Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Režim po operaci TEP - Kyčel - totální endoprotéza klasická - Diskuze

Režim po operaci TEP

Režim po operaci TEP

Millhouse  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
Chtěl bych se zeptat ohledně řízení automobilu.Byl jsem operován 16.2.2010 TEP levé kyčle.Kdy je možné řídit?Kdy odložit úplně francouzské hole a kdy bych mohl spát na operovaném boku?Další dotaz mám ohledně jízdy na kole a plaváním prsa v bazénu.Děkuji Milan H.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
pokud není po operaci umělého kloubu nastaven speciální režim a upozornění operatérem na nutnost dodržování speciálních opatření, dovoluji pacientům cca po 6 tdnech řízení vozidla. Nutný ovšem vysoký posez, nejsou vhodná vozidla, kde řidič "sedí na zemi".
Úhel mezi trupem a stehnem musí být 90 st a více! Pozor při nastupování a vystupování. Plná zátěž po 3 měsících i spaní na operovaném boku. Na vše se ale zeptejte vašeho operatéra.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Jarda  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 1 odpovědí
Prosím o informaci, jak se bude moci postupně zatěžovat dolní končetina po TEP pravé kyčle.
Operace proběhla 27.9.2011 - zajímá mně hlavně období po 3 měsících a co budu mít zakázáno navždy.
Je mi 57 let a do téměř 40 roků jsem závodně sportoval, následně jen rekreačně.
díky Jarda
Ludmila 26  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 11 odpovědí
Zdravím.Přečětete si odpovědi výše uvedené.Ptala jsem se tam na sport .
Já jsem mohla zatěžovat ihned po operaci.Po 3 měsících kolo venku.Pracovala jsem i na zahradě.Nyní mám 7 měs po operaci,dělám úplně všechno.Tělo si samo řekne,co můžete a co ne.Projeví se to únavou po výkonu,případně pobolíváním.Sám poznáte,co zvládnete,a co už ne.
Povoleno mám vše,jen nesmím spadnout(i to se mi už stalo,naštěstí bez následků).Také hodně záleží na tom ,co Vy sám budete chtít.
Snad Vám má opdpověď pomůže.Přeji hezký den
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
každá operace je unikátní a má určitá specifika. Vaše otázky směřujte při kontrole na Vašeho operatéra, který je za operaci i následnou péči odpovědný a nedejte na to, co pochytíte někde kolem Vás. Výše uvedená doporučení v minulých diskuzích platí pouze obecně a nelze se jimi řídit absolutně.
prim. Moster, Revmacentrum / SurGal Clinic
Antonín Cuc
Antonín Cuc  |  návštěvník  |  Praha
  • 31 odpovědí
  • 1 Like
Schopnosti po TEP kyčle se s odstupem zhruba 1/2 roku mezi pacienty značně liší, ale především jde o to: 1) nepřeskakovat rehabilitační fáze a držet se postupnosti ve zvládání cviků a v postupném zesílení svalstva kolem operované kyčle 2) Zatímco v prvních 3 měsících je třeba dodržovat režim v dohodě mezi Vámi, ortopedem a rehabilitačním lékařem, tak po půl roce je možno se spolehnout na zkušeného fyzioterapeuta, kteří jsou vysokoškolsky moderně obrově vzdělaní a mají po škole zhruba 5 let praxi. 3) Obecně se držte zásady, že máte provozovat pouze sporty, které bezpečně zvládáte, které nezatěžují poskoky nebo rázy dolní končetiny a neměl byste jít nikdy nad 80% svých fyzických sil a do rizikových situací. Obecně lékaři tvrdí - neměl byste přehánět nároky na TEP kyčle, ale teprve ze studia reoperačních procesů zpětně vyplývá: že jakákoli časově dlouhá denní a intenzivní zátěž a třeba ještě při vysoké nadváze podstatně zkrátí životnost implantace....teprve ze studia návodů TEP kyčle se dovíte, že reoperace je mnohem s kratší životností implantace, protože mnohem snadněji se uvolní v ukotvení v kosti, po reoperaci jste pak mnohem náchylnější k vzniku endogenní či exogenní infekce a mnohem snadněji při náhodném pádu dojde k zlomenine kyčelní kosti (viz Dungl, P:Ortopedie, Grada, 2005, 1. vydání). Budete-li se chovat rozumně, můžete mít životnost primoimplantace 15 let, to stojí asi nejspíš za úvahu. Mnoho lidí se reoperace nedožije, protože třeba v 76 letech mají již vážné psychické problémy, nebo těžkou cukrovku, osteoporózu kostí, atp. Nikdy si na Vás Váš lékař neudělá čas, aby Vám tyto souvislosti podrobně vysvětlil a konec konců je ani v detailu z pozice chirurga-ortopeda nemusí kontextově znát, jako třeba nezná statistiky nenadále zemřelých ortopedických pacientů po dlouhodobém mnohaměsíčním odstupu od operace TEP kyčle z příčin užití celkové peroperační anesteze při TEP kyčle. To spíše mnohé lokomoční schopnosti po dlouhodobém odstupu znají v těch méně atraktivních případech rhb lékaři z českých léčeben dlouhodobě lokomočně nemocných a z RHB Kladrub a můžete je jako já studovat tyto souvislosti z internetových zdrojů ze světových konferencí výrobců implantátů a od autorizovaných osob poskytujících posouzení shody CE kloubních náhrad, ze špičkových světových ortopedických klinik a také ze statistik registrů kloubních náhrad Švédska, atd., atp. Třeba ovšem budete mít štěstí a budete také patřit k těm 15% skvěle pooperačně zrehabilitovaných pacientů, kteří mohou rekreačně rozumně sportovat. antonin.cuc@seznam.cz
Jana  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 3 odpovědí
Poraďte mi prosím,kdo mi napíše poukaz na nákup zvýšeného sedátka na WC?Jsem po operaci TEP kyčle, ležím ještě v nemocnici na ortopedi, v úterý mě převáží do rhb.zařízení,kde jsem zjištovala a sedátko mi tam na doma nepředepíšou.Lékař zde v nemocnici mi říkal,že se to prý píše až od 17Ocm výše a že si mám požádat prý až v tom rhb.zařízení.Poradíte mi prosím?? Pro info.uvádím,že měřím 165cm a je mi 53 le. Nevím,kdo ze zákona či nějaké směrnice toto sedátko předepisuje,ale domnívám se,že ošetřující ortopéd,který mé propouští domů!alespoň mi to připadá logické.Děkuji za odpověď.Jana
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
je solidní, aby indikující ortopéd pacienta připravil k opraci vč. protetických pomůcek. Tj. podpažní berle, francouzské hole, nástavec na WC, sedátko do vany či na vanu, což lze předepsat na poukaz. Je to ovšem náklad na konto lékaře. Pokud to lékař neudělal, mohou se tyto pomůcky vystavit i po ukončení hospitalizace kterýmkoli odborným lékařem oboru ortopedie.
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Revmacentrum®

eva m.  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Zdravím,já jsem si vypůjčila nástavec i sedátko na vanu na charitě za 50 kč/kus,oboje jsem používala asi 2 měsíce po návratu z nemocnice,takže mě půjčení vyšlo na 200 kč.

Reakce na eva m.

Vladka  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 3 odpovědí
Zdravím,mám také 165 cm a sedátko jsem nepotřebovala.

Reakce na eva m.

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
já osobně bych si prostředky osobní hygieny raději nechal napsat na poukaz (hradí bez doplatku pojišťovna) a měl je vlastní, než používat "erární". Tedy pokud jsem pojištěn.
prim. Moster, Revmacentrum
atraktivni  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
dobrý den, mi sedátko na wc předepsal ortoped, při kontrole,když jsem se vrátil z RHC. Nic jsem nedoplácel.
vybihal josef  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 4 odpovědí
Na sedátko na WC máte nárok tak jako na sedátko na vanu.Oboje jsem dostal a to bez jakýchkoliv doplatků ,v rehabilitačním centru v Blansku.
Pepa
vlasta  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 2 odpovědí
Dali mě ho v nemocnici, platí to pojišťovna. Řekněte si o něj, ale dali mě ho sami bez výzvy.

Související recenze a zkušenosti

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí