Problémy 4 roky po artroskopii kolene

Problémy 4 roky po artroskopii kolene

Jitka F  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den, v listopadu 2010 jsem byla na ASK pravého kolene. Před tím jsem měla cca 3/4 roku potíže při chůzi, podřepu a při chůzi po schodech dolů i nahoru. V červnu 2010 mi koleno oteklo a konečně jsem šla na ortopedii. Měla jsem v koleni výpotek a zánět. Pan doktor mě poslal na MR a výsledek byl natržený meniskus. Byla naplánována ASK, na kterou jsem čekala až do listopadu. Užívala jsem protizánětlivé léky a po dvou měsících výpotek zmizel, bolest se trochu zmírnila a zánět ustoupil. Při ASK pan doktor opravil vnitřní meniskus -sešil a očistil chrupavky- sám mě operoval ( ortopedická klinika na Bulovce), říkal, že koleno mám po generálním úklidu.
Po ASK jsem rehabilitovala a po měsíci byla schopna jít do práce. Po 3 měsících jsem dostala serii 3 injekcí do kolene. Koleno se zahojilo celkem dobře, občas se ozvalo, ale jen např. při změně počasí. Mohla jsem se vrátit ke všem aktivitám. Měla jsem pokoj až do listopadu 2013. Koleno se začalo ozývat , čím dál častěji, bolestí v podkolení, bolestí při delší chůzi, bolestí při chůzi a při ohýbání kolene. Párkrát jsem si vzala Duo diclofenac, který mi opravdu od obtíží pomohl, ale jakmile jsem s ním přestala, potíže se vrátily. Takže jsem opět musela na ortopedii. Pan doktor mě poslal na rtg, chrupavku mám, neporušenou a artrózu 2 stupně. Koleno ztuhlé nemám, ani ráno, tak jak to někdo mívá. Je mi 60 let, ale jsem aktivní, plavu, jezdím na kole, přes zimu chodim plavat do bazenu a doma mám rotoped. A před jízdem autem upřednostňuji vlastní nohy. S rodinou jsem fandové pěší turistiky. Nyní jsem více jak měsíc po aplikaci 3 dávek CHP. Bohužel bolesti se zhoršily, při delší chůzi poslední 3 týdny se stupňují jak při ohýbání kolene, tak při chůzi ze schodů i do schodů a když stojím a otočím se doprava jen tělem - chodidla zůstanou na místě, tak koleno zareaguje bodavou bolestí na vnitřní straně. K tomu se ještě objevila "novinka" v koleni mi při chůzi začalo lupat tak, že to slyším, nejen cítím. K panu doktorovi jdu příští týden, myslím si , že spravený meniskus se ozývá, že asi to "zaštupování " nevydržel, možná se dostal do nějaké polohy, kde dělá neplechu. Ráda bych slyšela názor ještě jiného lékaře ortopeda . Myslíte si, že by se mohlo jednat opět o ten samý meniskus ? Bolestí jsem silně omezena v chůzi , v normálním životě, zlepšení se nedostavuje a odmítám dál užívat jakékoliv léky, přála bych si revizi kolena , i když šťastná z toho nejsem. Myslíte si také, že reartroskopie je jedině možné řešení ? Nebo co jiného ?
p.s. V klidu koleno celkem nebolí
Dr. Michal Joshua Frána MBA, MHA, LL. M.  |  Basic member  |  Fyziatrie, balneologie a léčebná rehabilitace  |  Praha
  • 170 odpovědí
  • 21 Likes
Dobrý večer,
popisovaná bolest se občas přisuzuje i blokáda hlavičky lýtkové kosti. Bolestivost je popisována pacienty při podobném mechanismu, jak popisujete ve zprávě. ASK řešení je možné vždy. Ale uvidíte po vyšetření lékařem, jaký bude jeho verdikt. Z vlastní zkušenosti vím, že je první volba konzervativní (spolupráce s fyzioterapeutem) a následně chirurgická.

S pozdravem Frána Praha
XXXXXXXXXXXXXXXX
Jitka F  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den, moc děkuji za rychlou odpověď. Prosím ještě o informaci, jak se taková blokáda hlavičky lýtkové kosti potvrdí ? Při magnetické rezonanci ? Z RTG si myslím, to asi patrné nebude ?
Děkuji J.F.
MUDr. Roman Pękala  |  Basic member  |  Ortopedie  |  Karviná
  • 6 odpovědí
Dobrý den,
v rozhodování o dalším postupu léčby ve Vašem případě bude několik stěžejních faktorů. V první řadě ujasnění si provedeného rtg snímku, pokud je na něm popisována artroza II. stupně, tak to znamená, že chrupavka v pořádku není. Potvrzuje to i fakt, že při první artroskopii byly již ošetřovány chrupavky a následně provedena série obstřiků s chondroprotektivy. Několik let tedy po onom "generálním úklidu" mohl být relativně klid a další opotřebení chrupavky bylo zbržděno. Samozřejmě nedá se vyloučit, že došlo k opětovnému poškození vnitřního menisku, ale pravděpodobnost, hlavně pokud si nejste vědoma úrazového děje, je menší.
Postupoval bych ve vašem případě takto - pokud rtg snímek ukáže opravdu lehký stupeň artrozy a klinické vyšetření neukáže jasné poškození menisku, tak bych v první řadě provedl obstřik s kortikoidem pro zklidnění akutního zánětu a bolestí, následně sérii obstřiku s kyselinou hyaluronovou (např. Hyaline) a při nedostatečném efektu do půl roku event. zvažoval oper. řešení, při lehčím poškození chrupavky opětovně artroskopii k ošetření chrupavek, při těžším nálezu s odkladem ke zvážení umělého kloubu.
Ale jak píši na začátku, je nutné správné zhodnocení rtg snímku.

Související recenze a zkušenosti

katem 13.7.2023
Spokojený/á

Podstoupila jsem zákrok na levém koleni. Maximální spokojenost - sestřičky 👍👍👍, MUDr. Zdráhala 👍👍👍, pobyt 👍👍👍 … cítila jsem se jako doma☝️👍 Mega poděkování všem👌

Koleno - operace menisku - Související videa

Doktor ve Vašem okolí