Špatné vidění s novými brýlemi

Špatné vidění s novými brýlemi

TheB  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
Dobrý den,
od včera mám nové brýle. Mám dioprie -5,5 na obě oči. Přes nové brýle vidím krásně ostře, ale bohužel mi všechno přijde takové menší, jakoby v dálce. Doteď jsem nosila kontaktní čočky a s těma vidím skvěle. S těmi brýlemi vidím jakoby z větší dálky a všechno mi přijde malé.
Myslíte že mohou být brýle špatně vyrobené, nebo si jen musím zvyknout?
Předem děkuji za odpověď.
MUDr. Jana Mikšovská  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Praha, Brno
  • 18 odpovědí
  • 15 Likes
Dobrý den.
Minusové dioptrie v brýlové korekci zaostří obraz, ale zároveň zmenší.
V kontaktních čočkách ke změně ve velikosti obrazu nedochází.
Nedomnívám se, že by brýle byly špatné, jde opravdu jen o zvyk.
S pozdravem
MUDr. Jana Mikšovská
oční klinika DuoVize Praha
Dětské oční centrum Kukátko  |  Basic member  |  Praha
  • 8 odpovědí
  • 2 Likes
Vnímání menšího obrazu v nových brýlích je normálním jevem. Je to dáno vzdáleností korekční brýlové čočky od oka. V kontaktních čočkách k tomuto vnímání menšího obrazu nedochází, protože kontaktní čočka je umístěna přímo na oku, kdežto u brýlí hraje velkou roli vzdálenost od očí. Čím jsou dioptrie větší, tím je větší i vnímání rozdílu mezi KČ a brýlemi. Záleží také na tom, kolik dioptrií jste měla v kontaktních čočkách a zda-li nedošlo k většímu nárůstu dioptrií v brýlích oproti kontaktním čočkám.
Na tento menší obraz v brýlích je nutné si nějakou dobu zvykat, většinou nebývá způsoben špatně vyrobenými brýlemi.
Bc.Zdeňka Vaňharová, ortoptistka a optik
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
Vámi popisovaný jev je zcela normální. Brýlová korekce je umístěna před okem a to s sebou nese zmenšení obrazu. Je to přirozená fyzikální vlastnost roztylné čočky. U kontaktní čočky k tomuto jevu nedochází díky jejímu umístění přímo na oku.
Bude třeba si na nové brýle zvyknout.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
Oční klinika OFTEX
Oční centrum Praha, a.s.  |  Basic member  |  Praha
  • 7 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den,

čím více dioptrií máte, tím více můžete v brýlové korekci vnímat zmenšení obrazu oproti kontaktním čočkám. Pokud jste dosud nosila pouze kontaktní čočky jde pouze o zvyk.
S pozdravem a přáním krásného dne,

MUDr. Andrea Zúberová
Oční centrum Praha