Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Totální endoprotéza kyčle a její životnost - Kyčel - totální endoprotéza klasická - Diskuze

Totální endoprotéza kyčle a její životnost

Totální endoprotéza kyčle a její životnost

jarka  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
Dobrý den,
jsem po operaci obou kyčlí. Jedna 4 měsíce, druhá 1,5 roku. Prosím Vás o informaci, jak mohu co nejvíce prodloužit životnost této náhrady. Je mi 55 let, mám keramickou TEP.
Vím, že je to individuální, ale přece jen bych chtěla vědět, co mohu udělat já. Cvičím cviky, které jsem cvičila v lázních a jezdím na rotopedu. Jinak nohy nijak nezatěžuji, pouze chůze. Nevím, jestli to není málo, ale bojím se, abych je nepřetížila.
Na delší procházky si beru ještě 1 berli. Podle rtg po 3 měsících je všechno v pořádku. Moje váha je 58 kg a měřím 154 cm. Mám sníženou funkci štítné žlázy a jsem po celkové gynekologické operaci. Chtěla bych je co nejdéle "udržet" funkční.
Děkuji Vám za odpověď.
Jarka
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Оrtopedie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
Žijte normálně,jak žijete, radujte se z aktivního života, berle můžete odložit, pokud nekulháte a máte rozcvičeno.
Při každé bakteriální infekci na nic nečekejte, navštivte praktika a oznamte mu, že máte umělé kyčle (atb se nasazují časněji).
Nedělejte extremní sporty, extremní polhy, skoky z větší výšky atd.
milena  |  návštěvník  |  Plzeňský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,mám dyspl.kyčle a měla bych zájem o resurf.Četla jsem,že u žen se jako komplikace může vytvořit granulom.Lze pak v takovém případě ještě TEP,nebo se tento stav už nedá napravit. A ještě jedna věc,je rozdíl pokud máte art.na dyspl.kyč.kl. a na normálně postavených? děkuji milena

Reakce na milena

prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Оrtopedie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
resurfacing je považovaný za problematickou variantu, hrubě nedoporučuji. Jsou jiné kombinace protez, které jsou stejně výhodné a neproblematické. Třeba minitřík, velká hlavice, keramikaxkeramika povrch.
Životnost je v každém případě omezena, těžo říct u konkrétní osoby jak, férový operater by vám měl dát protesu s předpokládanou dlouhou životností a připravit si situaci na replantaci v budoucnu (např volbou typu protezy)

Reakce na prim. MUDr. Jiří Selucký

Antonín Cuc
Antonín Cuc  |  návštěvník  |  Praha
  • 31 odpovědí
  • 1 Like
V procesech léčení ortopedických stavů je celá řada situací s variantní volbou terapií, užití chirurgických technologií a materiálů, patentovaných konstrukčních řešení endoprotéz, atd. Navzdory velkému vlivu osobní zkušenosti ortopeda s aplikací konkrétních doporučených postupů nechirurgických i chirurgických procesů - existuje paralelně i množství spolehlivých racionálních objektivních metod, jak monitorovat a hodnotit úspěšnost minulého realizovaného pacientského ortopedického případu nebo jak třeba predikovat jeho pravděpodobnou dlouhodobou úspěšnost i do budoucnosti vývoje zdravotního stavu. Umíme monitorovat dlouhodobou úspěšnost konkrétního ortopeda pro TEP kyčle, umíme také ověřovat technickou firemně udávanou nebo skutečnou užitnou životnost implantační sady konkrétní generace výrobků určitého výrobce sady TEP kyčle na trhu ČR. Umíme zhodnotit úspěšnost konkrétní ortopedické kliniky pro určitý ortopedický výkon - jenže o to vše ve skutečnosti nestojí ani nemocnice, ani výrobci implantátů na trhu ČR, ani to nechtějí vědět samotní ortopedi, ani Lékařská komora ČR, ani lékaři sdružení například v České ortopedické a traumatologické společnosti ani to nechtějí sledovat kliniky forenzního lékařství ČR - a proto jsou průběžně realizovány tisíce ortopedických výkonů při TEP kyčle hluboko pod znalostní dostupnou úrovní multioborových medicinských encyklopedických znalostí doporučených pro ortopedii z WHO. Snad časem vznikne Ochranný svaz ortopedických pacientů ČR spolupracující s obdobnými svazy v EU a ve WHO. Mnoho ortopedických pacientů tak potřebuje hodně zaangažovaného svého vlastního Anděla Strážného, když lidská zodpovědnost a racionalita hrubě selhává v systematickém všestranném transparentním použití rozhodovacích metod Based Evidence Medicine pro řízení pacientských rizik při TEP kyčle.

Reakce na Antonín Cuc

prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Оrtopedie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
pane, opět lžete, nebo nejste informován, tak nevím , proč o tom píšete. Existují desítky let registry endoportéz, které dávají velmi podrobný pohled na dlouhodobé výsledky, pravda, je potřeba problému rozumět a umět interpretovat statistiky.

Reakce na prim. MUDr. Jiří Selucký

Antonín Cuc
Antonín Cuc  |  návštěvník  |  Praha
  • 31 odpovědí
  • 1 Like
Vážený pane primáři Selucký, jak asi víte, pokusil jsem se dodavatele sady TEP kyčle Bicontact S necementované požádat o informace o životnosti použitého výrobku v mé operaci dne 13.11.2007, která byla reoperována - již po 17 dnech - a nedostal jsem ani při přímém soudním výslechu od svědka z firmy dodavatele MUDr. Lubomíra Klepáče žádnou odpověď, neodpověděl ani "zda byl podle jeho názoru - tedy jako lékaře a jako právního zástupce dodavatele a také školitele ortopedů ředitele sekce Aesculap od firmy B. Braun Medical ČR - zda byl tedy dodržen řádný implantační postup podle firemního návodu výrobku podle dostupných forenzních RTG z 16.11.2007 a 28.11.2007 a zda lze považovat skutečnou dosaženou životnost 17 dní do nutné reoperace TEP kyčle ještě za normální jev - tj. uznatelný jako ortopedický proces provedený Lege artis". Ale on se zcela odmítl k tomu jakkoliv vyjádřit a soudce jej povinnosti odpovědi zprostil s názorem, že to později učiní soudní znalec. Naopak další svědek, primář žalované ortopedie MUDr. P. Šedivý se vyjádřil, že k skutečné střední životnosti u jejich statisticky reprezentativního vzorku pacientů asi 2,5 tisíc provedených primooperací u této sady výrobku a může pouze rámcově konstatovat, že výrobek je používán v jejich Oblastní nemocnici Mladá Boleslav teprve asi 9 let skupinou asi 8 ortopedů - a reoperovaných případů TEP bylo zatím podle jeho informací jen asi 7, ale jistě ne všechny takové byly hlášeny a řešeny opět v Oblastní nemocnici v Mladé Boleslavi - můj případ vynucené reoperace je zjevně extrémem a je podmíněný včas nezjištěnou sálovou havarií Fousse Route dříku ze dne 13.11.2007, což může primář Šedivý svědecky jednoznačně forenzně doložit podle viditelného okrouhlého tvaru průrazu femuru bez jakékoli podélné praskliny, což zaprotokoloval důsledně při revizní demontáži kloubu 30.11.2007, včetně záznamu o zjištěném omezeném rozsahu a velkém odporu při vyzkoušení sady před demontáží. Naopak primář Doc MUDr. Jiří Gallo při mém osobním jednání mě upozornil na svá vlastní statistická šetření životnosti TEP kyčle ve Fakultní nemocnici Olomouc - kde bez vztahu k použitému druhu výrobku je zjištěná střední životnost 50% implantací kratší než 12 let (viz jeho článek v časopise Orthopaedica Czechoslowaca 2011). Dotazem v Ústavu zdravotních informací Praha jsem přímo zjistil, že pro pacienty je životnost parametru z Registru kloubních náhrad ČR zcela nedostupná pro jednotlivé výrobce a výrobky o což jsem se písemně zajímal, ale ÚZIS písemně mi potvrdil, že celosvětový skandál s implantáty firmy de Puy prokázal střední životnost mediánu jen asi 5 let a firma výrobce mezitím zkrachovala a vadným výrobkem poškození pacienti (u nás asi zjištěných 120 osob) v ČR získali pouze nárok na zvláštní lékařskou kontrolu a náklady na reimplantaci, a to jen v případě vážného ohrožení života...zatímco celý svět souběžně ví, že chemické složení implantátů Ni, Ti této firmy je silně prokarcinogenní a pojišťovny v ostatních státech EU musely vyplácet obrovská odškodnění všem dohledaným a ještě živým pacientům. Osobně jsem zastáncem účasti pacientů pro kontrolovanou životnost TEP kyčle u jednotlivých výrobků k primooperacím i reoperacím - a doporučuji pro objektivitu metodiky