Reoperace benigního nálezu v prsu

hanula

V 9/2002 jsem byla doporučena k lékaři jako specialistovi na prsa, jelikož rok předtím se tamější doktor "netrefil" a problém nevyoperoval. Nový lékař se se mnou tedy nijak nepáral, problém sice odstranil a to proto, že ze mě uřízl pár řízků, s estetikou se nijak nepáral, jelikož asi předpokládal, že to vše stejně půjde pryč. Malignita se však tehdy nepotvrdila. Doc. Hlava z plastické chirurgie, kam jsem tehdy šla jen tak na radu, se o jeho výkonu s opovržením vyjádřil: "Takto se neoperuje" a vysvětlil mi, že prs se operuje pěkně do obloučku. Ne FN Motol od té doby už NIKDY!

Zobrazit příspěvky2 Skrýt příspěvky2
Jana

Dobrý den, to mi je moc líto :( Nevím, jak to ve státním probíhá, ale doktor s Vámi o tom, jak to bude dělat a jak prso bude po operaci vypadat, nemluvil? Jak to prso teď vypadá? Uvažujete o rekonstrukci prsu?

Bohužel z legislativních důvodů nemůžeme uvádět všechny informace (jméno lékaře). Negativní hodnocení s uvedením všech detailů je možné jenom u subjektů, které s tím souhlasili – tzv. Transparentní lékaři. Mají u profilové fotky zelenou fajfku. Jméno lékaře si ale můžete napsat v soukromé zprávě, kdyby ho po vás někdo chtěl. Děkuji za porozumění.

Zobrazit odpověď
hanula

Vážená slečno (paní) Jano,
2 zásahy v levém prsu mám již dávno za sebou. Jednalo se o r. 2001 a reoperace 2002. Objevena tehdy byla "jen" cystická mastopatie a pod. benigní problémy, NIKOLIV malignita. Tehdy jsem měla těsně po 50. roce věku. Časem se to i opticky dalo unést, příčnou jizvu cca 6 cm vyřešily uzavřenější jednodílné plavky. Dále jsem chodila pečlivě na kontroly mamografem, nejprve v rozmezí 1/2, dále 1 a později až 2 roky, přesně dle rady lékaře. Vždy jsem prošla, až v 11/15 mě po mamografu volali, že mám nález. Opět LEVÝ prs! Biopsie Dg. potvrdila, v 1/16 následovalo chirurgické řešení, potom adjuvantní radioterapie. Chemoterapie nebyla nutná, jsem zatím stále ještě jen na hormonální terapii. Před chirurgickým řešením jsem ale ještě byla odeslána sanitou do Vojenské nem. Střešovice, kde mi dělali ještě speciální vyšetření na to, zda bude správně reagovat sentinelová uzlina. Lékaři při pohledu na mě se totiž obávali, že předchozími 2 zásahy mohu být již tak poškozena, že reagovat nebude a v tom případě by mi bývaly musely být odstraněny veškeré lymfatické uzliny. Naštěstí sentinelová uzlina reagovala tak, jak bylo potřeba a tudíž mi byl odstraněny lymfatické uzliny jen v minimálním rozsahu (myslím, že 2-3). Histologickým rozborem bylo potvrzeno, že lymfatické uzliny u mě nebyly zasaženy ve smyslu malignity. Měla jsem tedy velké štěstí! Kdyby mě musely být lymf.uzliny odsraněny "pro nic za nic" jen díky předchozím nešetrným chirurgickým zásahům, ačkoliv byly "čisté", mohla jsem mít těžce postiženu levou ruku tzv. sloní ruku. To vše se naštěstí nestalo, proplula jsem problémem jen s lehčím lymfedémem a ruka je funkční úměrně mému věku. Tím vším chci jen říci, že i kdyby se chirurg domníval (při nejasném nálezu), že tkáň "stejně půjde pryč" a bude dělat ablaci, nemusí tomu tak při nepotvrzení malignity být. A k ženě, která má byť i "prekancerózu", je třeba se k ní chovat šetrně. Jako laik se totiž mohu i domnívat, že kdyby bývaly u mě nebyly ony 2 dávné chirurgické zákroky, nebyla třeba ani následná malignita. Jak si vysvětlit, že v pravém prsu se problém nevyskytl?
Od posledního chirurgického zákroku jsem si již nic neslibovala, protože pozice chirurga nebyla v mém případě záviděníhodná. Ale, klobouk dolů!!! Úhledně kolem dvorce do obloučku mi vyoperoval 16 mm nádor a obě jizvy (i ta po vyjmutí LU) jsou provedeny inteligentně. Chodím často plavat do bazénu a světě div se, mohu ještě stále bez obav jít s ostatními ženami do sprchy. Teď hlavně, aby se malignita znovu nevrátila, vyhráno samozřejmě není, i když v mém případě mám 95% statistickou naději na vyléčení. Do budoucnosti se dívám s optimismem, ale se značnou pokorou... Pozdrav HB

Recenze lékaře

Doktor ve Vašem okolí