Tuk na víčkách (xantelazmata)

Jsou drobná čočkovitá, ostře ohraničená, ložiska uložená těsně pod povrchem kůže. Jsou žlutavé barvy a obsahují tuková zrnka a zbujelé pojivo. Nejčastěji se objevují v okolí očí, na očních víčkách a u vnitřních koutků horních a dolních víček. Postupně se mohou zvětšovat a jejich počet se může zvyšovat.

Xantelazma jsou nebolestivé, neškodné tukové usazeniny v kůži víček a kolem očí, jsou spíše estetickým problémem, neboť negativně ovlivňují vzhled člověka. Mohou indikovat různá onemocnění. Nejčastěji se xantelazma objevuje u starších osob, může vznikat na základě dědičných faktorů, ale zejména je charakteristickým jevem provázejícím poruchu metabolizmu tuků (lipidů).

Podle četnosti a tvaru projevů se dá do jisté míry usuzovat i na typ poruchy. Xantelazma se může objevit nejen v souvislosti se zvýšeným obsahem cholesterolu v krvi, ale i při jiných onemocněních jako jsou např. jaterní poruchy, zánět slinivky břišní, cukrovka, metabolický syndrom atd. Dokonce bylo zjištěno, že xantelazmata jsou varovným ukazatelem (markerem), který s největší pravděpodobností svědčí o  ateroskleróze, riziku ischemické choroby srdeční s možností vzniku akutního infarktu myokardu.

Aktualizováno: 12.3.2013