Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Vlnky v Amslerově mřížce - Amslerova mřížka - Diskuze

Vlnky v Amslerově mřížce

Vlnky v Amslerově mřížce

romana  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
Dobrý večer. Jsem rok po operaci šedého zákalu. Vidím dobře, ale při poslední kontrole při testu amslerovou mřížkou se mi linky v ní jevily nikoli přímé, ale zvlněné. Oční lékařka mi sdělila, že výsledek testu by mohl ukazovat na degeneraci makuly, ale že podle ní by problém mohl být spíš v důsledku mojí těžké krátkozrakosti -16d. Na internetu jsem si našla, že u makulární degenerace hraje roli jak rychle je onemocnění odhaleno. Nemám tedy z ne zcela jednoznačného závěru lékařky dobrý pocit. Co byste dělali na mém místě? Děkuji. Romana
prof. MUDr. Pavel Rozsíval CSc., FEBO  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Hradec Králové
  • 133 odpovědí
  • 6 Likes
Vážená paní Romano,
pokud se na amslerově mřížce zjistila změna stavu je potřeba provést tzv. OCT vyšetření sítnice, které zcela přesně ukáže její stav a dovolí posoudit, někdy v kombinaci s fluorescenční angiografií, zda je potřeba léčebného zásahu nebo jen sledování. Toto vyšetření je dnes v naší republice běžně dostupné a můžeme jej provést i na naší klinice.
S pozdravem
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den, vysoká krátkozrakost může být opravdu příčinou. Pokud chcete mít naprostou jistotu, že není přítomna makulární degenerace, tak absolvujte vyšetření OCT, které odhalí i počínající změny. Je třeba upozornit, že suchou formu VPMD je možné ovlivnit pouze vitamínovými preparáty s luteinem a zeaxanthinem. Včasnost léčby je nutná zejména u vlhké formy.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Doktor ve Vašem okolí