Šedého zákalu i brýlí se můžete zbavit současně, stejně jako přední český diabetolog prof. Rybka

Autor: ZIRIS Oční centrum, s. r. o.

Šedý zákal je onemocnění, které postihuje ve vyšším věku až padesát procent populace. Mezi očními onemocněními, která způsobují snížení zraku a slepotu, je katarakta celosvětově na prvním místě. V České republice podstoupí ročně operaci k odtranění šedého zákalu kolem 90.000 pacientů. Před několika dny se k nim přidal i přední český, celosvětově uznávaný, odborník na problematiku cukrovky, spoluautor československého Diabetologického programu, pan prof. MUDr. Jaroslav Rybka, CSc. Jeho operaci šedého zákalu s následnou implantací speciálních nitroočních čoček provedl prim. MUDr. Michal Ziegler. Pan profesor po operaci nyní opět vidí jasně a obejde se zcela i bez brýlí.

Za svou profesní kariéru provedl vsetínský oční chirurg, MUDr. Michal Ziegler, téměř patnáct tisíc těchto operací a patří v oblasti operací šedého zákalu mezi českou špičku. Bezmála dvacet let se také věnuje laserovým operacím, při nichž jsou korigovány oční vady. V oční chirurgii patří zkrátka k tomu nejlepšímu, co v naší republice máme.

Primář MUDr. Michal Ziegler s prof. Rybkou před operací

IMG 3312

„Byl jsem náhodou ve Vsetíně, a protože jsem doktora Zieglera znal už jako mladého šikovného lékaře, který měl dobrou školu od docenta Karla Kuběny ve Zlíně, navštívil jsem jej. Ukázal mi své moderní pracoviště, informoval mne, jaké operace se ve vsetínském centru provádí a také, že je vybaveno špičkovou technikou. A protože se mi v poslední době začal zhoršovat zrak, udělal mi i vyšetření a nabídl, že mi sám provede operaci, jež mne problémů zbaví.,“ přiblížil svou cestu na operační stůl profesor Rybka, který následně ve valašském očním centru ZIRIS podstoupil standardní operaci odstranění šedého zákalu fakoemulzifikací. Nestandardní však byla následná aplikace speciálních nitroočních čoček, které zcela odstraňují potřebu nošení brýlí.

„Před samotným zákrokem musel pacient absolvovat speciální vyšetření, na základě jehož výsledků byly u německého dodavatele vyrobeny nitrooční čočky „na míru“ přímo dle individuálních potřeb pana profesora. Tyto čočky mu byly současně při operaci katarakty implantovány do obou očí,“ vysvětlil prim. MUDr. Ziegler.

Prof. Rybka na operačním sále

IMG 3306

Operace šedého zákalu i používání standardních nitroočních čoček je pro vsetínské oční chirurgy každodenní rutinou. Operace profesora Rybky však byla výjimečná právě nutností výroby čoček na míru, přesně dle potřeb pacienta.

„Jsme s doktorem Zieglerem přátelé, a proto jsem neměl o své oči obavy a svěřil se mu do péče. A vše dopadlo na výbornou. Přeji jemu i jeho očnímu centru ZIRIS mnoho dalších úspěšných operací. Je to pracoviště evropské úrovně a věřím, že i nadále udrží krok se špičkou v tomto oboru,“ uzavřel profesor Rybka, který nyní po provedené operaci ani ve svém pokročilém věku již nemusí používat brýle.

Počet operací, při kterých pacienti požadují použití nadstandardních nitroočních čoček, v poslední době roste. Lidé vítají možnost současně s šedým zákalem odložit i brýle. Čím dál častěji proto volí speciální nitrooční čočky, které jim toto umožní, a to i přesto, že v současné době tyto nejsou hrazeny z běžného zdravotního pojištění.

Publikováno: 11.2.2015

Autor
ZIRIS Oční centrum, s. r. o.
Doktor ve Vašem okolí