Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Užívání utrogestanu a krvácení - Vyšetření ovulace - Diskuze

Užívání utrogestanu a krvácení

Užívání utrogestanu a krvácení

anonym  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
Dobrý den, užívám utrogestan vaginálně 17.-26. den cyklu 2 tobolky večer na urovnání menstruace. Mám pokračovat v aplikaci, pokud začnu krvácet již během jeho užívání? Díky.
Z.K.
Doc. MUDr. Aleš Sobek, CSc.  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Olomouc
  • 88 odpovědí
  • 11 Likes
Vážená slečno/paní ZK,
pokud krvácení začne před dobráním, ukončete aplikaci Utrogestanu a nechte menses v klidu proběhnout bez léků.
Pěkný den.


Doc.MUDr.Aleš Sobek,CSc.
Polanka nad Odrou
XXXXXXXXXXXXXXX


digi  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jednu otázečku. Doktor mi před časem napsal Utrogestan 17 cykluna 10 dní v kuse. Po vysazení mi vždy přišla menstruace do dvou dnůa někdy i dříve. Tady jsem se dočetla, že bych Utrogestan měla užívat, až po ovulaci. Koupila jsem si ovulační test a zjistila, že ovulace proběhla až kolem 18 dne cyklu. Tak jsem utrogestan nasadila, až 21 den cyklu. Dnes je to 10 dní po vysazení utrogestanu a menstruace nikde. Je možné, že jsem těhotná? Nebu může jít o nějakou poruchu tím, že jsem si utrogestan posunula, až po ovulaci. předem děkuji za odpověď
Doc. MUDr. Aleš Sobek, CSc.  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Olomouc
  • 88 odpovědí
  • 11 Likes

Vážená paní,
přeji Vám, aby důvodem vynechání menses byla gravidita. Je to pravděpodobné. Váš lékař Vám jistě nejistotu zažene. Pokud by šlo o poruchu a nepravidelný cyklus, rádi Vám s otěhotněním pomůžeme.

