Rakovina

Zvýšené riziko rakoviny u obézních je pro laiky málo známý, o to vážnější problém. U mužů zvyšuje obezita riziko vzniku karcinomu prostaty a karcinomu tlustého střeva. U žen vidíme častěji karcinom vaječníků, dělohy, prsu a žlučovodu. Častější jsou také nádory jater, slinivky a ledvin!

Nádorová onemocnění

Vznik mnoha nádorových onemocnění souvisí s obezitou. Obezita čistě statisticky může např. za 39% karcinomů endometria, 37% oesophageálních adenokarcinomů a nádorů slinivky břišní, 25% karcinomů ledvin a močového měchýře, 24% karcinomů žlučníku, 11% všech karcinomů tlustého střeva, 9% karcinomů prsu, ovaria.

Za příčinou pravděpodobně stojí trvalý chronický zánět probíhají v tukové tkáni (zvýšená sedimentace, CRP, TNF, zvýšená hladina cirkulujících cytokinů a pod.) a zvýšená inzulinová rezistence. V nadměrném množství tukové tkáně se vytváření růstové faktory které se mohou navázat na jaderné receptory hormonálně závislých nádorových buněk. V tukové tkáni je jiná koncentrace volných pohlavních hormonů mající vliv na hormonálně dependentní tumory. V neposlední řadě v nadměrném množství produkované hormony tukové tkáně zvyšují oxidační stres poškozující obnovu poničené DNA, teoreticky zvyšující mutagenesu a karcinogenesu.

Aktualizováno: 2.6.2011