Terminologie ASK

Terminologie ASK

anonym  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den.Po ask kolene je ve zprávě napsáno:S833 Rpt.LCA,parc.rpt.men.med.gen.dx,parc.rpt LCM.Prosím o vysvětlení co to znamená a jak dlouho po operaci budu mít rigidní ortézu a jak dlouho bude přibližně trvat rehabilitace.prosím o opravdu přibližné časy.Děkuji V.Nováček
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
prasklá přední zkřížený vaz, částečná ruptura vnitřního menisku což je poněkud neurčitá část diagnozy, stejně jako částečné prasknutí vnitřního postranního vazu.
Jaká operace se plánuje?
anonym  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 2 odpovědí
operace už byla,odstranění před.vazu.odstranění kousku menisku.ted po měsíci začíná rehabilitce,která bude trvat nejméně měsíc,zda se mi že se to protahuje,před operací mi pan doktor říkal že to bude tak na měsíc a budu moc do práce.jakdlouho trvá cca zahojení toho vnitřního postraního vazu?děkuji

Reakce na anonym

prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
TO JE OTÁZKA.. Podle toho, jask moc je utřžený- trošku natažený, poloutržený, úplně utržený.....Přihojení úplně utrženého je 6t klidu (alespoň orteza) dál pak tak 6t rehab. Méně utržený, natržený, natažený.... vždý méně a méně. Pokud hodnotíme sámo o sobě. U vá s je kombimace s dalšími nálezy.... Měl by se jasně vyjádřit opratér, to je ten, co odpovídá za váš výsledek.
jana  |  návštěvník  |  Praha
  • 3 odpovědí
Prodelala jsem arthroskopii s timto vysledkem operacni diagnoza- Laesio MM et ML g.I.sin,gonarhrosis,MP plica operacni vykon-ASK,MEpartialisMM etML,shaving,debridement prosim o vysvetleni o co jde,dekuji
jana  |  návštěvník  |  Praha
  • 3 odpovědí
oper.vykon-ASK ME PARTIALIS mm et ML shaving debridement operace 5.10.2012. Prosim o vysvetleni,co mi bylo delano a kdy se ma provadet rehabilitace a jaka.Pred 40lety operace po zlomeni cesky,postupne nekolik padu ...
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím
při operaci šlo o částečné odstranění vnitřního a zevního menisku. Rehabilitaci vede zásadně jen ošetřující lékař.
prim. Moster, Revmacentrum
anonym  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,chtěla jsem se prosím zeptat co znamená - parciální separace mediálního kolat.vazu od mediálního menisku.Dále co je synovialitis kolenního kloubu a drobný infarktdist.metafýzy femoru.Mám stále výpotek v koleni už skoro rok,několikrát mi ho vytahovali,koleno bolí a chirurgové řekli,že to nic není.Tak si nevím rady,léčím se na reaktivní artritídu beru čtvrtku metypredu 16mg a methotrexat 2,5 mg 5 tablet jednou týdně od léta.Revmatoložka mne posílá na kliniku nukleární medicíny aby mi do nohy píchli zlatou injekci,myslíte že je to vhodné a že to pomůže?Ona neviděla výsledky magnetické rezonance o kterých vám píšu.Děkuji moc předem za radu.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
podle toho jak uvádíte, se léčíte na revmatoidní artritídu (RA). Pokud je nezvládnutelný otok kolenního kloubu se synovialitídou nereagující na farmakologickou léčbu, o té je vhodná ortopedický zákrok, který odstraní zbujelou nitrokloubní výstelku. To není práce pro chirurga, ale pro ortopéda. Aplikace radiokoloidu, kam jste posílána, sice může snížit aktivitu nitrokloubní blány, ale udělá v koleně četné srůsty s následným častým omezením pohybu a problémy pro možná budoucí umělý kloub.
Nález na MRI na této věci nic nemění.
prim. Moster / Revmacentrum
Klára  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den, můžete mi prosím vysvětlit diagnozu po artroskopii kolene:

dg. LML, rpt LCA pravého kolenního kloubu
v CA AS revize kolenního kloubu vpravo, zevní meniskus roztržen v zadní 1/3, provedena parc later ME, LCA po totál odtržení femorální inserce, pivot pozit, shaving zbytků vazu, ostatní norma

Děkuji Krystýnková
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
diagnóza je v popisu operačního nálezu, LCA je přední zkřížený vaz, ME je meniscectomie - tedy chirurgická úprava roztrženého menisku
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Revmacentrum®

Klára  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 2 odpovědí
Děkuji za rychlou odpověď, znamená to tedy zřejmě, že meniskus byl sešit nebo odstraněn a že je rotržen přední křížový vaz, nevím co je femorální inserce ... Pravděpodobně mne tedy čeká plastika vazu, že?

Reakce na Klára

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
OK,
pochopil jste to dobře, meniskus nebyl sešit, ale volná část odstraněna. U přetržení vazu jde odtržení od horního úponu. Plastika vazu je relativní indikací. Pokud jste mlád, doporučuji.
prim. Moster, Revmacentrum
Miquel  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
při artroskopii mi zjistili, že mám meniskus dors. postižen radiální rapturou. Provedli part. menisectomii v rozsahu 1/3 obvodu. Dále mi bylo řečeno, že mám LCA po totální lézi (proveden shiving zbytků) a byla mi doporučena plastika vazu.
Chtěl jsem se zeptat, zda-li to nešlo udělat vše při jednom zákroku, protože ortoped, který mě na artroskopii poslal právě s diagnozou přetrženého vazu?
Předem děkuji za odpověď
Michal
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
do kolena nikdo nevidí, dokud se do něj nepodívá. Přetržení vazu lze jen předpokládat. Někdy je opravdu vhodné operace rozložit na dvě doby. Záleží na zvyklosti pracoviště.
prim. Moster, Revmacentrum
Andrejka10  |  návštěvník  |  Praha
  • 7 odpovědí
Dobrý den,ráda bych Vás poprosila,jestli by jste mi nemohl vysvětlit co znamená moje diagnoza.Za dva týdny jdu na artroskopii L kolene.
Dg:T.p.dist.gen.l.sin.,laesio MM et ML v.s.
Děkuji s pozdravem Andrea
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
stav po podvrtnutí kolenního kloubu s podezřením na poškození obou menisků.
Přeji brzké uzdravení.
prim. Moster, Revmacentrum
Andrejka10  |  návštěvník  |  Praha
  • 7 odpovědí
Dobrý den.6.5. nastupuji do nemocnice,6.5. mi budou dělat artroskopii kolene.Četla jsem o tom už mnoho,abych byla opravdu připravená :)Chtěla jsem se zeptat,jestli by jste mi mohl vysvětlit,co znamenají zkratky v mé lékařské zprávě.
Obj:L koleno bez hematomu,prosáklé,bez náplně,FP+9,palpační bol.lat.méně med.kl.štěrbiny,dukce stab.men.př.+na MM i ML,Lachman nelze,flexe 10-10-95,periferie v normě. ještě chci dodat,že úraz je starý skoro půl roku...bohužel:(
Moc děkuji za ,,přeložení" do dnes mi totiž ani jeden lékařů,u kterých jsem byla nedokázal řící alespoň přibližně,co s tím kolenem mám.Děkuji Andrea
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
....a ptala jste se lékařů odborných ? Př. gynekolog nebo oční lékař s tím by mohl mít skutečně potíže... :-)
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Revmacentrum®

Andrejka10  |  návštěvník  |  Praha
  • 7 odpovědí
Zdravím,samozřejmě,že jsme s problémem v koleni nešla k očnímu :)ale díky za vtipnou odpověd.Mám 14 dní po operaci,nakonec to byl prasklý přední křížový vaz a nějaké srůsty,které byly prý odstraněny.Chci se zeptat,týden po operaci jsem začala docházet na RHB(zatím jen měkká cvičení a magnet)..ty srůsty,které mi odstranily,mohou se tam objevit znovu???Mám totiž při cvičení pocit,že mi tam stále něco vadí,blokuje a bolí:-(Stále to nepropnu a ohnu max na 90°.Není to špatně?nebo je vážně ještě brzo 2 týdny po operaci,jen dodávám,že doma poctivě a pravidelně cvičím + RHB,díky za odpověd

Reakce na Andrejka10

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
tak vidíte... Prasklý přední zkřížený vaz bude dost problém vznikem nestability. Koleno je nutné nyní zejména uklidit a ohyb 14 dnů po op. je dostatečný. Dle mých zkušeností léčba magnetem spíše dráždí než uklidňuje.
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Revmacentrum®

Andrejka10  |  návštěvník  |  Praha
  • 7 odpovědí
Zdravím,děkuji za odpověd.Ještě bych měla poslední dotázek:)Dnes při kontrole mi muj dr.řekl,že je všechno tak nějak v normě jen ta extenze vázne,pokud to do 2 týdnů(do další kontroly)nepropnu,tak mi nasadí injekce na uvolnění.Nevíte o jaké injekce se jedná??a bolí??
OMI  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 2 odpovědí
prosím o vysvětleni,jsem po artroskopii kolene,kde diag.závěr zní:základní dg.:S833-st.p.parciál.rpt.LCA,fisura chondral.condyli lat.tiabiae,chondropathie med.compart.et,FP gr.II.-III.genus.I.sin.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
částečné přetržení předního zkříženého vazu, prasklá chrupavky kloubní plochy bércové kosti, opotřebení chrupavky vnitřní kloubní plochy a kloubu čéšky.
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Revmacentrum®

OMI  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 2 odpovědí
Pane primáři,děkuji za odpověď a ještě se zeptám,myslíte,že stačí už jen intenzivně rozcvičovat pohyb a nic víc?Jsem 2O dnů po této operaci.

Reakce na OMI

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
s vazem nic neuděláte (později vhodná ortéza), chrupavka lze léčit bioterapií - minimálně aplikací růstových faktorů vlastní krevní plazmou - více na XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Jinak se chrupavka bude dále opotřebovávat. I poškozený vaz vaz se tím může zpevnit.
prim. Moster, Revmacentrum

Související recenze a zkušenosti

katem 13.7.2023
Spokojený/á

Podstoupila jsem zákrok na levém koleni. Maximální spokojenost - sestřičky 👍👍👍, MUDr. Zdráhala 👍👍👍, pobyt 👍👍👍 … cítila jsem se jako doma☝️👍 Mega poděkování všem👌

Koleno - operace menisku - Související videa

Doktor ve Vašem okolí