Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Rehabilitace po TEP kolene - Koleno - totální endoprotéza - Diskuze

Rehabilitace po TEP kolene

Rehabilitace po TEP kolene

michaela  |  návštěvník  |  Praha
Dobrý den,

ráda bych znala váš názor, jak vidíte optimální rehabilitaci, po TEP kolene. Na tuto operaci půjde moje maminka (69 let, nadváha, diabetes) v listopadu a trochu nevíme, jaká by pro ní byla optimální rehabilitace. Slyšeli jsme, že je výborné hned z nemocnice jet do lázní, že se tam pravidelně a kvalitně rehabilituje, což je doma obtížné.
Ráda bych mamince zařídila něco dopředu, ale nevím, zda se mám o to snažit a jaký je váš názor.
Děkuji Vám.
Michaela
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím, Michelo,
na optimální rehabilitaci je rozdílný pohled. Některá zdravotnická zařízení, vč. našeho, mají možnost ihned po operaci (cca 10-12 dní) odeslat pacienta do lázeňského zařízení, kde je dále vedena následná pooperační péče, vč. péče chirurgické. Podle mého osobního názoru je ale lépe po ukončení hospitalizace na ortopedickém pracovišti navázat léčbu v ústavním rehabilitačním zařízení dalších cca 12 - 14 dní. Po té pacient odchází do domácího léčení s návazností na pooperaci již objednanou lázeňskou léčbu s realizací cca až 2-3 měsíce po operaci. Podle mne při bezprostřední lázeňské pooperační léčbě nelze využít plně všechny lázeňské procedury (př. bazén). S následnou protisrážlivou léčbou, která je u pacienta po operaci vždycky ordinována, je i intenzívní RHB rovněž omezena.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXX
jape  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den.

V lednu by měl můj děda prodělat totální endoprotézu kolene. Přemýšlíme o koupi tzv.mini kola, při kterém se sedí na pohovce.Myslíte, že přístroj je vhodný pro rehabilitaci a nebo naopak?

Děkuji za odpověď.
ORP Centrum  |  Basic member  |  Praha
  • 53 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den, jakýkoli způsob rehabilitace je jistě žádoucí. Na druhou stranu jsou i lepší přístroje než tzv. minikolo. Je jím napřípad Camuped, který využívá svalové aktivity zdravé-neoperované dolní končetiny. V každém případě je konkrétní odpověď velmi obtížná a rehabilitace je velmi individuální. Bylo by vhodné se poradit přímo s operatérem a dohodnout se na několika fázích rehabilitace - té bezprostředně pooperační, dále v druhém období zhruba do 3 měsíců po operaci - na rehabilitaci následné. V každém tomto období má případné využívání kola jiný význam. S pozdravem MUDr. František Picek, ORP CENTRUM, Praha Dejvice, tel.: XXXXXXXXX nebo XXXXXXXXXXX, XXXXXXXXXX
Rehabilitace - Mgr. Pavel Bajnárek  |  Basic member  |  Liberec
  • 105 odpovědí
  • 1 Like
Optimální by byla jistě rehabilitace vedená fyzioterapeutem. Rehabilitace začíná téměř následující den po operaci na oddělení - cviky zadané fyzioterapeutem, postavování a chození, motodlaha, příp. ledování. Po propuštění z nemocnice určitě cvičit, trénovat chůzi a péče o jizvu. Dále popř. docházet ambulantně na motodlahu pro zvětšení rozsahu pohybu operovaného kolene. Nakolik je lázeňská léčba efektivní je otázkou.. Myslím, že kvalita rehabilitace závisí spíše na volbě rehabilitačního zařízení a konkrétním fyzioterapeutovi. A volil bych spíše po propuštění z nemocnice pokračovat v ambulantní rehabilitaci než hned do lázní.
MARTINA
MARTINA  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den,před 16 lety jsem měla vážný úraz kolene a nyní jsem po operaci TEP kolenního kloubu.Svaly na noze nemám skoro žádné (dříve jsem našlapovala na proplou nohu a koleno se vychylovalo do X),nicméně se snažím posilovat .Zajímalo by mne za jak dlouhou dobu by bylo možné vidět výsledky?A jak dlouho denně cvičit?Mám obavy z budoucí chůze bez berlý.Je mi 35 let a jinak jsem fyzicky celkem zdatná. děkuji za odpověď,Martina
Nada  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 1 odpovědí
Jak se mám chovat po totální endoprotéze po 6 měsících a po pobytu lázních Jáchymov(myslím sport,zátěž atd.)Jsem bez problému.Děkuji,Nada.
Gogon  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den Nado, jak pokračuje Vaše rehabilitace a jak jste na tom se sportem ? Děkuji. Vg
anonym  |  návštěvník  |  Al Qahirah
  • 1 odpovědí
Jsem 50 l žena po operaci obou kolenních kloubů před třemi lety, posiluji u moře dlouhodobý pobyt/ a zatím se mi nedaří z podřepu zpět do stoje. Dodržuji rehabilitační cviky, chodím pravidelně po schodech denně posiluji všechny svaly a prosím Vás o radu, jak docílit posílení stehenních svalů abych se mohla z podřepu narovnat.
Za radu nebo návod velice děkuji
Karatníková Petra
ILČA  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 2 odpovědí
  • 3 Likes
Dobrý den,jsem 3 měsíce po TEP genu sin,vše proběhlo v pořádku,jsem bez bolestí,dle rtg dobré postavení,pouze přetrvává otok kolemkloubních měkkých tkání,dekondice mm.vastus,hypotrofie m. vastus medialis.Aktivně flexe 90st.,pasivně 120st,zkrácené hamstringy,před operací flexe 40st.Cvičím,posiluji stehenní svaly,rotoped prošlápnu vpřed i vzad,ambulantně docházím na rhb.-el.stimulace,bazén,kinesioterapie.Každý fzzioterapeut říká něco jiného,je flexe 90st.dostačující nebo je to špatný výsledek?Připadá mi,že to jde velmi pomalu,i když se snažím a cvičí denně.Je mi 50 let a pracuji jako zdr.sestra.Děkuji za odpověd.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
ohyb do 120 st je po TP kolena plně dostačující k obvyklé denní činnosti.
pokud dosáhnete více, je to nadstandard.
Žijeme v Evropě, sedíme na židlích, nikoli na kolenou jak v Japonsku.
prim. Moster, Revmacentrum
JiřinaS  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 2 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den,
v únoru 2013 jdu na kroměřížskou ortopedii na výměnu kolenního kloubu. Chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na rehabilitaci a zda se jede přímo z nemocnice (popřípadě kam - pojišťovna 111). Děkuji Jiřina
JiřinaS  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 2 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den, v únoru jdu na operaci (koleno - totální endoprotéza) , mám si sama zajistit rehabilitaci. Ale kde? Jsem z kroměřížska, děkuji za odpověd´. Jiřina

Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á

Pan doktor Hein mě byl doporučen. Šla jsem s velikým strachem a obavou na operaci ale vše bylo zbytečné.Zase běhám jako dřív a hlavně bez bolesti. Pan primář je úžasný člověk a odborník. Takových lékařů vic. Velké díky. ... Více 

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí