Dokonale prozkoumané dno

Autor:

Není to problém, se kterým bychom se rády svěřovaly. Ale je pořád lepší překonat stud a vyhledat pomoc, než nestále přemýšlet nad tím, zda jsou v dosahu toalety. V zásadě každý druh samovolného úniku moči má naději na zlepšení, případně vyléčení. Lékaři rozlišují tři základní druhy inkontinence: urgentní, stresová a smíšená.

Urgentní

Nečekaný úprk na toaletu

Urgentní inkontinence se projevuje  silným a neovladatelným nucením na močení, v krátkých časových intervalech, i během noci. Žena je nucena okamžitě vyhledat toaletu, často se nepodaří „doběhnout včas“. Tento druh inkontinence může být způsoben infekcí močových cest, močovými kaménky či patologickými změnami ve stěně močového měchýře. Velmi vzácně jej může vyvolat i nádor.

Léčba: Lékaři dnes mají k dispozici dostatek léčiv, která léčí zánět močového ústrojí a nebo působí na svalovinu močového měchýře. Za pomoci léků a vědomého tréninku lze postupně prodlužovat dobu mezi jednotlivými návštěvami toalety, upravit pitný režim.

Stresová

Dlouhodobé zatížení

K úniku moči dochází při náhlém zvýšení tlaku v dutině břišní, v důsledku fyzické námahy, při kašli, při smíchu nebo při kýchnutí. Příčinou těchto stavů je oslabený uzávěr močového měchýře – zevní svěrač. K jeho ochabnutí dochází po těžkém porodu, po vícečetných vaginálních porodech nebo po dlouhotrvající namáhavé fyzické práci. Během těhotenství vliv na vznik stresové inkontinence může mít také chronická zácpa, chronický kašel či vrozená méněcennost pojivové tkáně.

Léčba: Na začátku je vyšetření u urologa nebo urogynekologa, který stanoví přesnou diagnózu. Teprve potom je možné začít s cílenou léčbou. Převážnou většinu těchto potíží lze řešit konzervativně, tedy bez operace. Konzervativní léčbu představuje fyzioterapie zaměřená na zlepšení funkce svalů pánevního dna, jehož součástí je i zevní svěrač močové trubice. Teprve v případech, kdy jsou bez úspěchu vyčerpány všechny možnosti konzervativní léčby, doporučí odborník ženě operaci.

Smíšená

Smíšená inkontinence je kombinací obou předchozích typů.

Přichází inkontinence s věkem?

Ke vzniku nekontrolovaného úniku moči přispívá ještě další problém, a tím je nedostatek ženských pohlavních hormonů – estrogenů v období přechodu a po něm. Přechod doprovázejí stavy návalů horka a psychického napětí, ale i orgánové a metabolické změny včetně vaginální atrofie. To znamená, že se poševní sliznice postupně ztenčuje a vysychá. Je oslabena její obranyschopnost a na sliznici se velmi lehce uchytí a rozvine infekce. Pokud tato infekce není řádně léčena, nepříjemné příznaky na sebe nenechají dlouho čekat. Žena pociťuje svědění pohlavních orgánů, pohlavní styk zpravidla provázejí bolesti v podbřišku, objevuje se palčivá bolest při močení a posléze i pomočování.

Léčba: Na obnovu sliznice pochvy a sliznice její nejbližších sousedů (močového měchýře a močové trubice) příznivě působí hormonální i nehormonální přípravky. Do určité míry zlepšují i výživu a stav svaloviny, a výsledkem jejich celkového působení je příznivé ovlivnění schopnosti udržení moči.

Jak problémům předejít

V pražském OG Group Medical Centru pro tyto účely využívají moderní techniku Myofeedbacku, s jejíž pomocí se žena naučí vnímat a ovládat tuto důležitou část svého těla. “Inkontinence je problém, se kterým se ženy nerady svěřují,” konstatuje MUDr. Elena Figurová, zakladatelka a vedoucí lékařka OG Group Medical Centre. „Je to ale škoda, protože víme, že 60% pacientek s převážně stresovou inkontinencí se díky tomuto přístroji zbaví potíží a jestliže je u zbylých čtyřiceti procent provedena operace, má lepší a hlavně trvalejší výsledek.“

Co způsobuje oslabení svalů (rizikové faktory)

  • těhotenství

  • porod zvláště velkého plodu, klešťové porody, uměle urychlovaná nebo naopak výrazně prodloužená druhá doba porodní) bez adekvátního předporodního a poporodního tréninku

  • snížená hladina estrogenů způsobená věkem

  • nepřiměřené fyzické aktivity nadměrně a dlouhodobě zatěžující pánevní dno (sportovkyně)

  • chronický kašel, chronická zácpa

  • chirurgické zákroky

  • ozařování oblasti pánve

  • vrozená méněcennost pojiva zvláště v kombinaci s některými z výše uvedených faktorů

Fakta

Vyšetření a ošetření probíhá v 8 návštěvách

Je velmi vhodné i tam, kde zatím nejsou příznaky, ale je přítomen některý z rizikových faktorů. Cena je 4.900 Kč. Pokud tedy máte tento problém, nebojte se a navštivte odborníky! (více na www.oggroup.cz)

Aktualizováno: 27.5.2013

Doktor ve Vašem okolí