Ruptura štěpu po plastice LCA

Ruptura štěpu po plastice LCA

hanka  |  návštěvník
Zdravím.
Mám za sebou několik operací: sešití postranních vazů, menisky a naposledy plastika LCA BTB štěpem. Po třech letech /bolestí a stěžování/ mi zjistili, že došlo k ruptuře štěpu. Nerozumím tomu, jelikož jsem kvůli bolestem téměř nesportovala a s mými 50 kily nemůže být řeč o velké záteži. Prosím o radu: pokud půjdu znova na plastiku, je lepší nechat si vzít BTB štěp ze zdravého kolene nebo z hamstringů z nemocného? Jak velký vliv má odebrání štěpu na zdravé koleno? Jak probíhá léčba, po takovém zákroku? Je mi 30 a od první operace uběhlo už 13 let. Chápu, že koleno už nikdy nebude úplně dobré, ale ráda bych alespoň bezbolestně chodila. Předem moc díky za jakoukoliv radu. S pozdravem H.M.
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Оrtopedie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
O bolestech nebo nebolestech při chůzi nejvíce rozhoduje stav chrupavek vašeho kolena. Pokud nehodláte sportovat, je také otázka vhodnosti replastiky předního zkříženého vazu a jeho smysluplnosti poměřována stupněm devastace chrupavek. Při lehčích stupních poškození je replastika vhodná, při těžké devastaci chrupavek jako samostatná procedura je docela s otázkou. Jaký máte stav "měkkého kolena"? Odkud se vezme štěp je otázka spíš technická a podružná, jsou ještě jiné možnosti, taky štěp od dárce... zásah do druhého kolena je možný, být to moje koleno tak spíš bych to nechtěl, ale pro Vás zřejmě není úplně ideální a bezproblémové řešení, vše to musí posoudit váš ošetřující ortoped- operatér.
Ruptury štěpů vznikají nejčastěji časným zatížením, přetížením, musíte si uvědomit, že plná funkčnost a pevnost štěpu je biologicky po 9- 12 M od operace, zatěžovat se zatěžuje dřív za podmínech jeho ochrany kvalitními svaly. Mezi 3 - 6 měsícem je fakticky nejméně pevný, podléhá přestavbě, v tom období stačí docela málo, aby se přetrhl. Operace je také velmi citlivá na přesnost.

Související recenze a zkušenosti

Roman 1.2.2017
Spokojený/á

Spokojenost uplna. Spousta lidi nadava na tu a tu nemocnici nebo toho lékaře. Vsichni jsou atestovani,zkuseni. Vse ale zalezi na pacientovi jak se vdane situaci chova ke svemu zraneni.jednou poslouchat lékaře a rehabilit... Více 

1 Like   2 Komentářů  
Doktor ve Vašem okolí