Ortoptická cvičení

Autor:

Ortoptické cvičení je forma léčebné terapie, která se používá při léčbě šilhání (strabismu). Dětský zrak se vyvíjí do 7 - 8 let věku dítěte. Pokud se během tohoto vývoje u dítěte objeví šilhání, lze jej výrazně zlepšit i zcela odstranit - podmínkou je ale včasné zahájení léčby (ideálně ve věku do 4 let dítěte). Léčba šilhání je řešena nošením speciálních dioptrických brýlí a dále pomocí ortoptického cvičení.

Cílem ortoptického cvičení je obnovení binokulárního vidění (současné vidění oběma očima) a dosáhnout co nejlepší zrakové ostrosti.

Pro koho je cvičení vhodné

Pro děti postižené šilháním. Ortoptické cvičení však není vhodné pro každé dítě! Jeho aplikaci posuzuje strabolog (oční lékař specializující se na léčbu šilhání) ve spolupráci s ortoptistou (odborník, který s dítětem cvičí). V případě, že je tato léčba vhodná, lze léčit děti již od věku 2,5 let.

Jak cvičení probíhá

Ortoptické cvičení se provádí na specializovaných pracovištích na ortoptických přístrojích pod odborným dohledem ortoptisty. Binokulární vidění je složeno z několika stupňů a při cvičeních se postupně rozcvičují všechny složky. Cvičení zahrnuje takzvanou aktivní ortoptiku, kdy dítě samo pracuje na přístrojích, a pasivní ortoptiku, kdy jeho zrak na přístrojích cvičí přímo ortoptista. Ortoptické cvičení trvá asi 30-45 minut podle možností dítěte.

Během ortoptických cvičení se používají různé přístroje: cheiroskop, stereoskop, synoptofor a speciální hranolová skla (prizmata).

Domácí cvičení

Domácí cvičení je vhodným doplňkem léčby šilhání. Vždy je ale nutné, aby ortoptista rodičům vysvětlil, jaká cvičení lze doma dělat a jak je s dítětem provádět.

Doma lze s dětmi nacvičovat pohyblivost očí do všech pohledových směrů například sledováním pohybu drobnějších předmětů. Rodiče mohou s dítětem také vycvičit konvergenci – dítě sleduje předmět, který rodič postupně přibližuje a snaží se přitom udržet postavení obou očí. Dalším cvičením je tzv. díra v dlani – před jedním okem má dítě dlaň, před druhým malou roličku z papíru a snaží se zapojit obě oči tak, aby obraz spojilo do jednoho – tedy dlaně s dírou uprostřed. Pro domácí cvičení je možné využít i léčebné herní aplikace pro mobily, tablety a počítače, které pro děti vyvinulo Dětské oční centrum Kukátko (www.detskeoci.cz).

Publikováno: 22.5.2015

Související recenze a zkušenosti

Ortoptická cvičení

Doktor ve Vašem okolí