Naši lékaři radí na téma: Endometrióza

Autor:

Endometrióza je onemocnění charakterizované přítomností tkáně podobné endometriu (výstelky dutiny děložní) mimo děložní dutinu. Podobně jako v děloze prodělává endometrium cyklické změny v závislosti na změnách pohlavních hormonů, dochází k těmto změnám i v ložiskách endometriózy. V místech výskytu endometriózy dochází k rozvoji chronického zánětu a k aktivaci imunitního systému. To je příčinou fibrotického procesu a vytváření srůstů.

zena Dr.davis Mezi hlavní projevy onemocnění patří chronické bolesti a neplodnost.

Endometrióza je nejčastější gynekologické onemocnění žen v reprodukčním věku a postihuje přibližně každou desátou ženu. Nicméně příčina onemocnění není zcela objasněna.

Léčba je chirurgická – nejčastěji lapadoskopická operace, jejímž cílem je objevení ložisek endometriózy a jejich odstranění, rozrušení srůstů a rekonstrukce anatomických poměrů v pánevní dutině, nebo medikamentózní – pomocí léků, které blokují produkci ovariálních estrogenů, čímž brání v další progresi onemocnění.

Potíže pacientek jsou často svízelné a nespecifické, mají zásadní dopad na kvalitu života a nezřídka trvá mnoho let, než je stanovena správná definitivní diagnóza. Přesto, že onemocnění není zcela vyléčitelné, lze úspěšně léčit jeho projevy, zmírnit nebo odstranit bolesti, zvýšit šanci na otěhotnění a zlepšit celkovou kvalitu života pacientek.

MUDr. Peter Koliba – gynekolog GYN MEDICO

Aktualizováno: 24.6.2015

Doktor ve Vašem okolí