Délka pracovní neschopnosti po TEP

Délka pracovní neschopnosti po TEP

Tomulka  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,je mi 29let a jdu na operaci na TEP,a chci se zeptat jak je dlouhá léčba,jsem sice na mateřské dovolené ale ještě mám zkrácený prac.poměr.Tak jak dlouho mám počítat s neschopností.Ještě bych se ráda zeptala,léčbu proti trombose,kdy s ní začít a kde se dostanou léky.Předem děkuji za odpověď.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím, Tomulko,
na Váš dotaz se nedá odpovědět jednoznačně - doba léčení po operaci umělého kyčelního kloubu záleží jednak na anatomických poměrech pacienta, jednak na typu implantované endoprotézy (př. cementovaná, necementovaná, hybridní aj.). Zpravidla je plná zátěž povolena po 3 měsících, nebo i dříve. V případě nutnosti použití kostního transplantátu používaného k doplnění kostního lůžka pro implantát se doba omezené zátěže prodlužuje individuálně do plného vhojení implantátu. Na tuto otázku Vám nejlépe odpoví operaci indikující lékař, který operaci připravuje. Prevence trombembólie je zahajována již ihned po operaci za hospitalizace. Záleží na zvyklostech pracoviště jakou metodou je tato prevence vedena. Zpravidla se používají některé z ůypu tzv. nízkomolekulárních heparinů (LMWH), které se vpravují malou jehličkou injekčně pod kůži. K dispozici jsou již i preparáty podobného typu formě kapslí (Pradaxa). Zpravidla je tato prevence vedena minimálně 35 dní po operaci, u rizikových pacientů (křečové žíly, záněty žil v anamnéze, obezita aj.) se doba prevence prodlužuje do plné mobilizace pacienta až do 3 měsíců. Míru rizika určuje ošetřující lékař.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXX
Tomulka  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý večer,děkuji za odpověď.Já právě slyšela o tom PRADAXU jen jsem nevěděla kdy se s léčbou začíná.A nevím jestli si jí mám dávat.Obezitou netrpím,vížím 42 kg,a měřím 150cm.Křečové žíly jsem nikdy neměla ale kamarádka mě vyděsila a řekla mi že tu léčbu mám podstoupit že mám malé dítě.Sice to nehradí pojišovna ale jestli je to dobré a něčemu to zabrání tak bych léčbu podstoupila.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Prevence trombembólie se provádí při každé operaci umělého kyčleního kloubu. Prevence preparátem PRADAXA se nasazuje ihned po operaci ještě za hospitalizace a pokračuje se dále po propuštění do domácího léčení.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXX
Vladka  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 3 odpovědí
Dobrý den,
koncem února jdu na výměnu kyčelního kloubu. Chci se zeptat jak dlouhá bude rekonvalescence...jak dlouho se chodí o berlích, popř jak dlouho trvá tzv. nemocenská.
Děkuji
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
na tyto otázky by měl odpovědět nejlépe Váš ortopéd, který Vás bude operovat. Z Vašeho dozazu není známo jaký typ implantátu se plánuje ani není uvedeno Vaše zaměstnání. Nemocenská se odvíjí od druhu Vaší práce, je rozdílná př. mezi poštovním doručovatelem a manažerem.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Reakce na Revmacentrum®

Vladka  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 3 odpovědí
Dobrý den,
jaký tip endoprotézy budu mít, ještě nevím. Mám 38 let, sedavé povolání a v dětství jsem prodělala několik operací kýčlí po vrozené dysplazii kloubů.
Děkuji

Reakce na Vladka

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
po dysplázii kyčlí a kloubní náhradě není možné standardně uvést dobu rekonvalescence, neboť v tomto případě je každá operace individuální s různým doporučením zátěže po operaci. Jak jsem uvedl, musíte se na tyto otázky obrátit na Vašeho operatéra.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Reakce na Revmacentrum®

myska  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 10 odpovědí
  • 1 Like
tak na co tu vlastně odpovídáte?Na nic.Obrátíme se nejlépe na svého lékaře.Díky.

