Hrozící náhrada kloubů v 18 letech

Hrozící náhrada kloubů v 18 letech

Lenka  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 18 odpovědí
Dobrý den,
obracím se na Vás touto cestou o Váš názor. Moje dcera (18 let) cvičila od svých osmi let závodně sportovní aerobik a fitness step aerobik. Od roku 2003 začalo bolet levé koleno. Užívala Chondrosulf, poté 3x kloubní výživu v injekcích. V létě 2005 - první ASK (diagnoza dle propouštěcí zprávy: Fractura chondralis patellae 1. sin
Plica mediopatelaris et lateropatelaris
chondromatia condyl med fem gn 1. sin.)Dále cituji: Na patele mediakně u apexu chondrální zlomenina velikosti 3x3 cm. Lékaři odstranili 3 volná chrupavkovitá tělíska.
Vzhledem k tomu, že obtíže nadále přetrvávaly, následovala na jaře 2006 reASK - dg. Fractura chondralis patellae-fac. med. 1.sin
Mus articularis genus 1.sin
Degeneratio men. later. minima. Na patele defekt vel. 1x1 cm, dále v kloubu myška vel. 0,5x1cm, meniskus ve střední třetině lehce degenerován..Tyto 2 operace byly provedeny v té samé nemocnici.
Následovala rhb, osvobození z TV. 2 roky aktivně necvičila. V roce 2009 - opět závodně step aerobik, který je jejím velkým koníčkem. Kolena začaly bolet obě, občas i v klidu. Před časem jsme byli u ortopeda (jiného), který z rtg snímků vyčetl následující: axialy patel - dystopie, lat. hyperprese, Wiberg II-III na přehled. snímku snížení mediálně. Dg: Chondropathia et dystopia et dysplasia petelae 1.utr. Dle sona: bez známek menisk. léze obou kolen.
Lékař nám sdělil, že je třeba provést reASK lévého kolena a po zhojení a rhb ASK pravého kolene - časem dcerce hrozí výměna kolenního kloubu. Jistě pochopíte, že nás to dost vyděsilo vzhledem k věku dcery a proto bych ráda znala více názorů, hlavně jestli lze dceřin "problém" né odstranit, ale zmírnit bez toho, že by musela podstupovat další zásah do organizmu. Má ta kolena opravdu tak špatná? Sport celkově velice miluje.
Děkuji předem za Vaši odpověď a zároveň se omlouvám za tak dlouhý mejl, ale chtěla jsem Vám podat co nejvíce informací.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
po tolika zákrcích je každá další operace na zvážení. Problém, dle vašeho sdělení, především v chrupavce kolenního kloubu, resp. čéšky. Tu je potřeba revitalizovat. Zvažte možnost bio léčby pomocí růstových faktorů aplikací krevní plazmy metodou ACP. Bližší informace - viz webové stránky - ACP léčba krevní plazmou.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Lenka  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 18 odpovědí
Přeji příjemný den
a děkuji za brzkou odpověď.
Ano, problém je v čéšce. Nemá je "posazené" rovnoměrně, ale podle rtg snímku-kolena jsou ve skrčení, tudíž je velice dobře znatelný rozdíl "mezer" mezi vnějším a vnitřním meniskem (na vnitřní straně je větší prostor než na vnější-(dcera má iksáky)). Ještě jsem se zkoušela nezávisle na Vás zeptat jiného ortopeda, který navrhl posilovací cviky vnitřních svalů, že by se ta čéška mohla "hnout" a tudíž ty "mezery" jakoby vyrovnat. Jaký máte na toto názor? O aplikaci krevní plazmy jsem slyšela, ale zatím toto dceři nikdo nenavrhl. Můj laický názor (možná hloupý) je, že je nejdříve potřeba "srovnat" čéšky a poté revitalizovat chrupavku.
Srdečně děkuji za Vaši další odpověď.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
jen po prohlédnutí RTG snímků - tzv. defilé patel, lze říci, zda je nutno operovat či stačí konzervativní léčba (v hodná ortéza). Samozřejmě u těžších stupňů patelární subluxace se dělá operativní uvolnění zevního závěsného aparátu čéšky - tzv. laterální releasing. U těžších stavů je možno doplnit i zřasením vnitřního závěsného aparátu čéšky - př. operace dle Yamamota.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Lenka  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 18 odpovědí
Aha...Když já nevím, co je těžší stupeň patelární subluxace. Lékař říkal, že na straně, kde je více místa se to přišije a na té druhé povolí..
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
no - to je přesně ono :-)
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Lenka  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 18 odpovědí
No jo, jenomže aby jste mohl posoudit, zda je nutné operovat nebo ne, musel byste vidět rtg snímky..
Víte, když tak o tom přemýšlím, radši bych volila pro dceru např. to posilování (mohla bych poprosit o odpověď, zda se stav zlepší nebo je to zbytečné?) než hned další reASK. Můžu ještě poprosit - jak dlouhá je rekonvalesce? Děkuji a přeji příjemný večer
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
posilovat můžete, jestli se ovšem zlepší stav chrupavky čéšky, to nepředpokládám.
V případě již zmiňované operace je plná zátěž po 3 měsících.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Lenka  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 18 odpovědí
Dobrý den,

děkuji za všechny Vaše odpovědi co se dcerky týká.

Ještě k sobě: 1.3.2010 jsem byla na reASK. Dle sona jsem měla prasklý meniskus. Den po operaci mi lékař řekl, že jsem ho měla úplně "rozcupovanej". Dostala jsem 6x rhb - cvičení+vodoléčba-řekla bych bez efektu. Dokud jsem nohu nezatěžovala, bylo vše o.k., po zátěži se dostavila bolest, ale uplně v jiných místech, než mě koleno bolelo před operací. Dostala jsem serii ET - 3 ampule. V neschopnosti jsem byla 2 měs. Po rovině dobrý, ale do a ze schodů nic moc. Užívám Prochondronorm. Můžu na kolo, plavání, rotoped. Myslíte že už se obtíží nikdy nezbavím? Děkuji za odpověď.
P.S. Vím, že oproti dcerce je to banalita, ale ráda bych znala Váš názor i na toto
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
jestliže to byl "čistý meniskus", potíže by měly s vyřešením problému ASK vymizet. Pokud byla ovšem již poškozena chrupavka, platí to, co jsem uvedl v předchozích příspěvcích.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Lenka  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 18 odpovědí
Děkuji
Lenka  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 18 odpovědí
Ještě se zeptám - bio léčba pomocí růstových faktorů aplikací krevní plazmy metodou ACP nejspíš ještě není hrazena pojišťovnami (my VZP) že? Kolik se provádí aplikací a kolik stojí jedna injekce?
Děkuji a přeji příjemný večer
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
vše je uvedeno na našich webových stránkách - sekce Léčba krevní plazmou a v Ceníku naší společnosti.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Související recenze a zkušenosti

katem 13.7.2023
Spokojený/á

Podstoupila jsem zákrok na levém koleni. Maximální spokojenost - sestřičky 👍👍👍, MUDr. Zdráhala 👍👍👍, pobyt 👍👍👍 … cítila jsem se jako doma☝️👍 Mega poděkování všem👌

Koleno - operace menisku - Související videa

Doktor ve Vašem okolí