jěště Vám to celé zkopíruji:
Dobrý den pane doktore, jsem po IVF 19+6tt dvojčetná gravidita, kontolním UZ mi byly zjištěny VVV plodu acranius, druhý plod vypadá v pořádku, prosím, máte zkušenosti s touto situací, jaké byste navrhoval řešení. Velice děkuji.
Dobrý den,jsou dvě možnosti, buď jen těh.sledovat a počítat s tím,že dříve nebo později dojde k úmrtí plodu s vadou - ( výjimečně přežije až do termínu ) - doporučuji spíš nebo tzv. selektivní fetocida - tj. aplikovat smrtící injekci do srdce či pupečníku postiženého plodu - se životem neslučitelná vada .Obě situace s sebou nesou možnost normálního pokračování těh.v zájmu zdravého plodu až do termínu, za pečlivé kontroly UZ a srážlivosti krevní vyšším pracovištěm.

Reakce na santape

MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
jak jsem Vám již psala, při vadě Vašeho plodu bohužel hrozí rozvoj tzv. polyhydramnia (hodně plodové vody) a s ním riziko předčasného porodu obou plodů. Pokud budete čekat (i na ev. redukci) do pozdější doby, zvyšuje se riziko předčasného porodu a s ním spojeného rizika handicapu a úmrtí kvůi nezralosti zdravého miminka.
Individuální konsultaci bych opravdu mohla provést pouze pokud bych Vás viděla, nevím, jak nález vypadá (nevyšetřila jsem Vás) a nedovedu proto zhodnotit rizika blíže (riziko vzniku polyhydramnia, předčasného porodu, potratu)
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr.

Reakce na MUDr. Veronika Frisová

santape  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 4 odpovědí
Jěště mám na srdci jednu věc a to toto. Na internetu jsem před pár dny nyšla reakci lékaře a ta je tato:

Dobrý den pane doktore, jsem po IVF 19+6tt dvojčetná gravidita, kontolním UZ mi byly zjištěny VVV plodu acranius, druhý plod vypadá v pořádku, prosím, máte zkušenosti s touto situací, jaké byste navrhoval řešení. Velice děkuji.
Dobrý den,jsou dvě možnosti, buď jen těh.sledovat a počítat s tím,že dříve nebo později dojde k úmrtí plodu s vadou - ( výjimečně přežije až do termínu ) - doporučuji spíš nebo tzv. selektivní fetocida - tj. aplikovat smrtící injekci do srdce či pupečníku postiženého plodu - se životem neslučitelná vada .Obě situace s sebou nesou možnost normálního pokračování těh.v zájmu zdravého plodu až do termínu, za pečlivé kontroly UZ a srážlivosti krevní vyšším pracovištěm.

Takže při pečlivé kontrole Uz, může přeci jen vše dobře dopadnout?
Děkuji jěště jednou. Petra


Jana  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,na vývojovou vadu se v mém případě přišlo ve 20tt, na redukci,která se musí provést do 24tt jsem nechtěla,protože jsem měla strach z předčasného porodu a tím pádem s umrtím zdravého miminka. Zjistila jsem,že v Německu provádějí v těchto případech redukci až po 31 tt a tak se na ní chci vydat. Problém je v tom,že mám strach,že v případě předčasného porodu zde v Čechách by mi naše zdravotní pojištovna nemusela uhradit porod a péči o nedonošené dítě.Jak mám postupovat? Mám jít na redukci do Německa a v Čechách zákrok nepřiznat,nebo existuje řešení ve třetím trimestru v mém případě i tady v Čechách?Děkuji za info.