Zdravou výživou dětí a těhotných proti dětské obezitě

Autor:

Žijeme v době, kterou charakterizují zdravotní problémy, které neznaly desítky generací před námi. Mezi nejzávažnější patří rozhodně obezita u dětí.

Předně je třeba se zamyslet nad tím, zda je správné obezitu označovat za nemoc, daleko logičtěji zní vysvětlení, že jde o poruchu přizpůsobení na pobyt v prostředí s nadbytkem potravy. Dále je třeba korigovat představu, že obezita může být „dětská“.

Nemůže.

S výjimkou jejích endokrinologicky či jinak medicínsky podmíněných forem, jde vždy primárně o problém rodičů a tam je také potřeba ji začít řešit.

Tak jako má většina středoevropanů nastavený metabolismus jako střádavý („co s ním navíc, to uložím“), stejně tak platí, že dítě jen pasivně přijímá to, co mu rodina nabízí – psychicky i tělesně.

Pokud je vychováváno v pasivitě a ve špatných stravovacích návycích, nemůže kombinace střádavého metabolismu a nedostatečné fyzické námahy dopadnout jinak než nadváhou.

Problém obezity u dětí navíc velmi často komplikují značně zamotané psychologické vazby mezi dítětem a jedním z rodičů (obvykle matkou). Z pohledu psychosomatické medicíny to mnohdy vypadá skutečně tak, že dítě staví mezi sebe a svět ochrannou bariéru z vrstvy tuku.

Řešení dětské obezity tak musí být vždy komplexní a navržený terapeutický plán stanovený na základě skutečně pečlivého rozboru situace v konkrétní rodině.

I zde tedy platí to, co o nadváze s oblibou říkával otec bílkovinných diet profesor Blackburn : „It´s a family affair…“

Pokud rodina spolupracuje, měníme stravovací návyky a zvyšujeme objem pohybové aktivity. Pokud je obezita již morbidní, doporučujeme ústavní léčbu.

V posledních letech se vedou velmi oprávněné diskuze na téma, co s obézním dítětem, které vyrůstá v rodině, která nespolupracuje na nápravě. Zcela oprávněně se zvažuje i eventualita, že skutečně závažné dětské obezity, u kterých není snaha rodičů situaci řešit, by měly být dostatečným důvodem k odebrání dítěte rodině.

V každodenní praxi je v řešení tohoto problému zapotřebí především dobrého terapeuta, nikoliv nutně pediatra či obezitologa. Navázání terapeutického vztahu má totiž v tomto případě zcela zásadní důležitost a dosažená odbornost není žádnou zárukou jeho navázání. Mnohdy je tomu naopak a samotná odbornost napsaná na dveřích ordinace v dítěti vyvolává pocity viny, méněcennosti či nemoci. Jde tedy o typický problém, který by měl řešit rodinný lékař. Jen škoda, že takový dnes již neexistuje.

Tak jako v medicíně vždy a všude, i zde platí, že prevence je nejlepší cestou předcházení zdravotních problémů. V praxi to znamená, že už během těhotenství by měla budoucí maminka zohlednit všechny rizikové faktory, které pochopí i laik, a podle toho upravit svůj jídelníček. V zásadě zde platí, že riziko obezity u dítěte je tím větší, čím vyšší je výskyt tzv. „střádavých metabolismů“ v jeho pokrevním příbuzenstvu. Je-li tedy maminka „při těle“, tatínek obézní, dvě babičky po smrti na infarkt a oba dědečkové po opakovaných by-passech, pak se lze důvodně obávat, že i očekávaný potomek bude mít větší sklon k nadváze a ke komplikacím, které z ní přímo pramení. Stejně tak by si měly budoucí maminky uvědomit, že plod je živ z toho, co snědí ony. Když budou jíst ostrá jídla, následník se bude v bříšku kroutit, budou-li kouřit, bude se dusit spolu s nimi, budou-li jíst to, co je škodlivé, budou škodit oběma. Proto by se v těhotenství měly vystříhat – vedle všech obecně známých škodlivin - hlavně konzumace tzv. rychlých cukrů ve všech podobách (všechny druhy sladkostí), stejně jako tučných a nevhodně tepelně upravovaných jídel (smažení). Maso by mělo být výhradně libové s akcentem na pravidelnou konzumaci ryb. Ovoce a zelenina by měly být každodenní součástí jídelníčku. Stimulující nápoje (alkohol, káva) by měl nahradit bylinkový čaj.

Vzhledem ke skutečnosti, že plod se tvoří ze dvou buněk, tedy z vajíčka maminky a spermie otce, je potřeba zajistit tvořícímu se človíčku, který roste neuvěřitelnou rychlostí, dostatek stavebních látek, zejména pak těch, které označujeme jako „esenciální“, tj. těch, které si tělo nedokáže vytvořit a musí je získat z potravy. Zjednodušeně se dá říci, že jde hlavně o aminokyseliny z kvalitních bílkovin (obsažené především v čerstvé zelenině a rybím mase) a polynenasycené mastné kyseliny omega 3 a omega 6 (jejich bohatým zdrojem jsou kvalitní ryby a oleje získané z prvního lisování za studena – řepkový, brutnákový, pupalkový, olivový a pod). V neposlední řadě nesmíme ani u těhotných žen zapomínat na tzv. acidobazickou rovnováhu, tj. akcentovat takové typy potravin, které jejich organismus nepřekyselují a nepodporují v něm rozvoj zánětlivých pochodů. Snižujeme zejména konzumaci „červeného“ masa, všech typů uzenin, omezujeme (nikoliv eliminujeme) kravské mléko a výrobky z něj (je třeba přestat věřit tvrdošíjně udržovanému nesmyslu, že jen ten, kdo pije mléko bude mít dostatek vápníku !), zcela zásadně z jídelníčku vypouštíme tučná a moučná jídla, stejně jako všechny druhy sladkostí bez výjimky. Vedle ovoce a zeleniny upřednostňujeme luštěniny, suché plody, tmavé pečivo a produkty z ekologického zemědělství.

Když už se dítě narodí, dodržujeme zásadu, že jej kojíme minimálně 6 měsíců. Oba extrémy jsou na škodu. Kojení po dobu 6 týdnů je stejně málo, jako je kojení do 18 měsíců moc. Když dítě začne jíst samo, řídíme se selským rozumem, který se dá – ve vztahu k prevenci obezity – shrnout do dvou vět :

  1. Co nejvíce pohybu.

  2. Co nejméně sladkostí a fast foodů. Pozor však na fenomén „zakázaného ovoce“. MacDonald´s a kousek čokolády 1 x týdně u dítěte, které má dostatek pohybu, rozhodně nepovede k rozvoji obezity a následník zůstane i mezi vrstevníky „in“. Pro jeho psychiku je to velmi důležité, neboť tlusté dítě v ordinaci nabízí stejně smutný obrázek jako to podvyživené,  které má ten pech, že má za rodiče dogmatické vyznavače zdravé výživy, ve které je šrot svátečním jídlem.

Problematikou nutriční medicíny se zabývá obor, kterému se říká nutriterapie (někdy také orthomolekulární medicína).

Blíže na http://www.oggroup.cz/stranka-zdravy-zivotni-styl-nutriterapie-73

 

Význam rehabilitace a léčba obezity u dětí
Význam rehabilitace a léčba obezity u dětí

Aktualizováno: 8.7.2010