Úspěšnost a alternativy TEP kolene

Úspěšnost a alternativy TEP kolene

Stanislav Malý  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
Dobrý den,
ještě jednou se obracím s prosbou o radu : moje diagnosa po artroskopiské operaci ( druhá ) je :
Ruptura menisci medialis genus 1.sin.stp.op
Chondropathia condyli medialis femoris 1.sin,gr.IV.posttramatica
Chondropathia condyli medialis tibiae 1.sin.gr.IV posttraumatica
Chondropathia condyli lateralis femolis 1.sin.gr.IV.loci minimi
Chondopathia sulci femoralis 1.sin.gr.IV.
Při operaci byly provedeny návrty dle Pridieho v oblasti defektní chrupavky na vniřním kondylu stehenní a bércové kosti.
Po operaci byl cca 2 týdny klid,pak bolesti,v noci nemohu spát,beru léky-analgetika. Koleno je neustále nateklé,špatně ohebné,často velké bolesti.Vím,že asi budu muset podstoupit výměnu kolene,ale moje otázka zní:
1. úspěšnost operace ( nechci zůstat na vozíku )
2. existuje ještě nějaký jiný způsob léčby výše uvedené dg.
Děkuji za odpověď,Malý
isabela 37  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 1 odpovědí
Prosím o radu, kdo podstoupil totální endoprotézu kolena, za jak dlouho přešla bolest? Jak dlouho vám koleno otékalo? Kdy jste začali chodit bez berlí? Já jsem byla na totální endoprotéze kolena 8. října, koleno stále bolí a otéká. Ortoped minulý týden říkal, že už mohu začít plnou zátěž, chodit pár kroků po kuchyni a jinak s jednou berlí. Není to brzy? Doma denně 20 minut cvičím, ale dost to bolí. Jizva mě hrozně táhne a v noci špatně spím, při každém otočení se budím. Rozsah pohybu mám dobrý, ale mám ochablé svaly. Chůze je špatná, stále na jednu nohu napadám, jak jsem byla zvyklá chodit před operací. Co s tím? Díky za rady.
Josef Hudecek  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 6 odpovědí
  • 1 Like
ja ti neporadim ale......mam 8x operovane nohy,kolena a to,ze mas ochable svaly-patrne se jedna o stehenni sval. to je pouze tvoje vina.je treba cvicit,cvicit,cvicit a posilovat 4hlavy steheni sval.ten posili i stabilitu kolene.20 minut cviceni....to ti asi moc neda. to je podle me lenivost.co se tyce bolesti....po operaci boli kazdeho. pokud mas ohebnost dobrou tak se nepoddavej bolesti a neco vydrz a cvic vice. co se tyce napadani na nohu....bud ji mas kratsi nebo spise uhybalas pred operaci bolesti a naucila ses tak chodit. a ted jen ze zvyku takhle chodis. lekari a medicina delaji zazraky ale naucit se chodit musis sama a posilovat musis take sama.to ti zadne tabletky nepomohou. to musis v prve rade chtit. cte se to blbe ale je to tak.josef
japista  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 1 odpovědí
Mám stejnou diagnozu a žádné zkušenosti, pokud to budete číst dejte vědět jak pokračuje Vaše uzdravování, děkuji. japista@seznam.cz
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
pokud je artróza kolenního kloubu v konečném stádiu (úplné obroušení kloubní chrupavky) je operace umělou kloubní náhradou plně na místě. Úspěšnost umělé kloubní náhrady je velmi vysoká. Pokud se pacient z různých důvodů nechce nebo nemůže operaci podrobit, připadají v úvahu dvě varianty: Konzervativní léčba injekčním vpravením preparátů kyseliny hyaluronové, nebo v současnosti nejefektivnější biologická léčba kmenovými buňkami a krevní plazmou. Všechny tyto varianty léčby v žádném případě neuzavírají cestu k eventuální pozdější kloubní náhradě.
prim. Moster, Revmacentrum
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
TEP kolena nemá principiální alternativu. Respektive alternativy jsou nechat to tak, jak to je k přírodnímu vývoji, což je záležitost poněkud devastující a invalidizující, nebo předtotálková varianta je ztužit koleno- deza, což se sice v krajních indikacích dělá, hlavně pro rozsáhlé infekty, ale výsledek v optimálním případě je nepohyblivé nebolestivé koleno, což bývá vnímáno poněkud špatně.
Indikace k TEP je jednak daná faktickým stavem kolena, věkem, bolestí, stavem sousedních kloubů a celkovým stavem.
Mojmír  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 2 odpovědí
Dobrý den,
moje matka (86) je letos po operaci krčku steh. kosti na pravé noze. Touto nohou chodí dobře. Na levé noze má však silnou artrózu kolene. Ortoped jí koncem září aplikoval do tohoto kolena 3 injekce přípravku Erektus. Koleno se však nezlepšilo. Naopak, nyní jí bolí noha od kolene až k nártu i v klidu. Ona se domnívá, že to způsobily ty injekce. Prosím o odpověď, co je s tím možno udělat?
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
pokud se vyloučí infekční komplikace předchozí léčby v tomto věku připadá v úvahu jen protizánětlivá léčba celková a nitrokloubní včetně podání vhodných léků proti bolestem. O této léčbě by měl ovšem rozhodnout ortopéd, který má Vaši paní maminku v péči.
prim. Moster, Revmacentrum
hanka  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 2 odpovědí
Je mi 49 let a v červnu jsem objednana k TEP kolene. Chtěla bych vědět Jak asi dlouho trva rehabilitace a jestli budu po operaci schopna opět pracovat.
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
Představte si umělý kloub jako třeba umělé zuby. Na běžný život, měkkčí stravu se hodí, kousat suché tvrdé kůrky se nedoporučuje. Taky někomu sedí "nové " zuby lépe, někomu hůře.
U kolena trochu záleží na vstupním stavu, váze, ochotě cvičit a typu zaměstnání. Většinou jsou pacienti za třiměsíce intenzivní rehabilitace, když se dobře vede, chodi bez berlí bez kulhání, na lehčí práci bez problému,(kancelář, méně chůze, bez nošení břemen, ne celý den ve stoje)na vysokohorskou turistiku s batohem to asi není.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
zpravidla je povolena plná zátěž operované končetiny do 3 měsíců od operace. O schopnosti pracovat záleží na pracovním zařazení. Je rozdíl např. mezi poštovní doručovatelkou nebo manažerkou.
prim. Moster, Revmacentrum
očko  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den , mám dotaz- Moje maminka byla 3.6.2013 operována - výměna kolene. Operace prý proběhla dobře, ovšem krev je špatná, měla už 2x výměnu, má málo červených krvinek - doktor říká, že se s tím musí tělo vypořádat , že jeto velký zásah do organismu, těžká operace. Jen mi to stále nejde do hlavy - Bolesti samozřejmě po operaci jsou , ale moje maminka v noci vůbec nespí , ani po včerejší opiátového ( prý nejsilnější , co mají) injekci nezamhouřila oči a šílené bolesti -( podotýkám, že už zkusila s nemocemi ve svém životě hodně - mimo jiné silné hrozné migrény a není z těch , které by nic nevydržely, ale tato bolest je prý hrozná....Koleno modřinové - i když po mazání a času po operaci už je to lepší, ale bylo modré až černé, modřinové..Jak pomoci? Nemůže být v koleni zánět nebo to mít něco společného s křečovými žilami , které má jak provazy? Poraďte prosím - můj e:mail : mmatejova@centrum.cz Děkuji moc za jakoukoliv odpověď PS : Když chodí , tak ji koleno nebolí, ale zase chodit celou noc a zatěžovat také asi nesmí....

Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á

Pan doktor Hein mě byl doporučen. Šla jsem s velikým strachem a obavou na operaci ale vše bylo zbytečné.Zase běhám jako dřív a hlavně bez bolesti. Pan primář je úžasný člověk a odborník. Takových lékařů vic. Velké díky. ... Více 

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí