Kdy začít se sportem po operaci křížového vazu?

Kdy začít se sportem po operaci křížového vazu?

Karel  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
Dobrý den,

jsem 3 měsíce po plastice křížového vazu mám za sebou rehabilitace (magnety a cvičení). Jsem aktivním sportovcem a rád bych se zeptal kdy bych mohl začít s výklusem nebo během. Hraju závodně americký fotbal ze kterého zranění mám a rád bych co nejdříve zase hrál, nevím ale jestli je možnost nastoupit do letošní sezony která začíná v květnu (operace byla v říjnu/2013). Koleno nebolí, jen pořád nepřitáhnu při protažení stehna ve stoje patu k zadku chybí cca 15 cm. Při dřepování na balanční desce žádně problémy nebyly. Chodím do fitness, ale cvičím jen na horní polovinu těla teď abych náhodou nezatížil moc koleno, zhruba kdybych mohl začít s těmi nejmenšími váhami např. předkopávání ? Pomůže to kolenu nebo radši ještě pár měsíců cvičit dřepy na desce? A poslední otázka je na ortézu mimo am. fotbal rád jezdim na snowboardu, bruslení, fotbal, atletika, tenis atd.. je možnost si nechat předepsat od operatéra 4 bodovou ortézu? Koukal jsem na e-shop kde jsou ortézy od 2000-25000 platí pravidlo v tomto případě čím dražší tím lepší? Dočetl jsem se že koleno s vazem se "spojí" okolo 9-12měs. po operaci, nejdůležitější je pro mě abych se na koleno mohl znova spolehnout a neomezovalo mě v běžném životě a ani ve sportu proto nechci nic riskovat. Děkuji předem za odpovědi.
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
Plná přestavba vazu je biologicky plně spolehlivá za 9-12 měsíců. Za jistých podmínek do jistých sportů se pouští i dříve, nicméně, pokud preferujete jistotu a spolehlivost , osobně bych doporučoval do sezony nastoupit až na podzim.
Nicméně odpovědět by vám měl operatér, k němu si asi budete chodit stěžovat, když nebudete spokojen s výsledkem....

Související recenze a zkušenosti

Roman 1.2.2017
Spokojený/á

Spokojenost uplna. Spousta lidi nadava na tu a tu nemocnici nebo toho lékaře. Vsichni jsou atestovani,zkuseni. Vse ale zalezi na pacientovi jak se vdane situaci chova ke svemu zraneni.jednou poslouchat lékaře a rehabilit... Více 

1 Like   2 Komentářů  
Doktor ve Vašem okolí