Syndrom Guyonova kanálu

Autor: prim. MUDr. Aleš Fibír Ph.D.

Útlak loketního nervu (n.ulnaris) v oblasti Guyonova kanálu je relativně vzácné onemocnění, daleko méně časté než syndrom karpálního a kubitálního tunelu. Jen část pacientů s tímto onemocněním musí podstoupit operaci. Pokud je přítomen současně syndrom karpálního tunelu, tak se po jeho operačním uvolnění mohou příznaky syndromu Guyonova kanálu zmírnit, což je dáno anatomicky.

Vhodná indikace

Útlak se projevuje nejčastěji bolestmi a brněním ruky a předloktí, snížením nebo ztrátou kožní citlivosti na malíku a prsteníku a v pokročilých stadiích poruchou úchopové funkce ruky. Postižení nervu se diagnostikuje jednak podle charakteru obtíží a při klinickém vyšetření, ale definitivně potvrdí diagnózu až elektromyografické vyšetření (EMG). Pokud je nález významný, případně se při kontrolních vyšetřeních stále zhoršuje, objevují se poruchy úchopové funkce ruky nebo svalové atrofie, doporučuje se operace. Platí, že uvolnění nervu by mělo být provedeno včas, ještě před vznikem nevratného poškození nervu. Je-li nerv již nevratně postižen, k plnému návratu funkce a citlivosti ruky nemusí dojít.

Nezřídka může dojít k souběhu onemocnění syndromu karpálního a Guyonova tunelu. Po uvolnění pouze karpálního tunelu často pozorujeme zlepšení nebo odeznění příznaků i v oblasti Guyonova kanálu, ač ten nebyl chirurgicky ošetřen. To je dáno anatomicky. Guyonův tunel má trojúhelníkový průřez a po uvolnění karpálního tunelu, který vede paralelně vedle dojde ke změně jeho průřezu na spíše oválný. To má za následek zmenšení tlaku v Guyonově kanálu a úlevu nebo dokonce odeznění obtíží.

Kontraindikace a rizika

Výkon nemá mnoho kontraindikací, kromě akutního zhoršení při chronických onemocnění to může být i akutní zánětlivé onemocnění v místě operace. Před operací může být také nutno po dohodě s vaším ošetřujícím lékařem vysadit léky zvyšující krvácení, nebo jejich užívání dočasně nahradit jinými léky. V případě zhoršení bolestí, zvětšení otoku ruky nebo prstů, zvýšení tělesné teploty nebo při prosakujícím obvazu doporučujeme kontrolu lékařem dříve než bylo domluveno.

DSC06536

V průběhu prvních dnů po operačním výkonu je vhodné udržovat končetinu ve zvýšené poloze (ruka výše než loket, loket výše než rameno), případně přes obvaz je možno ruku s přestávkami chladit/ledovat. Led vložte do neprodyšné fólie nebo igelitového sáčku, aby se obvaz nenamočil a přes obvaz nebo vrstvu látky (utěrka, kapesník) chlaďte maximálně 20 minut a poté chlazení na 20 minut přerušte. Ledování má smysl během prvních 24 hodin po operaci, v dalších dnech pak pouze pokud otok přetrvává.

Každá operace může mít své komplikace. Vedle všeobecných komplikací, které se mohou objevit po každém chirurgickém výkonu je nutno upozornit např. na riziko poškození nervu nebo jeho drobných větví, způsobující poruchu kožního čití nebo hybnosti palce, bolestivost jizvy nebo otoky ruky. Pokud chcete tato rizika minimalizovat, respektujte doporučení lékaře a nezatěžujte končetinu příliš brzy po výkonu.

Průběh výkonu (ošetření)

Operace se provádí většinou v místní anestezii. Z operačního řezu na zápěstí je uvolněn kmen ulnárního nervu, včetně jeho větví. Jizva je podélná a nachází se na malíkové straně zápěstí a dlaně. Poté je provedeno sešití operační rány, v některých případech je zaveden do rány drén a rána je kryta obvazem. Po výkonu nebývá většinou končetina znehybněna dlahou. Předoperační vyšetření není nutné, výkon není bolestivý, lze ho provést ambulantně.

Bezprostředně po výkonu/ošetření

Hojení operační rány je spojeno s určitou mírou bolestivosti, která by měla mít tendenci k pozvolnému ústupu. Bývá malé, maximálně střední intenzity. Pro tlumení bolesti spojené s nekomplikovaným pooperačním hojením jsou dostačující běžně dostupné léky proti bolesti ve standardním dávkování, které je vždy uvedeno v příbalovém letáku.

Doporučený pooperační/pozákrokový režim

Stehy jsou odstraňovány cca za 2 týdny po operaci. Doba dočasné pracovní neschopnosti po této operaci může být v závislosti na druhu a namáhavosti vykonávané práce 4-12 týdnů. Po operaci se ruka zpravidla neznehybňuje na dlaze. Operační výkon na ruce Vás obvykle výrazně nelimituje v možnosti volného pohybu. Pouze pokud používáte k chůzi berle, není možno dočasně, cca 4-8 týdnů po operaci, operovanou rukou o berli opírat. Plná zátěž operované končetiny je možná nejdříve po 6-8 týdnech po výkonu. Ruku je možné namočit až 1-2 dny po odstranění stehů, do té doby je nutno udržet obvaz suchý a čistý

Výsledný efekt

Úlevu lze po operaci očekávat někdy až v horizontu 2 až 4 měsíců, regenerace nervu trvá dlouho. Pokud je nerv již nevratně postižen, k plnému návratu funkce a citlivosti ruky nemusí dojít i přes dostatečný chirurgický výkon. Efekt výkonu je většinou trvalý.

Aktualizováno: 6.9.2016