Nové brýle a špatné vnímání

Nové brýle a špatné vnímání

net-scroll  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, před týdnem jsem si pořídila nové brýle, před tím jsem nosila převážně čočky a to cca 14 let a nebo brýle ale užšího typu. Teď mám takové ty plastové větší moderní. Jsem krátkozraká na obou očích mám -2,75, takové mám čočky i staré brýle tak jsem si tak nechala udělat i nové. Mám v nich ale hrozný pocit jakoby se mi okolní svět "houpal" věci vidím různě prohnuté či naopak zaoblené, jako.bych koukala z kulatého akvárka. Oči se mi s tím stále hrozně perou a mam pocit jako bych pořád msela i přeostřovat :-/ je někde chyba nebo jde jen o zvyk? A za jak dlouho tyto pocity zmizí? Děkuji za odpověď.
MUDr. Jana Mikšovská  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Praha, Brno
  • 18 odpovědí
  • 15 Likes
Dobrý den,
zvykání na nové brýle je individuální a trvá přibližně 1 měsíc. Podle popisovaných potíží je možné, že Vám byla do brýlí přidaná cylindrická korekce, která podobně "deformuje" okolní obraz.
Zkuste na brýle nejdříve zvyknout v klidu - sledování televize a pod. a teprve potom si zvykejte na nový obraz v pohybu. Často to pomáhá při adaptaci.
S pozdravem.
MUDr. Jana Mikšovská
net-scroll  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, děkuji za odpověď. Chci se ještě zeptat, to by mi mohli dát cylidnry aniž bych si o ně řekla? Měla jsem mít pouze -2,75 na obě oči. A když budu nové brýle střídat s čočkami (staré brýle jsou hrozné už na nošení na ven :-/ ) nebude zvykání spíše horší a delší? Děkuji
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den, na brýle si nejdříve zkuste zvyknout...přechody jsou vždy obtížné, a to obzvlášť, když jsou skla velká oproti původním. U velkého sklíčka dochází ke zkreslení obrazu v periferii, což je přirozená fyzikální vlastnost brýlového skla. Pokud by jste nezvykla ani po měsíci dle doporučení MUDr. Mikšovské, tak bude nutné zkontrolovat centraci brýlového skla. Decentrace optického středu může také vyvolávat popsané obtíže. Zkontroluje optika či oční lékař.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
OFTEX Oční klinika