TEP kyčle-časování zátěže

TEP kyčle-časování zátěže

maxa
maxa  |  návštěvník
Dobry den.
Jsem 15 tydnú po operaci leve kyčle.Operaci mi provedli 15.12.2009. na kontrole jsem byl 6.1.2010.Udelan rengen a vse v pořádku.Druhou kontrolu jsem měl dnes 6.4.2010.Celou tu dobu stale o berlych.Cvicim doma naučené cviky.Již jsem přidal rotoped a další posilovani.Citim se velice dobře a ve všem samostaný i co se tyče ohebnosti.Dnešní kontrola mě dost překvapila.Pan doktor ktery mě i operoval se mě zeptal jak se citim a po me odpovědi že vyborně odpověděl tak naschle za 4 MESICE.A to bez rengenu jen od stolu.Pouze mi vyměnil berle za fran.hole a povolil zatěž 50kg.Nechce mi žadny dotaz vysvětlit a na pani predemnou křicel že na lazně ma narok až po 8 měsicich tak jsem se na ně ani neptal.Chtěl jsem se zeptat jestli je tento ČASOVY postup správný i co se týče chuze a dalši rehabilitace. mam provedenu operaci necementovou metodou.--TEP NC -J Bicon 6.D 10,H kov 28/L. JE mi 54 roku. Moc děkuji za odpověd.

Vladimir
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
je to s podivem, že Vás operatér nechce informovat. Tedy obecně u nekomplikovaného průběhu: Po necementované kloubní náhradě kyčle je povolena pná zátěž po 3 měsících od operace. Pokud je korektní pohybový stereotyp je možno odložit i fr. hole. Ústavní RHB (lázně) má význam hned po operaci. Po 8 měsících je to již jen společenská akce. Pozor na lázně není nárok a vůbe ne teprve až po 8 měsících! Je to ovšem jen na zodpovědnosti operatéra, jakou povolí zátěž podle anatomické stability systému. A neostýchejte se kolegy na všechno podrobně zeptat. Je jeho povinností Vás o všem informovat.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Roberta  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 7 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den,z vlastní zkušenosti můžu říct,že já jsem byla o lázních informována od lékaře 3dny po operaci a s tím,že se pacienti odesílají do 10dnů po operaci do lázní ale protože u mě se bude čekat 3 měsíce na srůst štěpů a nesměla jsem mít žádnou zátěž tak slíbil lázně pak. Do lázní jsem nastoupila na den přesně po 4 měsících se zátěží 1/3 váhy. Vše se super rozcvičilo,berle po 6 měsících používám minimálně. V lázních bylo cca 80% lidí po operaci endoprotézy do 2-3 měsíců pokud nebyli hned z nemocnice. A pokud jde o nárok - já jsem se byla informovat i na pobočce své zdrav.pojišťovny a tam mi řekli,že po takové operaci jsou lázně bez problému. A o tom, zda je dostanete rozhoduje především posudkový lékař zdrav.pojištovny,která vám lázně platí, ne ortoped! Ten vám má dát jen doporučení nebo napsat anamnézu.To nemám z vlastní hlavy,to vše mi řekli na pojišťovně, ale já jsem se svým lékařem neměla problém a lázně jsem dostala do 14 dnů od převzetí pojišťovnou.Radím vám si zajít tam a poradit se,případně se poradit se svým obvodním lékařem.
olecranum  |  návštěvník  |  Praha
  • 3 odpovědí
zdravím...Je mi 32 let. Jsem 9 týdnů po 2. TEP kyčle...po 1. jsem jela do lázní ihned z nem. lůžka. Po druhé mi tuto možnost v nemocnici také nabízeli, ale lázní jsem se vzdala a zrehabilitovala ambulantně. Není časově dáno, po jaké době můžete do lázní, naopak si myslím, že čím dřív, tím líp... Jediné omezení je, že se pojišťovna zdráhá zaplatit druhé lázně na druhou kyčel v jednom roce...Lázně vám může předepsat i OL, je-li s ní/m lepší řeč...První kontrola je 6 týdnů po operaci - bez RTG a další za 3 měsíce od první s RTG kontrolou....brzké uzdravení :o)
albia  |  návštěvník  |  Praha
  • 4 odpovědí
  • 1 Like
Hezký den, jsem po tep kyčle 2měsíce.Chtěla bych se zeptat, kdy mohu do kleku ( na všechny čtyři) :-) nemohu do deřpu. Potřebovala bych se dostat doma do spodních skříněk. Za odpověď, nebo radu děkuji:-)
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím, na detaily se musíte zeptat Vašeho operatéra, jen ten ví, jak je Váš umělý kloub po operaci stabilní.
Obecně platí, že hybnost do 3 měsíců od operace by neměla přesahovat 90 st ohnutí v operované kyčli (tj. úhel mezi trupem a stehnem).
prim. Moster, Revmacentrum
Hanka  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 39 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den, z vlastní zkušenosti Vám mohu říct, že tak do konce těch tří měsíců jsem, když jsem potřebovala do spodních skříněk, dělala tzv.holubičku, váhu na jedné noze. Pak už jsem si klekala a není to problém,asi jsem mohla dřív.Při tom kleku žádné zákazy neporušujete /těch 90st.nebo křížení nohy přes nohu/.Napřed kleknete na tu operovanou, rukou se můžete přidržet skříňky, neoperovanou nohou podřep a pak přisunutí.Jde to snadno, na rozdíl např. od stříhání nehtů.

Reakce na Hanka

albia  |  návštěvník  |  Praha
  • 4 odpovědí
  • 1 Like
Díky za odpověď, tzv holubičku dělám, jsme ale schopna pouze něco sebrat.Dostat se tímto způsobem do skříňky mi nejde.Zkusím ten klek dle Vašeho návodu :-)hezký den
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Оrtopedie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
Jsou obecná pravidla, která platí obecně. Reálné riziko u konkrétního pacienta může posoudit pouze operatér, protože součástí operace je testování tendence k vykloubení.Takže dotaz dobrý, ale nejpřesněji Vám na něj odpoví operatér.
Kleknutí mi nepřijde obecně jako problém, pokud nepřesáhnete 90 st flexe v kyčli a nebo výrazně nepřinožíte nohu. Takže obecně by to problém neměkl být.
Antonín Cuc
Antonín Cuc  |  návštěvník  |  Praha
  • 31 odpovědí
  • 1 Like
Mnoho náhodných příhod ohrožuje životnost implantace, především pro první 4 měsíce jsou nezbytná opatření proti uvolnění implantátů při podklouznutí například na mokré chodbě rehabilitačního zařízení, na zmrazku, při nepromyšleném prudkém a hlubokém podřepnutí, při podklouznutí ve vaně, při zakopnutí o koberec, atd. Je třeba pečlivě z internetu nastudovat postupné rozvíjení svalové struktury kolem operovaných kloubů, některé režimová doporučení Vám sdělí Váš ortoped a hlavně fyzioterapeut, ale musíte i sama přemýšlet a číst o případech, které skončily špatně jen pro neinformovanost pacienta. Tak podrobně s Vámi možná rizika nikdo probírat nebude, někde Vám darují "seznam rizikových situací po operaci úplné kloubní náhrady a seznam doporučených cviků s harmonogramem postupného rozšíření jejich výčtu a náročnosti provedení". Tím se řiďte a včas přemýšlejte! Je to Vaše zdraví a ohrožují Vás Vaše komplikace zdravotního stavu. Slyšel jsem o pacientovi, který chtěl své staré matce pomoci natáhnout nový koberec a zažil "nečekanou" luxaci endoprotézy, stejně jako vášnivý nohejbalista, který si zahrál tragicky nohejbal v lázních 2 měsíce po operaci TEP kyčle, protože věřil, že má schopnosti jako kdysi před operací. antonin.cuc@seznam.cz

Reakce na Antonín Cuc

Joyce  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,taky chci přispět do vaší diskuze, protože je mi 45 let, půl roku před operací - TEP (Totální EndoProtéza) levé kyčle jsem rehabilitovala a navíc jsem měla zkušenosti s chůzí o berlích i s francouzkými berlemi z doby úrazu. Bezvadná pooperační péče na JIP a následně na oddělení orotpedie a rehabilitace mi opravdu pomohla. Jsem 6. týden po operaci a řídím auto, nic mě nebolí, dál anbulantně rehabilituji a těším se na to, až budu moct plně zatížit operovanou nohu. Když se tu píše, že u necementové náhrady se může plně zatížit po třech měsících, to můžu po třech měsících odložit úplně fr. hole?

Reakce na Joyce

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
odpověď na Vaši otázku je ano. Pokud Vám Váš operatér dovolí a máte dobrý stereotyp chůze, pak můžete po třech měsících odložit úplně fr. hole.
prim. Moster, Revmacentrum

Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á

MUDr. Dominika Fričová Absolvoval som na rehebilitačnej klinika Malvazinky operáciu TEP kýčle, pani doktorka Fričová. Chcem jej poďakovať za skvele odvedenú prácu a profesionálny prístup. Konečne sa môžem znova hýbať bez... Více 

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí