Sklivec - neprůhledná clona, bakterie

Sklivec - neprůhledná clona, bakterie

Petr.jirásek  |  návštěvník  |  Praha
  • 2 odpovědí
Dobrý den,

mám -7,75 dioptrii. Vidím mnoho mušek, které mě už neobtěžují, jelikož jsem si už zvykl. To co mě obtěžuje je zakalení na zadních stranách sklivce(zahuštění). Ve tmě mi dokonce zakryjí celý výhled a po mrknutí je vše v pořádku, ale po chvílí se zase černo objeví.
Při zaměření na určitý předmět postupně vidím rozmazaně, jako by mě sklivec zhoustněl. Dokonce vidím i černou clonu, která mizí po mrknutí a zase se objeví. Kromě toho vnímám zrnění a to po probuzení,kdy byl sklivec v klidu.
Rád bych se zeptal zda mi problémy se sklivcem mohou způsobovat bakterie, jelikož jsem měl zlozvyk v kousání nehtů? Popřípadě, zda existují přístroje, lasery, které by mohly protenčit zákal na zadní straně sklivce. Jen dodám,že jsem po ablaci sklivce.
MUDr. Eva Jerhotová Ph.D.  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Praha
  • 111 odpovědí
  • 45 Likes
Dobrý den,
Váš problém patrně nejvíce souvisí s vysokou krátkozrakostí, tedy delším okem, na který zkrátka sklivce není designovaný a tak se dříve či později jeho struktura naruší v podobě ztráty transparence.
Laserový zákrok je v této fázi nevýhodný, mohl by vyvolat zákal čočky, možná je jen operace s vysokým procentem peroperačních sítnicových komplikací. Problém nemusí takto přetrvávat celý život, ale nelze přesně předpovědět, kdy se obtíže zlepší.
S pozdravem
Petr.jirásek  |  návštěvník  |  Praha
  • 2 odpovědí
Dobře děkuji velice za odpověď vážená paní doktorko.

Takže i přesto, že u mě proběhla kompletní ablace sklivce, je možné, že by se zahuštění na zadní straně sklivce zlepšilo? Někde jsem četl, že se sklivec zahušťuje a mění po celý život. Jako laik, bych tedy předpokládal zhoršení. Můžete mi prosím vyjasnit jak by se tedy stav mohl zlepšit?

Děkuji za doplňující informaci přeji hezký den,
Petr Jirásek
MUDr. Eva Jerhotová Ph.D.  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Praha
  • 111 odpovědí
  • 45 Likes
Dobrý den,
při kompletní ablaci sklivce je sklivec odloučen od míst, kterými koukáme a vzniklý prostor je vyplněný čirou tekutinou, takový pacient vnímá strukturu sklivce jen vleže na zádech, ale ve stoji vlivem gravitace sklivec sedá pod úroveň optické osy.
S pozdravem
Petr.jirásek  |  návštěvník  |  Praha
  • 2 odpovědí
Vážená paní doktorko, děkuji za Váš profesionální přístup a rychlou reakci.

U mě proběhla kompletní ablace ale zahuštění, které přechází do černé clony vidím i ve stoje.

Je tedy možné, aby za nějaký čas v budoucnu sklivec přestal rušit a "sedl si pod úroveň optické osy", jak píšete?

Děkuji za doplnění a přeji mnoho úspěchu.

Reakce na Petr.jirásek

MUDr. Eva Jerhotová Ph.D.  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Praha
  • 111 odpovědí
  • 45 Likes
Dobrý den,
předpokládám (a přála bych Vám to), že je to hodně pravděpodobné.
S pozdravem
janulicinka  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 3 odpovědí
Dobrý den,má to samé co popisuje pan Petr Jirásek.Zaměření na předmět a poté zamlžení,mám tedy jen 2 dioptrie na jedno oko a 2,5 na druhé.Udělala jsem si to pravděpodobně sama,hodně dělám ruční práce,tudíž během dne většinou hledím do blízka.Kromě toho mám málo slzného filmu,kapu umělé slzy.Pokud nebudu přehánět a na několik měsíců přestanu s prací,mohou se potíže zlepšit?Děkuji za odpověd.janulicinka@seznam.cz