Doc.MUDr.Aleš Sobek,CSc.
Polanka nad Odrou
XXXXXXXXXXXXXXX
ela  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,pres rok se pokoušíme o miminko,tři mesíce od vysazení HA mi byl nasazen utrogestan 16-25DC,protože jsem měla cyklus 35 dní.Menstruace přicházela pravidelne po 28 dnech,po 7 mesicich jsem ho vysadila,jestli mi cyklus naběhne sám a ten jsem podvakrát měla 27 dni,tento mesíc 25 dni bez užíváni,chtěla jsem se proto zeptat,jestli ho brát nemusím a nasadit ho až po prokázaní těhotenství,nebo doporučujete začít užívat znovu.Zvažujeme už nějaké reprodukční centrum,já jsem po lsk+chromopertubace-hemoragická cysta,jinak vše v pořádku bez ložisek endometriozy před 4 měsíci,ovulace podle ovu testů 13 den,partnerův spermiogram v pořádku.Ale mám endometrialni cystičku 1x1 cm v rektovaginálním septu,pred ctyřmi roky excize,přeléčeno HA,po vysazeni HA opet vznikla,vetšinou po dvou cyklech koncem menstruace praskne.Prosím o váš celkový názor,mockrát děkuji za odpověd.
MKp  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 41 odpovědí
Dobrý den, moc nerozumím proč by měl být nasazován utrogestan při 35 denních cyklech, navíc uplně ve špatný čas.
Čas ovulace bych ještě upřesnil pomocí STM PPR, pak po zjištění délky luteální fáze by se utrogestan mohl nasadit, byl-li by potřeba. Jaký máte hlen? Místo utrogestanu bych zatím užíval mateří kašičku a kustovici čísnskou.
Antea  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den beru Utrogestan cca3,5roku 17-26den.Menstruace přichází do 3-4dnů ,avšak trvá krátce 1-2dny a pak tak 2-3dny špiním.Cyklus mívám od 29-35dní.Nyní se s manželem snažíme o naše druhé miminko,ale mám z toho strach,že neotěhotním.hlen se dedostavil teplotu si měřím krátce..té moc nerozumím.V práci máme neuvěřitelnou šikanu mohla bych mít cyklus bez ovulace,když jsem ve stresu?Prosím Vás v období utrogestanu může být ovulace? A pokud budeme mít styk před tím než si zavedu utrogestan nezahubíme tím spermie?Děkuji za názor předem Antea
MKp  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 41 odpovědí
Dobrý den, něco mi nesedí na počtech dní cyklu: 26 + 3až4 = 29až30, Vy píšete, že máte cykly dlouhé 29-35 dní. Ano, stres může ovulaci zabránit. Ovulaci potvrdí výskyt (tažného, bílkovitého) hlenu a zvýšení bazální tělesné teploty. Pokud k ovulaci nedochází, užívání utrogestanu je zbytečné. Než se potvrdí ovulace, užíval bych sarapis a goji (kustovnice čínská). BMI je ok? Důležité je pro zajištění ovulace pravidelné střídání světla a tmy (spávat v zatměné méstnosti, kde nesvítí pouliční světlo, počítač apod.). Zamyslel bych se nad změnou zaměstnání.
Až se ovulace potvrdí (na základě STM PPR), podiváte se jak dlouhou máte luteální fázi (tj. od ovulace po menstruaci), pokud bude příliš krátká, pak pokud nepomůže ten sarapis, pak lze uvažovat o tom utrogestanu (ale zase, je důležité ho užívat až po ovulaci, nikoliv slepě od 17. dne cyklu.
Olin35  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 14 odpovědí
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jsem po IUI a začala jsem uzivat utrogestan 1-1-1,je možné že i v době užívání se může dostavit menstruace?Vím,že utrogestan má tendenci pokud se užívá,menstruaci oddalit,ale nemůže zabránit.Domnívám se spravně?Děkuji za odpověď.
MKp  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 41 odpovědí
Dobrý den, ano, utrogestan nezabraňuji menstruaci. Ale upozorňuji, aby utrogestan měl nějaký efekt, musí být jeho užívání přesně načasováno. Pokud se začne užívat jen o pár dní dřív, je míň účinný, pokud se jeho užívání zase o něco prodlouží, vytvoří Vám v těle další hormonální abnorality. Pro správné načasování je nutné přesně znát den ovulace, ten zjistíte pomocí STM PPR. Pak je možné že nebudete potřebovat an IUI.
Olin35  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 14 odpovědí
Utrogestan jsem začala užívat 5 den po IUI...3xdenně...menstruace podle terminu se zatim jeste nedostavila (2dny) a na test je jeste brzy...chtěla jsem vědět zda by menstruace v pripade toho,ze by se nejednalo o tehotenstvi se dostavila i pres uzivani utrogestanu?A ještě Vás prosím o odpověď...kdy se již dá poznat těhotenství podle ultrazvuku??Velice děkuji za odpověď. :-)
MKp  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 41 odpovědí
Ano, pokud byste neotěhotněla, menstruace se dostaví i přes užívání utrogestanu. Podle ultrazvuku lze potvrdil těhotenství až někdy ve 4. týdnu od početí.

Nejjednodušeji a nejdříve si potvrdíte těhotenství, pokud si měříte bazální tělesnou teplotu. Zkušenost ukazuje, že trvá-li zvýšení bazálních teplot déle než 17 dnů a neobjevuje-li se žádné krvácení, došlo téměř s jistotou k otěhotnění (pravděpodobnost 99 procent).
Olin35  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 14 odpovědí
Ještě pro ujasnění...17 dnů od ovulace a nebo od ocekavane menstruace??Velice dekuji za radu...
MKp  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 41 odpovědí
Od ovulace.

Reakce na MKp

Olin35  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 14 odpovědí
Velice děkuji za radu...podle mereni bazalni teploty...se mi pohybuje v rozmezi 37.7C...

Reakce na Olin35

MKp  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 41 odpovědí
Při měření bazální tělesné teploty není rozhodující absolutní výška teploty, ale rozdíl teplot (vzestup teploty). Bazální tělesná teplota:
- měří se jednou denně, jejímu měření by měl předcházet alespoň 6 hodinový spánek,
- měří se vždy ve stejnou dobu, stejným teploměrem ve stejné dutině (v konečníku, v pochvě nebo v ústech pod jazykem).

Zvýšená bazální teplota se prokáže, jestliže teploty ve 3 po sobě jdoucích dnech jsou vyšší než teploty naměřené v předcházejícíh 6 dnech, a přitom teplota zjištěná 3. den po vzestupu převyšuje alespoň o 0,2 st. C nejvyšší teplotu naměřenou v předcházejících 6 dnech.

Další detaily a výjimky viz jakákoliv příručka či učebnice STM PPR, kde se lze často dozvědět i o léčbě potíží s otěhotněním bez IUI, IVF apod.
Olin35  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 14 odpovědí
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,o kolik dní cca může utrogestan spozdit menstruaci pri užívání 1-1-1.Velice děkuji za odpověď.
MKp  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 41 odpovědí
Dobrý den, utrogestan prodlužuje luteální fázi menstruačního cyklu (tj. fázi od ovulace do menstruace), pokud je zkrácená. Uvádí se, že obvyklá délka luteální fáze zdravé ženy je 12-16 dní. Záleží tedy na tom, jak dlouhou luteální fázi jste měla před užíváním gestagenů. Ale zhruba můžeme počítat 4 dny. (Samozřejmě to také záleží na tom, zda bylo nasazení gestagenů provedeno ve správnou dobu.)
Olin35  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 14 odpovědí
Velice děkuji za odpověď.Jsem po IUI a jak jsem psala v předešlých dotazech,beru utrogestan 1-1-1 a na těhotenský test je ještě brzy,máme za sebou 3 pokus a proto mě zajímá,na jak dlouho utrogestan může pozdržet mentruaci.
bielairca  |  návštěvník  |  Florida
  • 4 odpovědí
Dobry den,
Snazila jsem se otehotnet, ale nepovedlo se to. Protoze nemam pravidelny cyklus, zkouala jsem svuj posevni hlen. Takovy ten elascticky hlen se u me objevil v nedeli vecer 16.6, jeden den po pohlavnim styku. Tento hlen se tvoril az do 19.6 a 19.6 jsem take mela dalsi pohlavni styk, 20.6 a 21.6 uz se tento hlen netvoril, byla jsem pouze mokra, tak jsem usoudila, ze ovulace probehla 20.6. Je mozne, ze jsem si spatne urcila den ovulace? 22.6 uz byl hlen pouze lepkavy, pak by musela byt ovulace nejpozdeji do 22.6 a to by prece spermie z 19.6 v tak vhodnem prostredi prece prezily do 22.6. Je mozne, ze ten hlen neukazoval spravne vysledky?
Eva Kohutova
MKp  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 41 odpovědí
Dobrý den, vysoce tažný hlen provázený pocitem vlhka můžeme považovat za nepřímou známku ovulace, může se vyskytovat i po dobu několika dní před skutečnou ovulací. K přesnému určení ovulace doporučuji si ještě měřit tělesnou bazální teplotu. Pravděpodobnost početí je největší ve dnech výsktu hlenu nejvyšší kvality a dnech těsně následujících až do prvního dne vzestupu bazální tělesné teploty. Každopádně bych nepředpokládal, že známky hlenu byly úplně mimo. Jinak také ovulace není vše. Je dobré vědět jak dlouhou máte luteální fázi (tj. doba od ovulace do menstruace), pokud ji máte zkrácenou, bude ji chtít prodloužit (ze začátku potravinovými doplňky). Který den se objevilo krvácení? Pokud hlen není dostatečně vysoce tažný, je dobré se jej pokusit zlepšit vitaminem B6. Důležitá je životospráva také manžela, váha, stres, doplnění vitamínů. Případná cukrovka hraje roli.

Reakce na MKp

bielairca  |  návštěvník  |  Florida
  • 4 odpovědí
Na jakekoliv strance kam jsem se podivala je uvedeno, ze bazalni teplota me informuje o ovulaci za kdyz probehla, takze kdyz uz je pozde. Jinak musi ta bazalni teplota mit urcitou hodnotu nebo jde ciste o to navyseni. Ja jsem cely zivot mirne podchlazena, moje teplota se pohybuje mezi 35.5° a 35.6°.
Mirne krvaceni, spis takove spineni se dostavilo 7.7. Plne se menstruace rozbehla nasledujici den a je nejak slabsi nez obvykle a zda se ze by mohla byt o den kratci nez obvykle, coz me znepokojuje. Ani predmenstruacni potize u me neprobyhaly standartne. Proc? Muze zde byt nejaky problem?
Vitaminu B6 ted mam hodne, protoze kvuli tomu, ze chci otehotnet jim cerealie,presne 120g. V tomto mnozstvi cerealii ziskam 100% denni doporucenou davku vsech vitaminu skupiny B, kyseliny listove dokonce 200%, dale 100% vitaminu C a 80% vitaminu A a D a 200% zeleza. Dalsich 18% vitaminu A a 60% vitamuni D ziskam pitim mleka.
Myslim ze jsem v dobre kondici. Meerim 163cm a vazim 52kg. Rada sportuji. Kdyz je to mozne, jezdim petkrat tydne na koleckovych bruslich, v lete plavu a obcas jdu bruslit na led. Cukrovku nemam, tlak mam nizky (prumer 85/55). Mohl by tohle byt problem? Nikdy jsem nekourila, neuzivala zadne drogy ani lehke, za cely svuj zivot jsem vypila asi 2 litry alkoholu (je mi 32 let).
Pritel je dost hubeny, meri 187cm a vazi 73kg. Moc nesportuje, ale ma fyzicky narocnou praci, taha a premistuje krabice. Kouri 10 cigaret denne, denne si da pivko. Moc neji, staci mu dve jidla denne. Rad ji testoviny v syrove nebo rajcatove omacce, zeleninu, ale rad si da i hamburgery. Pije obycejnou vodu a neslazeny ledovy caj. Cukrovku nema.

