Výpadek zorného pole

Výpadek zorného pole

bobo  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
Před dvěma dny najednou z ničeho nic při sezení jsem na zemi uviděla
červenou skrvnu ve tvaru šlápoty, která se opakovaně pohybovala ve směru
chúze.Pak cca po minutě to ustalo a nic. V odpoledních hodinách jsem
pocítila v pravém oku tlak a po chvilce jsem začala vidět věci a lidi
jen od poloviny nahoru. Ráno nic a odpoledne opět stejný problém /bez
červené skvrny/. Oko nebolí, jen jako by v něm něco mírně překáželo .
Prosím o posouzení problému a odpověd. Děkuji a jsem s pozdravem

Jajcajová /61 let/
MUDr. Renata Matějková  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Brno
  • 7 odpovědí
Dobrý den,
rozhodně bych Vám doporučovala ihned navštívit očního lékaře. Výpadek dolní poloviny zorného pole by mohl znamenat ischemickou příhodu na zrakovém nervu.
zdravím
MUDr.Renata Matějková
MUDr. Eva Jerhotová Ph.D.  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Praha
  • 111 odpovědí
  • 45 Likes
Dobrý den,
Vaše potíže ukazují na možné změny v cévním zásobení zrakového nervu, je proto třeba nejen důkladného očního vyšetření, ale i vyšetření u praktického lékaře či internisty a to co nejdříve.
S pozdravem
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
neprodleně vyhledejte oftalmologa. Popisované symptomy ukazují na poruchu s prokrvením zrakového nervu. Což vyžaduje důkladné vyšetření.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
--------------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXX
Frimlik
Frimlik  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
je mi 19 a občas mám výpadky zraku. Stává se mi to pouze zřídka a v nepravidelných intervalech. Jedná se o černé skvrny, které jsou různě rozmístěné po zorném poli, přesouvají se a jsou stejné u obou očí - dané místo nelze vůbec vidět. Po začátku výpadku (cca 5-10 minut) se objeví bolest hlavy. Po nějaké době (1-2 hodiny) černé skvrny mizí, ale bolest hlavy přetrvává. Zatím mi pomáhá se na hodinu natáhnout, po vstanutí nemám ani výpadky ani mě nebolí hlava. Po přečtení několika diskuzí mám vážnou obavu, co se děje.
Děkuji za odpověď

Reakce na Frimlik

MUDr. Eva Jerhotová Ph.D.  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Praha
  • 111 odpovědí
  • 45 Likes
Dobrý den,
to co popisujete je s největší pravděpodobností určitý druh oční migrény-nedokrvená místa sítnice se zobrazují jako přechodný výpadek zorného pole a navazuje migrenózní bolest hlavy.Jedná se o nepříjemné, nicméně jen funkční postižení, řešením asi bude vyšetření a léčba u neurologa.
S pozdravem

Reakce na Frimlik

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
podle Vašeho popisu se jedná o oftalmologickou migrénu. Výpadek zorného pole s následnou bolestí hlavy typickou známkou. Je to sice nepříjemné , ale ne závažné onemocnění. Léčba probíhá na neurologii, odkud Vás mimojiné odešlou i na oční vyšetření.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel
XXXXXXXXXXXX
--------------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXX
Ivuška  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý večer,prosím o radu...asi tak jednou,nebo 2x do roka mám výpadek zorného pole,příjde to najednou a vidím jakobych se předtím dívala dlouho do žárovky,třeba půl obličeje(příjde mi že pravým okem) ...trvá to asi tak cca půl hod.musím si lehnout a zavřít oči....po chvilce se mi začnou objevovat takové světélka,a mžitky...ale jen bílé....pak už vím,že se blíží konec mého výpadku.Když už vidím lépe(obličej druhého člověka....)tak nevidím ještě asi tak 10 min.periférně,ale jen z polovičky.Tato příhoda se mi stala už asi před 15 lety....a stává se občas,jen je to velmi nepříjemné...tehdy mi na to u lékaře nikdo nic neřekl,jen to...že je to od nervů.Prosím o nějaké vysvětlení,co to může znamenat a jestli je potřeba navštívit očního lékaře.Děkuji Ivett.
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den paní Ivett,
pokud se podíváte na příspěvek výše od uživatele Frimlik, tak Vaše příznaky jsou velmi podobné.Diagnóza tedy s největší pravděpodobností zní oftalmologická migréna. U každého člověka se projevuje trochu jinak, a bolest hlavy není přítomna až u 15 %. Ovšem výpadek až poloviny zorného pole s předcházející příznaky aury (ty světýlka a mžitky), jsou velmi vypovídající. Poměrně velká část pacientů uvádí nějaký spouštěč (většinou stres). Ze zdravotního hlediska nebezpečná není a urgentní návštěva oftalmologa není nutná. Na preventivní vyšetření by jste ale chodit měla. Na příklad průběhu se můžete podívat i na XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel
XXXXXXXXXXXX
--------------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXX
sephiak  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 1 odpovědí
Dobrý den, je mi 36 let a nepravidelně se mi stává, že z ničeho nic nedokáži dočíst jakýkoliv název do konce, třeba místo nápisu repsi vidím jen reps, nedokáži přečíst SPZ u auta (překrývají se mi čísla) nebo nevidím u osoby na kterou se dívám pravou stranu obličeje. Chvíli poté přestávají pro mě mít slova smysl a rozbolí mě zadní levá část hlavy. Hrozně těžko se v té chvíli slovně vyjadřuji. Byl jsem u neurologa - EEG v pořádu a oční vyšetření je také v pořádku. Po požití léku Rosemig se mi uleví, ale dalších pár dní se mi hůře vyjadřuje.
Jezdím docela často sám na kole a naposledy se mi to stalo zrovna při jízdě.
Můžete mi prosím poradit zda je možné tomuto předcházet a zda to nemůže být třeba od zad? Děkuji
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
ke snížení frekvence oftalmologických migrén mnohdy může vést jen úprava nezdravého nebo stresujícího životního stylu. U některých pacientů se však nevyhneme medikamentů...pak jsou to právě léky na klasické migrény. Souvislost se zablokovanou krční páteří je možná, ale poměrně nepravděpodobná.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX