Dysplázie kyčlí u dospělého

Dysplázie kyčlí u dospělého

Jirka P.  |  návštěvník
Dobrý den,
je mi 30 a po asi 2 roky trvajících bolestech v kyčlích vždy po námaze (sport - badminton, běžecké lyžování(skate), běh) mi ortopéd sdělil, že mám displázii. Prý se mám připravit v horizontu 10-15 let na umělé kyčle. Mám vysadit skákavé sporty a beru vždy po asi 2-3 měsících prášky obsahující glukosamin, což krátkodobě zatím pomáhá.

Snažím se o tomto problému získat více informací, v google mi ale vždy vyskočí x odkazů displázie u dětí a psů:) vypadá to, že tento problém dospělé asi moc netrápí. Můžete mi prosím napsat, kde bych sehnal více informací?

A je výměna kyčlí opravdu jediná možná varianta? Je v ČR nějaké pracoviště, které by se na displázii dospělých specializovalo? Pomohly by mi třeba nějaké víkendové lázeňské pobyty? Případně jaké?

Děkuji za odpovědi

Jirka P.
sashim  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 1 odpovědí
Ahoj Jirko,

právě mi diagnostikovali stejný problém - v podstatě jsem měla podobný vývoj, hodně sportuji, následné bolesti kyčle. Vysadila jsem skákavé sporty, ale stejně se bolest vrací. Mě lékař navrhl dvě operativní řešení - 1. vytvoření stříšky na kyčlí (cca 4 týdny v nemocnici) - 2. trojitá ostoetomatie pánve (12 týdnů v nemocnici - vezmou pánev a na třikrát ji zlomí). Jsem tedy z navrhovaných řešení dost v šoku. :-) Když jsem si chtěla vyhledat více informací, narazila jsem na stejný problém - vše o psech :-). Pokud jsi našel nějaké relevantní informace či zdroje o tomto problému, budu moc ráda, když se podělíš.

Zdravím,
Saša
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
dysplazie kyčlí, v rozsahu, aby dělala problémy ve Vašem věku je dnes díky prevenci,původně RTG, pak UZ vyšetřování a časné léčbě v kojeneckém věku opravdu dnes již vzácnější záležitost.
Ideologicky jsou možné dva postupy - šetřit kyčel co nejdéle a až to nejde, implantovat TEP, nebo - včas, co nejdříve provést operaci měnící k lepšímu tvar jamky, kyčle a tím odložit dobu, kdy bude potřeba TEP co nejdále. Možných operací je vícero, podle typu a tíži "dysplazie". Žádný postup není bez problémů, bez rizika.
Posoudit vhodnost toho či onoho jistě po netu nejde, je to velmi individuální rozhodování, někdy také poměrně složité. Protože popravdě řečeno, není žádná metoda, která by na trvalo DOKONALE vyřešila tuto vrozenou vadu, v podstatě čím těžší, tím větší problém. Na druhou stranu lze říct, že dnešní ortopedie poskytuje naději na podstatné zlepšení potíží alespoň na vícero let, neponechává pacienty se svou nemocí bezmocné, bez možných řešní. To je to, co by jste měli hledat, na solidním pracovišti s rozsáhlejší operativou.

Reakce na prim. MUDr. Jiří Selucký

Kristýna  |  návštěvník
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
je mi 20 let a doktor mi zjistil dysplazii kyčlí. Za 4 měsíce bych měla jít na operaci, že mi vezmou štěp z pánce a vydlabou trochu jamku a vložej ten štěp tak aby mi chránil kloub, který je momentálně chráněn jen z hodně malé části. chtěla bych se tedy zeptat co to obnáší za omezení během asi těch 7 týdnu po operaci. A zda tu má někdo s tímto zkušenost.

Související recenze a zkušenosti

Eleanora 23.7.2015
Nevím

Paní doktorka je jistě odborník, ale postrádám u ní vysvětlení, kde je problém. Vyšetřovala mojí 3 měsíční dceru a dala ji třmínky aniž bych věděla jakou má vadu kyčlí. Na otázky odpovídala vágně. Tak jsem se nakonec roz... Více 

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí