Unhappy trias průběh rekonvalescence

Unhappy trias průběh rekonvalescence

Sabodell  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
Dobrý den,
mám pár takových otázek ohledně operovaného kolena.

Je mi 22 let, váha 61 kilo, výška 172 cm.

Dne 12.2.2015 jsem si při lyžování udělala úraz tzv. nešťastnou trojici (unhappy trias).
17.2.2015 jsem podstoupila operaci, kdy mi ošetřili meniskus a ustřihli a následně sešili postranní vaz (prý byl hodně vytahaný). Křížový vaz mi pan doktor nebude operovat dřív, než budu mít větší svalovou hmotu v operované noze a doporučuje mi, tak půl roku počkat.

Chtěla jsem se zeptat na to, zda vše pokračuje tak, jak by mělo...

Nyní už je to 7 týdnů co jsem po operaci a nedokážu téměř nic. Koleno ohnu „jen“ na 65 stupňů, chůze je možná s pomocí francouzských holí a došlap je jen na polovinu své váhy (tudíž cca 30 kilo). Nemyslím si, že by to mělo jít až takhle pomalu... Každý z doktorů mi říká něco jiného a já vůbec netuším kde je pravda a na čem zatím jsem!

Další věc na kterou bych se Vás ráda zeptala je taková, zda až budu po operaci křížových vazů, je možné se vrátit zpátky k mému koníčku (k fotbalu)?

Děkuji Vám

Sabina Mádlíková

Dr. Michal Joshua Frána MBA, MHA, LL. M.  |  Basic member  |  Fyziatrie, balneologie a léčebná rehabilitace  |  Praha
  • 170 odpovědí
  • 21 Likes
Dobrý den paní Mádlíková,
z mého pohledu je po 7 týdnech 65°flexe málo. Pro další výkon, tedy plastiku křížový vaz je nezbytné 90°flexe. Dále je ideální dohnat svalovou ztrátu způsobenou operačním výkonem, imobilizací a následně špatným pohybovým stereotypem, který vzniká při chůzi o FH. Na druhou otázku hraní fotbalu, bude záležet na zdařilé operaci křížového vazu a na vašem svalovém systému především na noze a potažmo i na trupu.
Fyzioterapeut by se měl zaměřit na plné propnutí kolene, následnou stabilizaci a centraci celé dolní končetiny "do roviny" a upravit patologický pohybový stereotyp, který tam je jistě přítomen. Pokud budete mít další otázky, můžete kontaktovat naše pracoviště. Ve sportovní fyzioterapii máme své zkušenosti.

S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Frána
XXXXXXXXXXXXXXXX

Související recenze a zkušenosti

katem 13.7.2023
Spokojený/á

Podstoupila jsem zákrok na levém koleni. Maximální spokojenost - sestřičky 👍👍👍, MUDr. Zdráhala 👍👍👍, pobyt 👍👍👍 … cítila jsem se jako doma☝️👍 Mega poděkování všem👌

Koleno - operace menisku - Související videa

Doktor ve Vašem okolí