podle společně dohodnutého protokolu se SÚKL a to i s účastí pracovníka státní inspekce bezpečnosti práce - tedy takto komplexně jsem nabízel spolupráci jak panu řediteli Národního regulačního centra léčebných postupů Ing. Pavlu Koženému a k jeho svodným statistickým přehledům k TEP kyčle, také jsem nabízel spolupráci panu přednostovi ortopedie FN Brno MUDR. Richardu Chaloupkovi, CSc., - asi po půl roce jednání z administrativní náročnosti úkolu podporovaného fondy EU nakonec bohužel sešlo. Čekám, že si třeba troufnete na spolupráci aspoň Vy - předběžně jsem již vstřícně předjednal zájem o účast na takovém projektu i za spoluúčasti pracovníků statistiků z Euromise UTIA ČAV s paní ředitelkou Prof. MUDr. Janou Zvárovou DrSc, a též za velmi výhodné účasti pracovníků Ústavu biomechaniky ČVUT-FS, kde se implantáty TEP kyčle technicky standardně testují. Znám podrobně skoro všechny zveřejněné práce Prof. MUDr. Antonína Sosny DrSc a jeho asistentů k životnosti sady TEP Beznoska a k výzkumu postupného otěru komponent a hodnocení postupné infiltrace mikročástic materiálů do kostních struktur s následky uvolnění komponent sady - a také jsem prostudoval originální firemní výzkumy statistické změny životnosti sady B. Braun Německo při použití zařízení k počítačově kontrolované montáži s užitím tzv. "Orthopilota" k zajištění přesnější souososti komponent v toleranci asi +/- 0,6 stupně... a tím je v důsledku zajištěno i podstatné statistické zvýšení životnosti implantací femuru s dříkem až na medián asi 16 let, což je opravdu fantastické! Bez zařízení Orthopilota se takový úspěch však explicitně omezí jen asi na 25% prováděných implantací - protože ručně ortopedi tak přesné technologické umístění dříku ve femuru nedokáží zajistit! Netuším, odkud berete pane primáři tu jistotu, že nevím encyklopedické podrobnosti o životnosti implantace sledované z Kaplan-Mayerova grafu z reprezentativní lit. Dungl, P. Ortopedie str. 952. kde je uvedena explictiní ztráta životnosti 25% všech sledovaných implantací již během prvních 6 let, a to zajisté asi popírat nechcete - to je totiž velmi dramatická až drastická informace pro přemýšlivého ortopedického pacienta, to mi věřte! - a číst snad umí každý vnímavý lékař i pacient, já mám například státní zkoušku ze statistiky za 3 semestry ČVUT-FS, doufám že i Vy??? !!! Nechci se s Vámi vůbec přít o hovadiny, ale výhradně chci s Vámi systematicky spolupracovat na podstatném zvýšení bezpečnosti ortopedických pacientů, jen to mě zajímá. Například v projektu nového "STANDARDU pro klasickou TEP kyčle v EU", který umožňuje velmi dobře využít k řešení i mojí patentovanou projekční metodou S_T_A_R_S-Statistical Retrieval and Search of information to decision making, Užitný vzor ČR 21532 - ta dobře obstojí ve vyhledávání až příliš zažitých a již lékaři nevnímaných vážných opakovaných systematických lékařských ortopedických chyb při dosavadních operacích TEP kyčle (radiologové například neumí diagnostikovat nesouosost femuru s dříkem při jejím výskytu v rovině promítání) a to se prokáže vzápětí nejen v rozsudku u mého individuálního případu řešeného u Krajského soudu Praha, čj. 36 C 181/2009 - ale to se může kdykoli prokázat i při mezinárodním kritickém srovnání a v soutěži uplatnění míry racionality práce s informacemi na vzorcích ortopedických pacientů a jejich související zdravotní dokumentace - a vyhrajeme společně ve prospěch příštích ortopedických pacientů - s dosavadními metodami posuzování lékařských ortopedických výkonů ve smyslu Based Evidence Medicine, které maji svou, jen přesně vymezenou a velmi obtížnou metodickou použitelnost, často až příliš fetišisticky vnímanou puristickou platnost. Hodně úspěchů a zdraví Vám i pacientům, antonin.cuc@seznam.cz

