Plastika křížových vazů v koleni

Plastika křížových vazů v koleni

Jan  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
Měl jsem v roce 1994 úraz kolene se závěrem po artroskopii na hemartros a parciální léze předního zkříženého vazu levého kolene. Koleno po uklidnění léta fungovalo, jak mělo pro veškerou práci, i pro rekreační sport, a tak jsem nic neřešil. 2009 se začaly objevovat potíže, tedy konec sportu a 2014 znovu artroskopie s "opravou" menisku. Před půl rokem mi začalo v koleni křupat, někdy dost citelně i slyšitelně a dnes mne koleno bolí a s ním i celá noha až do kyčle. Jsem po nedávném vyšetření opět objednán na artroskopii a "opravu" menisku, určitě to pomůže, musím se ale přiznat, že bych, a snažil jsem se vnutit, byl rád za plastiku vazu. Vycítil jsem ale, že mi nebude tato alternativa, řekněme v tento okamžik, protože koleno není volné, nabídnuta. Podle zprávy po poslední operaci, mám opotřebení kolene 2-3st. a rád bych je zachoval co možná nejméně poškozené. Nevím však, jestli to zabezpečí jen další „vyčištění“.
Jak se dobrat, jak postupovat, abych dosáhl plastiky LCA?
Děkuji za info.

Jan
MUDr. Roman Pękala  |  Basic member  |  Ortopedie  |  Karviná
  • 6 odpovědí
Dobrý den,
Jane, rozhodně bych se ve Vašem případě nesnažil dosáhnout plastiky LCA, v žádném případě. Provedení operaci by vaše opotřebení kolene ještě zhoršilo. Když máte opotřebení kolene II-III. st., tak to neznamená, že do opotřebení se počítá chybějící přední zkřížený vaz, ale jen stav chrupavek, tzn., že i kdyby vám někdo LCA udělal, nesníží se opotřebení chrupavek. Mužům to vždy připodobňuji k ložiskům. Vy máte poškozené kluzné plochy v ložisku, vazy vč. LCA vám to ložisko drží na hřídeli, jako šroub. Když nemáte dotažené ložisko, začne se kvedlat až se vykvedlá, to se stalo vám a teď ložisko zlobí. Ale když byste nyní dotáhl opotřebené ložisko, nebude se hýbat vůbec, naopak se začne přehřívat až se úplně zadře. Věřím, že jste na tomto příkladě vaší situaci pochopil. Lepším řešením je jistě opět artroskopie, kde již patrně nejde o "opravu" menisku, ten se jaksi opravit nedá, ale spíše o "ohlazení" kluzných ploch, nicméně je to jen dočasné oddálení konečného řešení - implantace umělého kolenního kloubu. Samozřejmě opět vám nechci dát jiný cíl, na který se máte upnout, o tom, která aktuální léčba je pro vás nejlepší, musí rozhodnout na základě rtg, anamnézy a vyšetření váš ortoped. S pozdravem MUDr. Roman Pękala
Jan  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
Děkuji pane Pekala za objasnění, ložisek mi v průběhu času prochází rukama spousty, ale i ta se dají všelikými způsoby restaurovat ;o) Jen je třeba vytrvat a najít to správné řešení, o což se ve svém případě i touto cestou snažím a vám chci poděkovat za čas a podporu.
Pěkný den
Jaroslav  |  návštěvník  |  Sibiu
  • 1 odpovědí
Dobrý den.
Loni v létě jsem při došlapu na volný kámen utrhl přední vaz.V říjnu jsem podstoupil artroskopii,kde mi vyčistili koleno od zbytků vazů,poté následovala rehabilitace.Nu a dnes jsem byl na ortopedii,kde jsem se ptal pana doktora na možnost plastiky vazu.Pan doktor mi řekl,že to není třeba,že to koleno bude sloužit i bez něj a že jeho funkci přebere svalovina a zbylé kolení vazy a dodal,že u mého ročníku(1972) už se to nedoporučuje.Trochu mne tím zaskočil,protože v práci toho dost nachodím,běžky,běhání obecně a dálkové pochody tak mohu pověsit a hřebík.Prosím vás,je toto jeho tvrzení nějak podloženo,nebo jak mám postupovat dále.Cvičení je samozřejmostí.
Děkuji Jaroslav T

Související recenze a zkušenosti

Roman 1.2.2017
Spokojený/á

Spokojenost uplna. Spousta lidi nadava na tu a tu nemocnici nebo toho lékaře. Vsichni jsou atestovani,zkuseni. Vse ale zalezi na pacientovi jak se vdane situaci chova ke svemu zraneni.jednou poslouchat lékaře a rehabilit... Více 

1 Like   2 Komentářů  
Doktor ve Vašem okolí