Léčba bradavice (verrucae)

92% Spokojenost 13 recenzí pacientů

Bradavice (verruca vulgaris) je virová infekce kůže vyvolaná lidskými papilomaviry (HPV). Nakažená je jenom povrchová část kůže. Bradavice jsou papulózní útvary na kůži s drsným povrchem. Asi ve 20 % jsou postižené děti a často se vyskytují u jedinců s poruchami imunity.Bradavice (verruca vulgaris) je virová infekce kůže vyvolaná lidskými papilomaviry (HPV). Nakažená je jenom povrchová část kůže. Bradavice jsou papulózní útvary na kůži s drsným povrchem. Asi ve 20 % jsou postižené děti a často se vyskytují u jedinců s poruchami imunity.

Výskyt a nakažlivost bradavic

Infekce se přenáší přímým kontaktem s nakaženou osobou, ale i nepřímo (návštěva sauny, bazénu, koupaliště, sprchy, tělocvičny, použití infikované cizí obuvi, ručníku, apod.)

Vysoce nakažlivé jsou bradavice, které krvácejí. Mohou se vyskytovat kdekoli na těle. Nejčastěji na chodidlech, prstech nohou i rukou a v místech, kde je porušená pokožka.

V závislosti na místě výskytu se bradavice liší vzhledem.

Na obličeji jsou bradavice většinou ploché, na rukou bývají vystouplé, půlkulovité. Často se přenáší na vedlejší prsty dotykem. Na chodidlech jsou tvrdé a bolestivé při chůzi.

Vždy si s bradavicí zajděte k lékaři

Diagnóza je stanovená dermatologem na základě klinického obrazu. Bradavice na genitáliích a v obličeji musí léčit vždy pouze kožní lékař!

rucenohy

Inkubační doba

Inkubační doba je doba od nakažení po výskyt příznaků onemocnění. U bradavic se pohybuje od čtyř týdnů do osmi měsíců.

Léčba bradavic

Bradavice se léčí různými způsoby:

  • lokálními léčivy (kyselina salicylová),
  • kapalným dusíkem,
  • chirurgicky,
  • laserem.

Účinná je léčba laserem

Na velmi odolné bradavice je vhodné použití laseru. Při léčbě erbyovým laserem dochází k odpařování menších, navenek rostoucích bradavic.

Při léčbě neodymovým laserem dochází ke koagulaci či rozrušení cév, které zásobují bradavici výživou, při čemž nedochází k poruše integrity povrchu kůže a tim se předchází zánětu v místě zákroku.

Proceduru doprovází ochlazování kůže, které působí proti bolesti. Po třech týdnech je nutná kontrola a někdy i zopakování zákroku. Na ochranu očí před laserovým zářením se používají ochranné brýle.

Aktualizováno: 28.7.2015

Související recenze a zkušenosti
Odstranění bradavic laserem
Léčba bradavic (verrucae)
  Spokojený/á
Dobrý den, syna (8 let) několik let trápily bradavice na prstech u ruky, vypálení dusíkem pro něj bylo více a více bolestivější a nevzhledné bradavice se neustále vracely a sílily, hledali jsme... Více 
15 let, K Laser Blue
Léčba bradavic (verrucae)
  Spokojený/á
Na noze jsem měla dost viditelné bradvice, pak jsem zašla na ošetření K Laserem Blue, který moc pomohl. Po druhém aplikování už bradavice vidět nebyly. Myslím, že je to ta nejjednodušší cesta, jak... Více 

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí