Eva Decastelo už nemusí nosit brýle

Autor:

Moderátorka Eva Decastelo v Refrakčním Centru Praha podstoupila laserovou operaci očí ve světě nejpoužívanější metodou LASIK. Během několika minut se tak zbavila krátkozrakosti, která jí od dětství komplikovala život.

Proč jste zákrok tak dlouho odkládala? Byly za tím zdravotní důvody – nestabilita oční vady – nebo obavy?

Mám-li být upřímná, před několika lety jsem absolvovala korekci jednoho oka na jiné klinice metodou, která se tehdy používala, a nebyla jsem spokojená ani s průběhem, ani s výsledkem. Přirozeně jsem pak dlouho váhala, zda se mám odhodlat k dalšímu pokusu. Přesvědčili mě až odborníci v Refrakčním Centru Praha, slíbili mi, že zákrok prováděný moderní metodou LASIK bude bezbolestný a rychlý a musím říct, že opravdu nepřeháněli.

eva decastelo1

Proč jste se nakonec odhodlala, co rozhodlo?

Krátkozrakost mi zkrátka komplikovala život a když se objevila možnost docela snadno se jí zbavit, už jsem moc dlouho neváhala. Mám dvě malé děti a s nimi jsou brýle velmi nepraktické. Sahají po všem – řetízku, náramku a samozřejmě i brýlích, které pak často končí na zemi poškrábané nebo polámané, to asi zná každá „obrýlená“ máma.

Na veřejnosti jste ale brýle nenosila, znamená to, že jste používala kontaktní čočky?

Kontaktní čočky určitě ne, vždycky jsem měla problém nasadit je. Brýle jsem nosila schované v kabelce a vytahovala je jen v nejnutnějších případech, hlavně při řízení auta nebo v kině. Snažila jsem se, aby mě s nimi nikdo nevyfotil, protože si myslím, že mi brýle nesluší. Takže se mi docela často stávalo, že jsem bez povšimnutí míjela známé na ulici a to je pak nepříjemné, když někoho nepozdravíte ne proto, že byste nechtěli, ale protože ho prostě nepoznáte. Výmluva, promiň, já tě neviděla, tak úplně nefunguje... Proto jsem se raději skrývala za sluneční brýle nebo kráčela rychle a se sklopenou hlavou.

eva decastelo2

Proč jste svůj zrak svěřila právě do rukou odborníků v Refrakčním Centru?

Jednoznačně na doporučení. Vzhledem k tomu, že když si vyhledáváte informace o klinikách provádějících laserové operace očí, jsou víceméně stejné, jako laik nedokážete rozpoznat, které přístroje nebo postupy jsou lepší. Dala jsem proto na osobní reference mé kamarádky Terezy Mátlové, velmi pečlivě jsem si pročetla také reference na webových stránkách Refrakčního Centra a bylo mi naprosto jasné, že lidé jako Jiří Menzel nebo Michal Horáček by se pochvalně nevyjadřovali jen tak o každém. To bylo rozhodující. A když jsem při první konzultaci potkala v čekárně tenistu Radka Štěpánka, který je také klientem Refrakčního Centra, přestože určitě mohl vybírat i ze zahraničních klinik, nebylo co řešit.

Překvapilo vás něco na samotném zákroku?

Zákrok byl úplně v pohodě, to mě až udivilo. Mírná bolest přišla až doma, když odeznělo znecitlivění, ale dalo se to bez problémů vydržet. Úžasné je, že zlepšení zraku je patrné bezprostředně po operaci, no a druhý den už vidíte naprosto skvěle.

eva decastelo3

Lidé, které laserová operace zbavila dioptrií, se shodují, že vidí tak, jako nikdy předtím... Máte stejný pocit?

Jsem stále v šoku, když jdu s dětmi na procházku, co všechno najednou vidím. Pro člověka, který tohle nezažil, je to nepředstavitelné.

Co se týče zdraví, jste na sebe hodně opatrná?

Popravdě řečeno moc ne, u mě jsou na prvním místě děti. Ale vzhledem k tomu, že poslední tři roky jsem byla neustále pod dohledem lékařů, protože jsem byla těhotná nebo rodila, tak jsem to ani nijak zvlášť řešit nemusela.

Jste pracovně velmi vytíženou maminkou dvou malých dětí, prozradíte svůj recept, jak zvládat kariéru a rodinu?

U nás je to poměrně jednoduchá odpověď – obě babičky a manžel. Mám to štěstí, že obě babičky jsou v důchodu a takzvaně k ruce, ochotné kdykoliv přijet, navíc jedna je bývalá učitelka a druhá z učitelské rodiny.

eva decastelo4

Co vás v současné době nejvíce pracovně zaměstnává?

Plesová sezona. Moderuji hodně plesů a k tomu máme ještě vlastní komediální představení s Karlem Hynkem a Lukášem Pavláskem s názvem Děláme to ve třech. Mimochodem, když kluci komentovali mou oční operaci, smáli se, že už s nimi nebudu chtít jezdit, protože konečně vidím, jak vypadají a nebudou se mi líbit...

Publikováno: 13.2.2012

Doktor ve Vašem okolí