Reakce na bielairca

MKp  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 41 odpovědí
Ano, BTT vám potvrdí, že ovulace proběhla. Hlen vám napovídá, že se k ní schyluje, může být ale pozastavena a proběhnout o několik dní později např. vlivem stresu.

Napadá mě, třeba přítel nechce dítě. Proč by si vás jinak dávno nevzal? :-/ Já se omlouvám, ale v takovém případě nemám jaksi důvod dopomáhat k těhotenství (ani tímto internetovým mudrováním). Díky za pochopení. Pokud budou ochotni vám poradit zde http://www.fertilitycare.org/florida nevím, můžete to zkusit. Jsou v léčbě neplodnosti (bez umělého oplodnění a různých škodlivých stimulací) nejlepší na světě, dosahují mnohem lepších výsledků než násilnými IVF.

Reakce na MKp

bielairca  |  návštěvník  |  Florida
  • 4 odpovědí
To je docela pro me sok se doyvedet neco,co zni jako bych si dite nezaslouzila. Ja jsem ale spis cekala, ze mi reknete jestli muj nizky tlak a nizka teplota mohou branit otehotneni a zrovna tak muj zivotni styl.

Reakce na bielairca

MKp  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 41 odpovědí
Teplota nevadí, jde o to navýšení. Váš životní styl se zdá být vpořádku. Možná, zda toho neděláte přespříliš (zda se třeba na těch kolečkových bruslích příliš nehuntujete; pokud to není příliš vyčerpávající, mělo by to být ale ok).

Reakce na bielairca

bielairca  |  návštěvník  |  Florida
  • 4 odpovědí
Tak koleckove brusle mohu omezit, muzu se misto toho jit projit, uplne bez pohybu existovat nemuzu. To merini bayalni teploty pouziji jako kontrolu ze ovulace probehla. Snad pritel omezi to koureni, snazi se prestat.
Olin35  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 14 odpovědí
Dobrý den,chtěla bych se zeptat zda utrogestan má vliv na výši bazální teploty??Děkuji za odpověď.
MKp  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 41 odpovědí
Dobrý den, utrogestan se užívá v případě nedostatečnosti žlutého tělíska (tj. při nedostatečné produkci progesteronu), dodává progesteron. Progesteron pak způsobuje zvýšení bazální tělesné teploty. Takže ano, utrogestan má vliv na výši bazální teploty, zvyšuje ji.
Olin35  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 14 odpovědí
Takže v případě, že ho užívám 3x denně po IUI se nemůžu řídit bazální teplotou?Pouze vyloženě počkat zda se dostaví menstruace?Vyjma těhotenského testu :-)
MKp  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 41 odpovědí
Nenene, samozřejmě, že se lze řídit bazální teplotou, ale musíte ji mít už měřenou před ovulací (resp. měřeníte teplotu(před ovulací), a když zjednodušeně řečeno zaznamenáte 3 vyšší teploty oproti 6 předcházejícím nižším, víte, že u vás proběhla ovulace; až teď se má začít s případnou aplikací utrogestanu; teplotu měříte dále a pokud je zvýšená 17 dní, téměř jistě jste otěhotněla). Teoreticky, pokud jste si neměřila teplotu před ovulací, byste si mohla i bez toho předcházejícího měření potvrdit těhotenství: když si budete měřit teplotu a bude více méně konstatní do těch cca 17 dní od předpokládané ovulace...

