Tupozrakost a zákaz řízení

Tupozrakost a zákaz řízení

Kačka  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
Dobrý den.Ve 12 letech u mě zjistili tupozrakost.Nikdy mě to neomezovalo.Dnes jsem prišla z preventivní prohlídky kde mi paní doktorka sdělila že nemohu vykonávat svoji práci.Pracuji jako řidič jezdím s menší dodávkou.Ještě mě poslala na oční.Hrozím se toho že kvůli vadě skončím na PU.Děkuji Kateřina
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den paní Kateřino,
pokud je řízení motorového vozidla náplní Vaší práce, tak pro posuzování způsobilosti spadáte do skupiny 2. Zde jsou limity na zrakovou ostrost stanoveny následovně...lepší oko musí přečíst (a to i s brýlemi) řádek odpovídající 80 % normy a horší oko alespoň 10 % normy. Samozřejmě jsou tam i další podmínky, zejména rozsah zorného pole. Ale naprostá většina tupozrakých na jedno oko toto splňuje, takže se zatím nestresujte.
Jestli si chcete přečíst všechny podmínky, které se ke zrakovým funkcím vztahují, tak je najdete na XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX v příloze č. 3. Pokud budete mít zájem můžete se obrátit i na Naše ambulance ve východních Čechách, například i na kliniku v Pardubicích.


V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.,MBA
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel
XXXXXXXXXXXX
--------------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXX


Jára  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
je mi 21 let a mám tupozrakost, kterou mi zjistili v 9 letech. Nějaká léčba proběhla, ale nebyla moc platná. Pravé oko mám zdravé bez žádných dioptrií a na tom levém mám tupozrakost a 3,5 dioptrie. Je možné, abych si udělal řidičský průkaz skupiny C a mohl vykonávat práci jako profesionální řidič na kamionu? Děkuji za odpověď. Jaroslav
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
pro Vás platí zcela stejná odpověď jako v předchozím dotazu. Tedy pokud na tupozraké oko máte visus alespoň 0,1 (zhruba druhý až třetí řádek na té čtecí tabuly - podle typu) a druhé v pořádku, a je standardní rozsah zorného pole, tak vyhlášku o zdravotní způsobilosti ohledně zraku splňujete. Pro zajímavost je to vyhláška č. 277 /2004 dostupná třeba na portálu veřejné zprávy (XXXXXXXXXXXXX).

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.,MBA
Oční klinika OFTEX
joskava  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 1 odpovědí
Promiňte, ale s tím nesouhlasím. Sama mám diagnostikovanou tupozrakost od 12ti let (teď je mi 57)a postupem času mám stále větší potíže. Například nedokážu odhadnout vzdálenost. Večer a v noci, kdy se mohu orientovat jen podle zvětšování a zmenšování světel je to o to horší, protože intenzivněji svítící světlo s jeví jako větší=blíž a naopak. To je u řidičů myslím dost závažné.
Šeroslepostí netrpím. Auto bych si už řídit netroufla. Přičemž na tupozrakém oku nemám vadu tak vážnou - sice na počítači nerozpoznám jednotlivá písmena, ale řádky ano(jeví se mi jako rozmazaná čára). Zorné pole mám více než 180 stupňů.
Chápu, že řidič profesionál by nerad přišel o práci, ale jiný by zase kvůli jeho vadě zraku nerad přišel o zdraví nebo dokonce o život.
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
nikdy jsem nenapsal, že s obsahem vyhlášky ohledně zrakové ostrosti souhlasím, ale tak jsou nastaveny podmínky zrakové způsobilosti. A podotýkám, že v kategorii neprofesionálů jsou podmínky ještě daleko mírnější. Vyhláška sice má kličku v podobě individuálního zvážení lékaře, ale když se pacient odvolá proti rozhodnutí, tak pak se posuzuje převážně podle zmíněných pravidel.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.,MBA
Oční klinika OFTEX