Reakce na myska

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
nechápu Váš podrážděný tón, "myško". V případě plánované nestandardní operace umělé kloubní náhrady informace o způsobu operace a pooperační péče Vám informace podá lékař, který operaci plánuje nebo po operaci sám operatér. A to proto, že každá operace má svá specifika a po každé operaci TEP je jiná pooperační péče.
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na myska

prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Оrtopedie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
odpovědět na to v podstatě nejde.
Před operací je něco naplánováno, ale zvlášt u nestandardních situací se během operace může měnit strategie a technika, což je vyvolané místním nálezem. Pak se dá udělat nějaký hrubý odhad, ale OPERATER, protože ten ví, co a jak je naoperováno. Stejně je to hrubý odhad, protože je velmi individuální snášení pooperačního režimu , velmi individuální stav , ve kterém pacient vstupuje do operace, velmi individuální nároky zaměstnání. Takže délka pracovní neschopnosti je velmi individuální, osobně jsem zažil od 6t kdy si manažer ukončil neschopnost a šel pracovat až po rok.
Slušela by vám omluva, dostáváte velmi přiměřené informace.
Ivet  |  návštěvník  |  Praha
  • 2 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den,obracím se na vás s dotazem,TEP pravého kyčle jsem prodělala 10.ledna,vše se zdárně vyvíjelo po operaci až na otok operované končetiny,kdy mi lékař sono vyšetřením nic nezjistil.Až potud by se zdál prúběh vpořádku.Bohužel mně v 8 týdnu po operaci kosla má kočka do lýtka operované končetiny,3den po kousnutí jsem prodělala zimnici,horečky,zvracení,končetina byla od lýtka k prstúm nateklá,fialová,bez možnosti došlápnout,velice bolestivé.Až 3den po té jsme navštívili chirurgii,kde naordinovali antibiotika,nejdříve na týden,pak na další.Otok zmizel,ale začala tupá bolest v ráně po TEP.Lékář na ortopedii byl při kontrole velice zneklidněn,a naordinoval mi další antibiotika,mám se obávat.Pracuji jako kadeřnice,bude asi problém,vrátit se k této práci?Děkuji.IVET.
Antonín Cuc
Antonín Cuc  |  návštěvník  |  Praha
  • 31 odpovědí
  • 1 Like
Doporučuji Vám bezodkladně navštívit ještě Kožní kliniku, velice pravděpodobně se jedná o flegmónu, která může být "jak endogenního - vnitřního původu infekce z krevního přenosu" tak také "z exogenního původu infekce", dost často se ani v domácím ošetření nedaří antibiotiky v tabletách proces doléčit. Obvyklr pomáhá hospitalizace s inejkčními aplikacemi antibiotik a mazání velké části oteklin nebo červenavých povrchů kůže spciálními kožními mastmi, též může pomoci infuzní aplikace antibiotik. Velice vážné jsou případy, že do hůře prokrvených končetin a do jejich otevřených ran lze dostat i tzv. růži a Váš další výhled na brzké uzdravení hodně záleží na tom, zda-li nejste například diabetik, atp. V každém případě se často stává, že chirurgové mají o těchto komplikacích, obvykle menší terapeutický přehled a mohou tak třeba pozdě zaměnit antibiotika nebo příliš brzy mohou přistoupit k nějakým chirurgickým řešením. Bohužel vždy existuje i riziko přenosu některých infekcí do velkých chirurgických řezů po TEP kyčle a mohou Vám způsobit další vážné komplikace i v ortopedickém smyslu. Nestrachujte se však zbytečně předem, ale najděte si rychle a to co nejlepší lékaře, kožní experty s klinickou praxí přitom nevynechejte! Je třeba se bránit i nosním infekcím a při déle trvajících potížích po 10 dnech ve výskytu hlenu v nosohltanu a v nose, to je třeba nasadit také včas antibiotika, protože máte oslabenou imunitu - což pro ortopedické pacienty po nedávných operacích je samozřejmá praxe v rozhodování opatrných lékařů.

Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á

MUDr. Dominika Fričová Absolvoval som na rehebilitačnej klinika Malvazinky operáciu TEP kýčle, pani doktorka Fričová. Chcem jej poďakovať za skvele odvedenú prácu a profesionálny prístup. Konečne sa môžem znova hýbať bez... Více 

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí