Je to karpální tunel?

Je to karpální tunel?

Makyeta
Makyeta  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
Dobrý den,mám na Vás dotaz.Jedná se o mého přítele...je mu 19 let,žádné zdravotní potíže nikdy neměl a nemá(kromě chřipky apod.).Často od něj slýchám,že ho brní ruce,a to ikdyž nepracuje,jen tak leží v posteli...dnes říkal,že když hodně ohne ruku v zápěstí tak ho to chytí...někdy ho to brní i 3x denně...jindy zase vůbec...on manuálně pracuje a tak ruku denně namáhá...o dovolené v Egyptě a asi ještě čtvrt roku po ní ho ruce nebrněli.Můžete mi poradit,co to může jít.Víte,on se bojí zajít si k lékaři a já ho tam nechci a nebudu nutit,pokud to nebudu mít podložené,že je to nutné.Mám jen o něj strach:( Předem děkuji za odpověď
MUDr. Jiří Vrbický  |  Basic member  |  Plastická chirurgie  |  Praha
  • 21 odpovědí
  • 123 Likes
V 19 letech je syndrom karpálního tunelu dost vzácný,ale vyloučit to nelze. Může se též jednat o problém s krční pateří,zejména když brní stejně obě ruce.Na vyšetření by rozhodně měl jít a to nejdříve k neurologovi.
s pozdravem Dr. Vrbický
karel58  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Jsem 3,5 měsíce po operaci karp. tunelu a nemohu tuto operaci doporučit. Jestli někoho občas trnou nebo brní prsty, ať se s tím raději spokojí, protože bohužel zdravý z nás je jen málokdo. Výsledek operace karp. tunelu je nejistý a navíc poznáte pocity a neobvyklé čití v ruce, jaké jste doposud nepoznali. A když to všechno dáte na misku vah, zjistíte, že jste se unáhlili. Ovšem pokud někdo pro bolesti nemůže spát, pak je to něco jiného. Stejně bych trval na opakovaném vyšetření, nebo usiloval o vyš. pomocí modernějších metod, než je EMG. Je to přece jenom Vaše ruka, kterou budete mít do konce života.
MUDr. Jiří Vrbický  |  Basic member  |  Plastická chirurgie  |  Praha
  • 21 odpovědí
  • 123 Likes
Dovoluji si reagovat na článek pana Karla.Vážený pane Karle,nevím u kolika pacientů jste mohl posoudit výsledky operace. Obávám se,že jen u sebe.Úspěšnost operace karpálního tunelu není stoprocentní,podobně jako u většiny operačních zákroků.Po zkušenostech s odoperováním nejméně 1-2 tisíc karpálních tunelu se úspěšnost pohybuje v rozmezí 92-97% a to je myslím dobré skore.Velmi záleží na správné indikaci k operaci,ale tu může posoudit jen odborník ,žel ne pacient.Opakovaná vyšetření se často provádí.Existuje více vyšetřovacích metod,ale stále EMG nejvíce vypovídá o stavu utlačeného nervu.Ruku skutečně máte na celý život,ale často opakovaně odmítnutá operace může vést až k jejímu poškození a nebude vám do konce života sloužit plnohodnotně.Ve vašem případě vás mohu upozornit,že 3.5 měsíce bývá někdy málo k hodnocení-stav se do půl roku může ještě zlepšit.Jinak skutečně máte smůlu a patříte do těch 3% neúspěšných.Neopravňuje vás to ale k odrazování těch 97%,keří mohou být úspěšně odoperování.
s pozdravem Dr. Vrbický
tvins  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Všem kdo mají problém s karpálním tunelem vřele doporučuji operaci. Já osobně jsem po operaci již 10 let a nemohu si to vynachválit. Měla jsem velké problémy. Bolesti byly hrozné a byla jsem vděčná za to, že mi operace vrátila pravou ruku zpět do života. Myslím, že pokud někdo má problémy měl by je řešit.
tinuszka  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 2 odpovědí
dobrý den,je mi 25 let a pracuji jako dělnice výroby loupaných brambor,poslední dobou mě hlavně v noci ( už i přes den ) brni prsty a do konečků prstů mi vystřeluje bolest,mám je nateklé,v práci chytám až křeče do ruky a někdy mám omezenou hybnost zápěstí a citim brnění nad zápěstím směrem k loktu.předem děkuji za odpověd
Danča  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 18 odpovědí
Dobrý den,
to je dobře možné, je nejvyšší čas s tím začít něco dělat. Hodně protahujte, musíte ulevit šlachám, masírovat předloktí atd. Jinak se dopracujete k nevalnému stavu a budou na Vás dělat bububu s operací... Doporučuji Bowenovu techniku, je na to velmi dobrá, mám s tím v praxi velmi dobré zkušenosti, pokud se začne včas. S pozdravem, Ing. Dana Švestková, Ph.D. Centrum Bowenovy techniky Brno.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
je pouze jedno řešení. Cestou praktického lékaře se nechte vyšetřit na neurologii, kde bude klinicky a s použitím EMG vyšetření potvrzen či vyloučen syndrom karpálního tunelu. Pokud bude zjištěno střední nebo těžší postižení karpálního tunelu je na místě operační řešení. Odkládání výkonu může přinést hodně následných problémů. Není to žádné bububu. Pokud bude syndrom karpálního tunelu vyloučen, nebo pokud půjde jen o lehké postižení, můžete se podrobit jakékoli jiné nechirurgické léčbě.
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Revmacentrum®

Danča  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 18 odpovědí
Plně souhlasím s panem primářem, hlavně to neodkládejte. Pokud máte možnost, přemýšlejte o změně zaměstnání, toto Vám zdá se velmi škodí.
Dance  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 4 odpovědí
Dobrý den,opravdu nic neodkládejte já jsem příklad toho ,mám za sebou 5 operací ,jedna se nepovedla tak jsem musela znovu,vydrželo to 10let,jen jsem musela i s druhou rukou,kdyby mě někdo upozornil že mám změnit zaměstnání tak jsem to udělala,tet je mě 51let ,ve 49letech jsem absolvovala 5 operaci na neurochirulgii v Usti nad labem ,vděčím jim za to že mám ruce spolehlivé aspon na 75%,prošla jsem si peklem ,celý profesní život jsem dělala kuchařku ,tet vím že na to nemám,ruce mám jen jedny a potřebuji je celý život já dávala přednost tomu že v dnešní době mám práci.Hlavně nebojte se a operaci neodkládejte jste ještě mladá .Přeji hodně štěstí.
FYZIOklinika s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 297 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den, ve vaší práci často používáte svaly na předloktí, které svým napětím zvyšují tlak v karpálním tunelu. Doporučuji Vám terapii rázovou vlnou a svaly i zápěstí. S touto terapií máme velice dobré zkušenosti.

Přeji brzké uzdravení, Mgr. Iva Bílková
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Reakce na FYZIOklinika s.r.o.

MUDr. Jiří Vrbický  |  Basic member  |  Plastická chirurgie  |  Praha
  • 21 odpovědí
  • 123 Likes
Po odopéerování tisíců karpálních tunelů v průběhu několika desítek let nemohu tak jednoznačně určit příčinu vzniku tohoto syndromu jak je uvedeno v předchozím příspěvku.Jedná se o útlak a nedokrevnost n. medianus.Někdy se nám příčina jeví jasná-ztluštění ligamenta, fibroza atd. Někdy je ale operační nález prakticky normální. a přitom operace přinese zázračné zlepšení.Nemohu tedy uvěřit na zázrak rázové vlny v této indikaci.Uvěřit mohu jen tomu,že to bude dosti bolet. s pozdravem Dr. Vrbický

Reakce na MUDr. Jiří Vrbický

Danča  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 18 odpovědí
Rázová vlna opravdu hodně bolí a pokud by šlo o práci na svalech a šlachách předloktí, pak zvláště, pokud není stav těžkého poškození, pak je dobré dát přednost té Bowenově technice, která je velmi účinná, ale oproti rázové vlně příjemná a určitě i levnější. Často není třeba u lehčích případů operovat a stav je dlouhodobě klidný. S pozdravem, Dana Švestková.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
podle našich zkušeností i doporučení ISMST je léčba rázovou vlnou na EMG ověřený syndrom karpálního tunelu středně těžkého a vyššího stupně mimo spektrum účinku této léčby.
prim. Moster, Revmacentrum, Centrum léčby rázovou vlnou ESWT
dol  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den.
Po přečtení Vašeho článku jsem si uvědomila,že problémy, které mám (na obou rukách) již delší dobu jsou totožné s příznaky, které jsou uvedeny na Vaší stránce a že se nejspíše bude jednat o SKT.Je mi šedesát roků a popsané problémy mám již několik let.Před časem mne již začaly bolet i obě ruce na horních stranách předloktí a nyní se přidala i bolest v pažích.Bez bolesti nezvednu ruku do strany ani nahoru nad hlavu.
Chtěla bych poprosit o Váš názor, zda se opravdu může jednat o SKT a pokud ano, jak postupovat dál.
Byla jsem u lékaře ,ale ten mi řekl,že všechny odběry krve jsou negativní a nasadil mi analgetika a více méně mne připravil na skutečnost,že se musím smířit se skutečností,že můj stav je setrvalý.
Jistě mne pochopíte,že pokud by bylo řešení ,potom udělám vše ,abych nebyla odkázána pouze na léky proti bolesti.
Předem Vám děkuji za odpověď. Divišová.
FYZIOklinika s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 297 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den, pokud půjde o syndrom karpálního tunelu, tak by Vám mohla pomoci rázová vlna. Každopádně bych Vám doporučila vyšetření u fyzioterapeta, který může odhalit příčinu bolestí a navrhnout terapeutický plán.

Přeji brzké uzdravení, Mgr. Iva Bílková
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Mirka  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, již dříve se mi stávalo, že mi začali v noci brnět prsy na rukou a pokud jsem spustila ruce z postele, tak došlo ke zmírnění brnění. Ale nyní jsem začala dělat pečovatelku, kde docela namáhám ruce a záda a v noci mě budí šílená bolest, která začíná loktem, kde je řezavá bolest. Poté mě bolí prostředníček a ostatní prsty na dlaních. Bolest je pálivá až bodavá jak několik tisíc jehliček, jde do dlaní. Konečky prstů necítím, jsou necitlivé a pokud se jich dotknu, tak jsou bolestivé. Žádný prášek nezabírá, ani mast a daní rukou dolů z postele vůbec. Mám problém i dát ruce v pěst, udělám to, ale s námahou. Ráno pak, po určité práci to již jde, ale ze začátku jsou ruce necitlivé. Mám problém, když se třeba sprchuji, nebo držím mobil, deštník. To si musím měnit ruce, protože mi začnou brnět prsty na rukou. Mám obavu, aby nešlo o karpální tunely, jelikož bych přišla o práci, smlouvu mám na půl roku, tak bych to mohla řešit až za další půlrok, až by mi byla prodloužena smlouva. Předemděkuji za Vaši odpověď.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
podezření tady je. Co Vám brání zajít si k odbornému lékaři na ortopedii nebo na neurologii?
prim. Moster, Revmacentrum
FYZIOklinika s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 297 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den,
podle příznaků, které popisujete je opravdu možné, že jde o karpální tunel, ale určitě by jste měla zajít k odbornému lékaři. Pokud není karpální tunel v pokročilém stádiu, lze se ho pokusit řešit i konzervativně rázovou vlnou. Více o rázové vlně se dočtete na našich webových stránkách na odkazu: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Hezký den!
Mgr. Katka Pešlová
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Anna  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
jsem po operaci 3.měsíc a potíže se nezlepšily.Byla jsem,ale upozorněna na to,že poškození nervu je značné.Zajímalo by mě,jestli se dá nějakou metodou,nebo podpůrnou léčbou stav ještě zlepšit.
Děkuji Anna
Rehabilitace - Mgr. Pavel Bajnárek  |  Basic member  |  Liberec
  • 105 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den,
pokud je poškození nervu a příp. motorický deficit, najděte si vhodného fyzioterapeuta, který jednak ruku a celou horní končetinu douvolní a dá Vám cvičení na zlepšení pohyblivosti a síly.
Pavel  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den. Je mi 25 let, dříve jsem aktivně hrál hokej, nyní 6 let kytara. Jsem zaměstnán na poloviční úvazek jako "asistent všeho druhu" (velmi nestereotypní práce), jinak studuji. Nikdy jsem kromě sportu a hudby tvrdě "manuálně" nedřel a tak se chci zeptat na následující. Po jedné výjimečné delší zkoušce na kytaru (2x3 hodiny během dne) mě začaly bolet ruce a byl jsem velmi unavený. Měsíc jsem dal rukám pokoj, ale stále se nemohu zbavit pocitu - že mě občas pálí hřbet dominantní ruky. Čekal jsem, že je to z náhlého přetížení. Nyní, když hraji 10 minut na kytaru mě začne pálit hřbet ruky, která drží trsátko (což ale postupem času mírně odezní). Došel jsem si k neurologovi, který mi udělal EMG s negativním výsledkem a poslal k ortopedovi, kde se oba shodli, že bolest je od krční páteře (zřejmě jak jsem měl neadekvátně dlouho na krku kytaru). Chtěl bych se ale zeptat, zda-li je možnost, že výsledky EMG jsou zkreslené? Nebo jinak řečeno - špatné? Není třeba možné, že SKT opravdu mám a přístroj jej nezaznamenal? Pokud by to bylo opravdu z přetížené soustavy, jak dlouho se bude nervová soustava "hojit"?
Díky za odpověď, snad mi bude lépe... P.S.: V noci spím normálně, ruce nebolí.
Rehabilitace - Mgr. Pavel Bajnárek  |  Basic member  |  Liberec
  • 105 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den,
v této fázi bych věřil nálezu lékařů. Zajděte za rhb. lékařem nebo fyzioterapeutem,kteří Vás vyšetří a zjistí, zda je Váše krční páteř na tom skutečně tak špatně. Pokud ani po případné rehabilitaci na krční páteř a celou horní končetinu nebude problém vyřešen, je třeba revidovat vyšetření. Z vlastních zkušeností vím, že tyto problémy mohou být od krční páteře nebo od přetížení svalů v oblasti ruky a předloktí.

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí