Léčba genitálních (condylomata accuminata) a jiných bradavic

Genitální bradavice (Condylomata accuminata) jsou vysoce nakažlivou pohlavně přenosnou infekcí, způsobenou některým z podtypů lidského papilomaviru (HPV). Šíří se prostřednictvím přímého kontaktu během sexuálního styku s infikovaným partnerem. Kondylomata mají podobu bělavých puchýřků na genitálu, které se mohou zvětšovat až v květákové útvary.

Léčba genitálních bradavic je vedena kožními lékaři. Existují různé léčebné možnosti:
1/ Chirurgické odstranění bradavic elektrokoagulací, chlazením (kryodestrukcí), laserem
2/ Lokální léčba virostatiky (kyselinou trichloroctovou, podofilinem)
3/ Lokální imunoterapie - nový způsob léčby pomocí aplikace krému s obsahem účinné látky imiquimod (Aldara), který dokáže zvýšit kožní a slizniční imunitu v místě aplikace. Krém si pacient aplikuje sám v desetitýdenní kůře. Účinnost imiquimodu se pohybuje od 80 do 90 %. Návrat bradavic se podle různých studií pohybuje od 9 do 16 procent. Ve srovnání s ostatními metodami je tato léčba vysoce účinná a pro pacienta komfortní. Lék je k dostání pouze na předpis lékaře dermatologa.

Důležitá je léčba všech sexuálních partnerů. Prevencí je použití kondomu při sexuálním styku a očkování proti HPV.

Aktualizováno: 2.5.2013

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.

Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á

Tímto bych ráda poděkovala doktorce Řeháčkové, ke které se vždy ráda vracím se svými nedokonalostmi, a ona mi je pomáhá vyřešit, za její úžasný přístup, znalosti, dobré rady a neuvěřitelnou ochotu. Tentokrát jsem však by... Více 

2 Likes  

Léčba genitálních (condylomata accuminata) a jiných bradavic

Doktor ve Vašem okolí