Poškozená kolenní chrupavka

Poškozená kolenní chrupavka

zoufalec  |  návštěvník  |  Praha
  • 7 odpovědí
Dobrý den,

v srpnu 2010 jsem měl závažný úraz kolene při pádu z kola, kdy jsem si poškodil jak postranní, tak přední zkřížené vazy a navíc ještě kloubní chrupavku, ze které se kousek odštípl. Po měsíčním nošení ortézy mi byla provedena endoskopická operace, přičemž část předních vazů drží (což prý stačí), boční mi přirostly samy a pokud jde o chrupavku, byly provedeny mikrofraktury. Od září 2010 jsem byl asi na třech kontrolách, kdy se doktor na nohu jen podíval, zakroutil kolenem a odmítá mě poslat na magnetickou rezonanci nebo alespoň rentgen. Neřekl mi taky možnosti léčby chrupavky. Koleno stále bolí a někdy otéká, nemohu pořádně cvičit, jezdit na kole a když ho natahuji a ohýbám, slyším zvuk jak kdybych měl v koleni písek + křupání. Existuje nějaká možnost léčby chrupavky, když ji část chybí? Mám dojem, že není postupováno de lege artis. Prosím pokud by měl někdo jakoukoliv radu, budu vděčný. Doufám, že moje koleno ani naše medicína není v takovém stavu, abych v necelých třiceti letech musel skončit se sportem a chodil pouze na vycházky jako důchodce.
Honza  |  návštěvník  |  Karlovarský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,

Také se mi odštípla část chrupavka a můj doktor mě poslal na artroskopii, kde mi bude ten kousek chrupavky vyndán a zároveň při tomto zákroku kontrolují celé koleno jestli je v pořádku..
Pavel  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 10 odpovědí
  • 1 Like
zoufalství si nech na stáří-musíš bojovat.Ahoj.Jsem na tom podobně ve 42 letech,dost jsem taky sportoval a kolena to nevydržely,jednu chvíli se mi honili v hlavě černé myšlenky,ale nepodlehl jsem.V březnu,když to vše dobře dopadne jdu na léčbu kmenovými buňkami-chytám se toho jako tonoucí stébla trávy.Teď to hlavně vydržet nepřetěžovat.Musíš ve sportu ubrat-max.kolo-uvidím co provedou kmenové buňky-věřím,že jsem sportu valé ještě nedal. Pavel
zoufalec  |  návštěvník  |  Praha
  • 7 odpovědí
Ahoj, mohl bych se zeptat, kde se léčíš a navrhli ti léčbu kmenovými buňkami? Já chodím na ortopedii v Praze na Bulovce (myslel jsem že patří k těm nejlepším), ale způsob léčby mi přijde jak dvacet let na zpátek. I když nevím, jestli to není pouze snaha ušetřit.

Reakce na zoufalec

prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Оrtopedie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
medicína v čr je v ortopedii úplně v dobrém stavu. Akorát jak kde. Taky "hity" a "novinky" jako je léčba kmenovými buňkami nebo kultivace chrupavek a podobně jsou spíš ve stadiu zkoušení, výsledky jśou nestandardní, někdy super, jindy naopak. Taky se ne na všechno hodí.
K Vašemu kolenu . 1. měl by se vyřešit problém vazů, dle mého názoru parciální ruptura předního zkřížemého vazu je docela vzácná, zbytek stejně většinou nedrží, jenom imituje dojem držícího vazu, nejde o "pevný vaz" ale o jeho přerůst "podřadným" vazivem z hlediska pevnosti, takže při větší námaze na koleno je stejně na nic, pokud to mám popsat laicky. NMR a RTG to nijak spolehlivě nezjistí. 2.Teprve až budou vyřešeny vazy, má cenu řešit chrupavky, pokud to vůbec jde, což je velká otázka.
3. Chápu pacienty co hledají pomoc za každou cenu, je třeba si ale vyjasnit s lékařem zda jde o standardní metodu se standardnímy výsledky, nebo o +- experiment a co se od něj na rovinu dá nebo nedá čekat. Tak bych se díval na řešení vlastního kolena.

Reakce na prim. MUDr. Jiří Selucký

zoufalec  |  návštěvník  |  Praha
  • 7 odpovědí
Dobrý den, u mě je problém s kolenem docela komplexní - jednak byly utržené boční vazy, které přirostly samy, přední zkřížené vazy se "udržely" částečně, největší problém je asi s vazem zadním, který je "natažený" a tím pádem je koleno volné, pořád mi v něm lupe, jakoby kloktá při pohybu ap. - to bylo zjištěno na magnetické rezonanci, na kterou jsem šel až rok po operaci. K chrupavce jsem nedostal žádné vyjádření. Nikdy jsem se nedozvěděl, v čem je vlastně hlavní problém. Koleno jinak zůstalo "přírodě napospas", což už trvá cca rok a půl a nezdá se mi to úplně standardní.

Reakce na zoufalec

prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Оrtopedie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
neřešili se vaše vazy? to celkem jde. Proč? Nedělává se to tehky, kdy stav chrupavek už je špatný....

Reakce na prim. MUDr. Jiří Selucký

zoufalec  |  návštěvník  |  Praha
  • 7 odpovědí
Zdravím, s odstupem času zjišťuji, že po operativní stránce bylo nejspíš postupováno správně (tedy v rámci možností hrazených pojišťovnou), ale operace se prostě úplně nepovedla (mikrofraktury,jež měly za účel přihojení chrupavky - nepřihojila se úplně). Ale pokud jde o zadní vazy, nemám je utržené, ale jaksi natažené, tj. koleno je volnější, přední vazy jsou nejspíš přetížené, a proto mě koleno v přední části dá se říct každý den mírně pobolívá. Chrupavka chybí v boční části kolene, na té části co je na holenní kosti (omlouvám se za nesprávnou terminologii). Taky mě občas pobolívá. Někdy píchá, atp. U vazů mi bylo řečeno, že nevědí, jestli má význam operovat a vlastně ani nevím, jestli koleno bolí kvůli vazům nebo chrupavce. Při kontrole na mě ale nikdy není čas, ambulance je plná lidí - sportující dohromady s akutními úrazy, důchodci.. není na nic čas. Chtěl bych vědět, jestli mi může pomoci aplikace krevní plazmy či kmenových buněk - v okolí uštípnuté chrupavky je další její část "integrální", ale nepřihojená ke kosti. Nevím ani, jestli mě má čekat umělé koleno, ani zda je opravdu tak špatné s ním žít. Prostě mi chybí informace.

Reakce na zoufalec

Pavel  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 10 odpovědí
  • 1 Like
Upřímně,kdybych to nechal na doktorech z Pardubické krajské nemocnice,tak jsem (prý) už čekatel endoprotézy(přitom jsem ještě v červenci 2011 normálně sportoval.Takže jsem si na Netu našel potřebné a navrhl si sám...doktoři novým věcem ne vždy jsou nakloněni.Nejdřív jsem zkusil léčbu krevní plazmou(v HK a férově mě upozornili,že vtomto případě je krevní plazma málo)-to bohužel opravdu nezabralo podle představ(pouze to vyvolá regenerativní impuls v chrupavce),poškození bylo většího rázu,takže spíš potřebuji doplnit chrupavčitou tkáň,a to v tuto chvíli je schopno jen kmenovými buňkami-jak?Nevím,ale chytám se toho a kde?Revamacentrum Brno,ale připrav se na fin.výdaj...já to prubnu.
johny  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 3 odpovědí
Jo hochu, mě se taky odštípl kus chrupavky v koleni cca 2 x 2,5cm. Ten kousek mi tam připevnili zpátky, jakž takž to zarostlo ale...
Tahle věc, je hroznej průser, chupavka se sama od sebe neobnovuje jako kost a tudíš do původního stavu jako před úrazem se to dát nedá ani s boží pomocí.

Takže: Doporučení, kolo, plavání a bez větší zátěže.
Pavel  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 10 odpovědí
  • 1 Like
Když chybí chrupavka-je to fakt průšvih,o to smutnější je,že při plastikách vazů mě možná mohlo být řečeno v jakém stavu jsou ,nejen vazy,bohužel nyní už to vím.Kdybych byl z oboru hledám řešení jestli by nešla náhrada klidně i z prasete,když už je tomu lidskýmu tělu orgánově hodně podobný...Byl jsem sportovec a teď - je to boj...tak všem hodně štěstí - další vzkaz sem dám jedině,když kmenové buňky zaberou...

Reakce na Pavel

zoufalec  |  návštěvník  |  Praha
  • 7 odpovědí
Když tak čtu reakce "spolupacientů", přijde mi snad lepší to umělé koleno, než muset pořád snášet bolest a stejně si nemoct ani kopnout do balónu. Jinak děkuji všem lékařům i pacientům za jejich příspěvky. Kdybyste někdo mohl doporučit solidního odborníka v Praze, budu vděčný. Sháním někoho, kdo by mě pořádně vyšetřil - tj. rezonance, rentgen, a řekl mi pro a proti možné léčby s reálnými důsledky. Někoho, kdo by mi věnoval čas. Pak budu ochotný investovat třeba i těch cca třice tisíc do léčby např. kmenovými buňkami.

Reakce na zoufalec

prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Оrtopedie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
V Praze máte samo špičkové odborníky

Reakce na Pavel

Jiří  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 1 odpovědí
Ahoj Pavle dej vědět výsledek.Vím o čem hovoříš. Budu čekat. Sleduji to také. Po 30letech fotbalu jsou pro mě okamžiky bez sportu hotová muka

Reakce na Pavel

johny  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 3 odpovědí
Ahoj Pavle, dozvěděl jsem se, že se chystáš na léčbu kolenní chrupavky kmenovými buňkami. Před pár lety se mi stal úraz chrupavky kolene a také se chytám všeho možného. Chci poprosit, jestli by jsi mi napsal průběh léčby a jestli to má nějaké výrazně regenerativní účinky. Eventuelně finanční náklady spojené s léčbou a kde tyto zákroky provádějí. Můj mail jari.lan@email.cz Díky

Reakce na johny

Pavel  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 10 odpovědí
  • 1 Like
Zdravím všechny doufající..léčba stojí od 35.000,-kloub a je potřeba být trošku oplácaný tukovou tkání-hubeňour má smůlu.Taky záleží hodně na stavu poškození a upřímně - nečekejte úplný uzdravení.Je to stejný jako po plastice vazů-někdo je schopen po 2 měsících normálně fungovat a někomu to trvá jednou tolik.Zadejte si ,léčba kmenovými, buňkami a hledejte - chválit ani hatit nebudu-přístup lékařů v Brně je fajn a nyní jsem ve fázi,kdy to má regenerovat tak se soustředím,abych to nepřeťěžoval,pil min.alkoholu :-)to je taky fuška :-) a vzhlížel k tomu,že i když to bylo před tím skvělý tak ,aby mi nyní stačilo,že je to dobrý-byl jsem sportovec duší i tělem a to dá taky pěkně zabrat-takže úsměv a víru ve zlepšení-umělý klouby je to poslední po čem toužím ve 42 letech :-)Další info přihodím v srpnu - naději Vám tady brát nebudu-nechci...

Reakce na Pavel

johny  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 3 odpovědí
Zdravim, tak jak to vypadá prosimtě s průběhem léčení Tvé poškozené kolenní chrupavky pomocí kmenových buněk? Je tam nějaký prokazatelný výsledek? Děkuji za odpověď

Reakce na johny

Pavel  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 10 odpovědí
  • 1 Like
Ahoj kolego.Upřímně,myslel jsem,že to bude lepší.V lednu jedu na kontrolu tak budu chtít detaily jak hodně se chrupavka kolen zaceluje-sice nejsou tolik citlivý,ale nepříjemný chroupání a citelné jaksi přeskakování v kloubu nezmizelo.Na kole jezdím,plavu,ale už žádný běh,fotbal s tím se peru stále ...V únoru se ozvi-hele nic lepšího krom endoprotézy zatím není takže nezbývá než doufat,že chytrý hlavy vymyslí něco geniálního a než bude nutná umělá náhrada už to bude vychytaný.. Pavel
zoufalec  |  návštěvník  |  Praha
  • 7 odpovědí
Ještě musím doplnit, že chrupavku nemám dlouhodobě opoužívanou žádným vrcholovým sportem, sportoval jsem vždy rekreačně. Stal se mi úraz na kole, při běžné cestě na nádraží. Na silnici - kočičích hlavách, jsem dostal v zatáčce smyk a nešťastně spadl.
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Оrtopedie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
Myslím , že postup byl jednoznačně lege artis. Jsou nemoci, které jdou dobře řešit, jsou nemoci, které jdou špatně řešit a jsou nemoci v podstatě neřešitelné. Rozsáhlý defekt chrupavky hlavně v nosné zoně patři do kategorie mezi druhou a třetí možností. To je dáno charakterem poškození, neschopností chrupavky plnohodnotně regenerovat.
Nicméně si myslím , že na vyšetření a zvážení dalších možností to je. Pokud se nemůžete domluvit, hledejte jiného ortopeda, hodně zvažujte, jde o poměrně komplikovanou situaci, nejsou jednoduchá a jasná řešení s dokonalými výsledky. Jde v podstatě o to, co nejvíće vylepšit váš stav. Pokud vám někdo slíbí dokonalé vyléčení, prchejte bez pozdravu.
Mára  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Ahoj, mám poškozenou chrupavku v koleni na vnitřní straně z fotbalu. Po 10-20 minutách zátěže mě začne koleno pořádně bolet. Nyní zkouším hyaluronové injekce, ale vím, že to není dlouhodobé řešení a tak bych se chtěl zeptat, jestli nemáte někdo zkušenosti s transplantací chrupavky? Hraji fotbal od 4 let a je mi teprve 22. Bez sportu a zvlášť fotbalu to stojí pěkně za ho.no, ale to Vám nemusim vysvětlovat ;-) tak se držte a díky za reakce
Pavel  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 10 odpovědí
  • 1 Like
Ahoj zoufalče.Koukám,že jsi z Prahy.Zkus navštívit centrum pohybové medicíny-Dc.Kolář asi na Tebe mít čas nebude,ale jsou to kapacity-můžeš s nimi probrat léčbu kmenovými buňkami.Já to martirium absolovuji už od r.podzimu 2011 v Brně a ... asi jsem ve 42 letech ve sportu odepsán.Dělal jsem roky fotbal i chvíli karate a teď jen jezdím na rotopedu,plavu a doufám v zázraky mediciny a taky bojuju s vlastním egem.Neumím prohrávat a vypadá to,že zákony přírody jsou dány ..Takže nezbývá doufat,že ikony vědy něco včas vymyslí......Chce to vůli bojovat...
zoufalec  |  návštěvník  |  Praha
  • 7 odpovědí
Zdravím diskutéry a po čase se opět ozývám s reakcí.. ale nepříliš zajímavou, nikam dál jsem se nedostal. Navštívil jsem dalšího doktora, nechci jmenovat a hanit.. ale udělal mi diagnózu podle obličeje (že prý přední vazy), teprve pak se podíval na výsledek rezonance a když viděl o co jde, řekl že prý díra na chrupavce moc nevadí, horší prý je zadní vaz, ale ten prý nemá význam operovat, protože se to asi nepovede. V současnosti jsem tedy ve stádiu váhání, jestli s tím něco dělat. Můj původní doktor řekl cvičit a posílit svaly, které mají suplovat vazy. Cvičím pravidelně v posilovně, ale když si dám třeba 14 dní pauzu, koleno je naopak lepší. Takže nevím.
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Оrtopedie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
třeba ten lékař hodnotil svoje schopnosti.. třeba se nevyjadřoval k možnostem medicíny...
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Оrtopedie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
jinak , jak tak koukám, jsem Vám celkem přiměřeně odpověděl před rokem... taky možná předpověděl průběh a možnosti...

Související recenze a zkušenosti

Roman 1.2.2017
Spokojený/á

Spokojenost uplna. Spousta lidi nadava na tu a tu nemocnici nebo toho lékaře. Vsichni jsou atestovani,zkuseni. Vse ale zalezi na pacientovi jak se vdane situaci chova ke svemu zraneni.jednou poslouchat lékaře a rehabilit... Více 

1 Like   2 Komentářů  
Doktor ve Vašem okolí