Syndrom spánkové apnoe

Obstrukční syndrom spánkové apnoe je porucha dýchání. Během hlubokého spánku při něm dochází k přechodnému kolapsu horních dýchacích cest, který brání ventilovým mechanismem nádechu. Projevuje se hlasitým chrápáním s periodami zástavy dýchání (apnoickými pauzami) s následným změlčením spánku nebo probuzením. Další typické projevy SAS kromě neklidného spánku s chrápáním a s probouzením jsou ranní bolest hlavy, pocit nevyspání, nadměrná denní spavost a únavnost, porucha soustředění a paměti, snížení celkové výkonnosti, porucha potence a deprese.

Jednou z příčin vzniku tohoto syndromu je obezita, asi v 10% je OSA u obézních spojen s hypoventilačním syndromem (viz. Kapitola Hypoventilační syndrom při obezitě).

OSA má nepříznivé metabolické a kardiovaskulární následky (vysoký krevní tlak, poruchy srdečního rytmu, ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu)

Pro diagnostiku je důležité vyšetření ve spánkové laboratoři (noční monitorování životních funkcí)

Léčba je komplexní: redukce váhy, vynechání alkoholu a kouření, noční kontinuální podpora dýchání (Continous positive airway pressure-CPAP). Některé formy OSA jsou chirurgicky řešitelné (plastika nosní přepážky, odstranění krčních mandlí, plastika měkkého patra, odstranění výrůstků nosní sliznice).CPAP je noční kontinuální přetlaková pomoc dýchání z malého ventilačního přístroje přes speciální nosní masku. Tím je zabráněno kolabování dýchacích cest ve spánku. Přístroj je uzpůsoben domácímu použití.

Aktualizováno: 2.6.2011