Ale čekáním nic nepokazíte :-)
Olin35  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 14 odpovědí
Velice Vám děkuji za odpovědi a za vysvětlení.Menstruaci jsem měla dostat 4.7. a zatim se nedostavila.Podle bazální teploty se stále drřím na 37 a 37,1 jsou tak nějak ustálené,ovulavi jsem měla nastavenou pregnylem,takze jsem si neměřila bazální teplotu protože jsem věděla,kdy cca v rozmezich nekolika hodin přijde,byla mi provedena IUI a pak jsem si meřila bazalní teplotu od datumu menstruace,vím,že jsem to prošvihla a tudiž nevím,jaká byla hned po ovulaci...a bylo mi rečeno že test si mám udělat nejdříve týden co se nedostaví menstrace,ale že je lepší počkat,je to šíleně stresující protože je to náš třetí pokus.Je možné,že až takhle dlouho je schopný utrogestan oddalit menstruaci?
MKp  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 41 odpovědí
Řekl bych, že jste těhotná. Hlavně klid. Jinak možnosti jak efektivně léčit potíže s otěhotněním bez IUI i bez IVF jsou a úspěšnost je mnohem vyšší než IUI i IVF. A pokud by přece jen i ta léčba nebyla úspěšná, je možné začít uvažovat o osvojení.
Olin35  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 14 odpovědí
My jsme zvolili tuto možnost IUI z důvodu toho,že manžel pracuje mimo bydliště a tudíž většinou není doma v době ovulace :-),mluvíte tady o léčbě bez IUI i bez IVF.Mohla bych Vás požádat o vysvětlení o jaké lečbě mluvíte,v případě že by se nakonec dostavila menstruace určitě by jsme měli zájem vyzkoušet vše co se dá...tak asi jako každý,který touží po miminku a nedaří se obrací se s důvěrou na odborníky,protože každý nezdar je šíleně psychicky naročný...viz. mluvím hlavně o sobě... :-(
MKp  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 41 odpovědí
Podstatou je diagnostika příčin neplodnosti a jejich odstanění. Začíná se tím, že se naučíte STM PPR. To může odhalit první abnormality ve vašem menstruačním cyklu (jako například malá délka luteální fáze, nedostatečný-málo kvalitní hlen...), které lze zaléčit zpočátku doplňky stravy, pokud nestačí, lze užít gestageny ale v přesně stanovenou dobu (stanovenou pomocí STM PPR). Zjišťuje se správná činnost štítné žlázy, záněty pochvy atp. Docela by mě zajímalo, co vše vám zjišťovali v CAR, kde vám IUI dělali. V CENAP mají úspěšnost léčby asi 75 procent (50 procent párů, které přišly pro neplodnost, do 3 měsíců porodilo zdravé dítě; 12 procent asi do 1 roku, dalších 10 procent do 2 let, zbylé asi 2 procenta do 3 let). Není to tedy hned. Ale oproti IUI (které máněco kolem 15 procent úspěšnosti), a oproti IVF (které má něco kolem 30 procent úspěšnosti), je to mnohem lepší. Na Slovensku pak také působí dr. Wallenfels, který k diagnostice používá tzv. Creighton Model.
Olin35  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 14 odpovědí
Navštěvujeme Sanus Jihlava...podle testu,které mi dělali je vše v pořádku,manžel spermiogram taky výborný...takže je to tam spíše o tom,že se s manželem nesejdeme v době ovulace,nehledě na to,že psychika tomu také nepřidá.Je možné od Vás se dozvědět něco blíže??Děkuji
MKp  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 41 odpovědí

Gůglite STM PPR ;-) Naučte se poznávat čas ovulace a ve vhodnou dobu zajeďte za manželem, nebo ať si on vezme dovolenou. Nic jiného, co by bylo jednodušší (když jste oba ok) a eticky bezproblémové, není.
Olin35  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 14 odpovědí
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat zda menopur zvyšuje šanci a čím u IUI?Než při klasické IUI.
Díky a odpověď.
Dagmarka  |  návštěvník
  • 1 odpovědí
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat.Již delší dobu se snažíme s přítelem o miminko,lékařka mi předepsela clostalbegyt 5-9 den MC a utrogestan 15-25 den MC.Vždy po dobrání utrogestanu se menzes do 5 dnů dostavil,ale tento měsíc ne.Je to již 7 dní,co jsem dobrala utrogestan a menstruace zatím nikde,jen 3 den po dobrání utrogestanu jsem velmi,ale velmi málo špinila.Chtěla jsem se zeptat,zda je možnost,že bych byla těhotná.Dále jsem se ještě chtěla zeptat,zda je možné,že těhotenský test může ukázat,že je negativní,když je žena jen velmi krátce těhotná a kdy by to tak měl ukázat s jistotou.Děkuji mnohokrát.
Doktor ve Vašem okolí