Reakce na Antonín Cuc

prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Оrtopedie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
Vážený pane. Moje leta zaznívající námitka k Vašim literálním výlevům je, že sice máte něco málo nastudováno, ale nemáte žánou klinickou praxi. Vaše debata se mnou, stejně jako s ostatními ortopedy proto zřetelně postrádá smysl. K problematice přistupujete tak, že ač jste o tom něco málo četl, musíte je (ty hloupé ortopedy) proškolit.
Tato situace je podobná, jako by se bavil jeden muž o sexu s druhým mužem, kdy jeden z nich o tom něco četl a druhý o tom ví teoreticky mraky a krom toho to leta provozuje.
Je to mrhání času. Některé věci se v knihách nedají zjistit a pokud chybí osobní zkušenost.... vede to k nesmyslným vývodům.
V medicíně všechno souvisí se vším, proto se studuje mnoho let na škole k získání papíru, že můžete začít dál prohlubovat svoje vědomosti provozováním klinické praxe pod dozorem a současným dalším mnohaletým studiem v tom kterém úzkém oboru. Obvyklá délka získání nějaké erudice je v ortopedii - po škole cca 10 let provozování praxe a systematického studia, taky nějakých zkoušek atd. Pokud Vás ortopedie natolik zajímá, přihlaste se na vš a začněte studovat od základů. Kolem roku 2030 se přiblížíte možná tomu, že budete schopen plnohodnotně s někým o problému diskutovat.

Reakce na milena

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
resurfacing jsme opustili na klinice již před 20 lety, protože všechny v podstatě po čase skončily reimplantací. Navíc u dysplastické kyčle není k tomuto typu operace indikace.
prim. Moster, Revmacentrum
Jana  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 7 odpovědí
dobrý den, musí se i chřipka či virové onemocn+ní přeléčit ATB a jak dlouho po operaci TEP kyčle toto opatření trvá? Děkuji

Reakce na Jana

prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Оrtopedie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
zda je to chřipka posoudí praktik. Ono taky někdy virová chřipka, krterá atb nepotřebuje přejde v bakteriální bronchitidu....
Doživotně.
Květa  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, je možné začít cvičit jógu rok po TEP? Jen rekreačně na posílení a protažení svalů. Je to vhodné? Je mi 56 let. Rekreačně plavu, občas rotoped. Děkuji za odpověď Květa
Ludmila 26  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 11 odpovědí
Dotaz spinnig po TEP
Mohu jezdit spinning,jak často a mohu jet i ze sedla?

mÁM 2 ROKY tep NA SPINNING CHODÍM 3 MĚSÍCE ASI 3-4X TÝDNĚ kopec ze sedla,skoky,ani running nejedu,ale je to moc dlouhé na sezení. Děkuji za každou odpověď
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
platí jednoznačně pravidlo - jak budete zatěžovat, tak dlouho vám umělá kloubní náhrada vydrží. Totální náhrada je na rozumnou a přiměřenou zátěž. Chápu, že při spinningu nechcete zůstat stranou od ostatního pelotonu, sportovní duch vás vždycky strhne k větší zátěži. Tak přemýšlejte, jak dlouho si představujete životnost vaší kloubní náhrady.
prim. Moster, Revmacentrum
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Оrtopedie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
možné to je, otázka spíš zní, jestli je to rozumné z hlediska dlouhobé životnosti
Deidree  |  návštěvník
  • 2 odpovědí
Dobrý den,

mám TEPky obou kyčelních kloubů (displasie), dělala jsem výkonnostní sport od šesti let, takže jsem na něj dost zvyklá a mám obavy, že pokud sportovat přestanu, budu zase přibývat na váze a příliš zatěžovat kyčle. Jezdím na kole,koloběžce, lyžuju,věnuji se turistice. Samozřejmě, že chci mít co nejdelší životnost kloubní náhrady. Mám je 6 a 4 roky. Prosím o radu, co je rozumné.
Moc děkuji
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
jak bylo řečeno vše odpovídá. Jednoduše: Kvalitní kost, přiměřená zátěž. Lyže jsou riskantní. To může jen prezident :-)
prim. Moster, Revmacentrum
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Оrtopedie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
no, odpovědi jsou v podstatě výše.
Fakt je , že pohyb se zátěží (typ horská turistika s batohem) je méně vhodný nebo nevhodný a pohyb bez zátěže (typ plavání, ale taky ta koloběžka, kolo, běžky po rovině) je méně nevhodný až vhodný.
Na kterou kategorii se ptáte nevím. Ono je rozdíl odjet na kole frekvenčně za týden 100 km a jezdit Horská kola silově denně.... prostě jako u všeho, v malých dávkách spíš prospívá, v megadávkách jistě škodí.
Taky záleží, jakého jste věku.. čím mladší, tím větší problémy s výhledem do budoucna... holt se dožijete předělávky a možná ne jedné. Výsledky po nich nebývají tak dokonalé jako po primooperacích.
Jednoduchá odpověď jistě není.
Deidree  |  návštěvník
  • 2 odpovědí
Děkuji za odpovědi. Omlouvám se za nepřesný dotaz. Je mi 55 let a před operacema jsem jezdila na kole tak 3500 km za rok. Plavala jsem závodně 15 let, takže to miluju stále a tady asi cítím riziko nejmenší, že?
Když budu konkrétní - zdá se říct, co je pro mě přiměřená zátěž, prosím? Např. kolik km/týden na kole a zda hraje roli i rychlost a kopcovitost terénu a kolik na koloběžce? Tady mám dojem, že klouby nezatěžuje, ale mohu se samozřejmě mýlit. Vše doplňuji denním cvičením jogy.
Škoda, že nejsem prezident. Vzala jsem si z něj příklad a po 2 letech začala sjezdovat. Zatím mi "jen" zlomili žebro. :-) (Pán s dcerkou se nestihli vyhnout a skřípli mi lyži..)
Moc děkuji za váš vzácný čas a fundované odpovědi.
Jana

Reakce na Deidree

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
to je přesně ono - nezaviněné pády - letos spousta, po té katastrofa s umělou kyčlí. Prezidenti jezdí s ochrankou, také si ji můžete případně objednat.
Jóga je dobrá, pokud ze širšásány nepadáte, na psychiku nikoli na kondici. Také jsem bývalý závodní plavec, plavte kraul, znak, nejlépe delfín. Na klouby nejlepší, na kondičku a prostor nejhorší. Ordinovat délky jízdy nebo stupeň zátěže nelze. Pokud chcete klouby udržet co nejdéle bez uvolnění platí přiměřenost. Obecně platí - umělé klouby jsou na běžnou bezbolestnou chůzi, ne na sport. prim. Moster, Revmacentrum
Ludmila 26  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 11 odpovědí
Prosím,jak se projevuje uvolnění TEP kyčle a kde se uvolní? V stehenní kosti,v pánvi,nebo jak to je? Je vhodná masáž hýždí? Děkuji za každou odpověď.:-)
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
totální entoprotéza kyčle se může uvolnit jak v oblasti kloubní jamky v kyčli, tak i v oblasti implantátu v oblasti kosti stehenní. Potíže nejsou přesně definovatelné v místě uvolnění.
Pokud chodíte na pravidelné kontroly u Vašeho operatéra, tak jak je obecně doporučeno, případné uvolnění jistě zjistí.
prim. Moster, Revmacentrum

Související recenze a zkušenosti

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí