Psychické dopady Vojtovy metody

Psychické dopady Vojtovy metody

Zuzkakasikova  |  návštěvník  |  Plzeňský kraj
Dobrý den.

Ráda bych se zeptala, zda někdo zkoumal dopady Vojtovy metody aplikované v dětství na psychiku dospělých. Je mi 21 let, Vojtovu metodu jsem prý cvičila do 1 roku, údajně kvůli nadměrnému svalovému napětí. Jsem přesvědčená o tom, že naše zkušenosti z dětství se v dospělosti prostě musí projevit, zvlášť pokud jde o něco tak bolestivého.

Pozoruji na sobě mnoho zvláštních reakcí, které podle mě s tímhle "mučením" mohou souviset.

První z nich je můj strach z lékařů. Cítím nedůvěru ke všem lékařům, které navštěvuji, ze zubařů mám takovou hrůzu, že v ordinaci pláču.
Za svůj život jsem si nezlomila ani jednu kost, jak jsem na sebe opatrná.
Vždycky jsem si myslela, že se jedná o strach z bolesti.
Před rokem a půl se ale situace dost změnila, našla jsem si přítele, ke kterému jsem se nastěhovala, dokonce jsme se zasnoubili. Můj přítel byl dominantní a já jsem s ním přišla na velmi zvláštní věc - jsem masochistka.
Ačkoliv náš vztah dávno skončil, nedokážu se už vrátit k potěšení z "normálního" sexu, něžnosti mi při tom dokonce úplně kazí náladu. Strach ze zubaře, konfliktních situací, výšek apod. mám ale pořád... Zvláštní kombinace, že?

Další věcí, která mě trápí, je můj vztah s rodiči, tedy především s mámou. V mém životě byla vždycky zlá máma a hodný táta. Když se nad svým dětstvím zamyslím rozumově, nevidím moc důvodů, proč bych právě já měla být nespokojená. Když jsem něco provedla, samozřejmě přišel trest, stejně jako u všech ostatních. Byl ale velký rozdíl v tom, jak mě trestal táta a jak máma. Můj táta mi vysvětlil, proč to bylo špatně a jaké budou následky (třeba žádné kapesné). Moje máma mě zbila.

Nedělám si iluze, že moje vzpomínky jsou pravdivé, čas a emoce je vždycky trochu pozmění. Navíc když teď vidím své rodiče vychovávat mou mladší sestru, zjišťuji, že jí táta dává na zadek stejně často jako máma a stejně často s ní také mluví. Tak proč já mám představu, že to bylo u mě jinak? Může to být tím, že Vojtovu metodu se mnou cvičila jen máma?

Posledním tématem, které mě trápí, je moje vzdělávání. V internetovém fóru na téma Vojtova metoda jsem si přečetla, že může způsobit poruchy soustředění, napadlo mě tedy, že moje problémy se studiem s ní mohou také souviset. Jsem velmi nadaná a inteligentní. Od 2 let jsem zpívala ve sboru, od 4 jsem hrála na klavír, věnovala se tanci, plavání, divadelnímu kroužku, novinařině, cyklistice... Bylo toho spousta, ale po pár měsících jsem toho vždycky chtěla nechat, byla jsem z toho najednou znuděná. V jedenácti letech jsem nastoupila na osmileté gymnázium, ve 13 letech jsem se zúčastnila IQ testu s výsledkem 140. Ve škole jsem ale měla obrovské problémy s letopočty, historickými jmény, slovíčky... Prostě se vším, co si člověk musel prostě pamatovat. Dodnes nechápu, že jsem prolezla z chemie a zeměpisu, protože znám asi jen 5 prvků z tabulky a zeměpisné názvy jdou úplně mimo mě. Vymlouvala jsem se, že mě ty předměty nebaví, ale nebyla to pravda. Já jsem si to prostě nepamatovala. Ještě výraznější paradox vidím ve svém studiu češtiny. V posledním ročníku gymnázia jsem se dostala do celostátního kola češtinářské olympiády. Sloh a mluvnice byly a dodnes jsou mými koníčky. Stejně tak četba. Z literatury jsem ale většinou mívala známky kolem 3, protože jsem sice knížku přečetla a dokonale pochopila, ale nedokázala jsem ji přiřadit k literárnímu směru, často jsem si nevzpomněla ani na jméno autora...

Děkuji za jakýkoliv názor, připomínku, doporučenou literaturu...

Zuzka
MUDr. Jaroslava Marková  |  Basic member  |  Praktické lékařství pro dospělé  |  Praha
  • 168 odpovědí
  • 8 Likes
Dobrý den Zuzko, lidská psychika je poměrně komplikovaná a nelze všechny vaše potíže přiřknout jednomu negativnímu faktoru. Vždy se podílí faktorů více a rodinné prostředí, které popisujete také nebylo ideální. Vojtova metoda, pokud je prováděna šetrně a s ohledy na dítě, by psychicky ubližovat neměla. Jaký by pak měla smysl? Záleží tedy kdo a jak ji provádí. Mám osobní zkušenost se svým synem- též jsme byli posláni na rehabilitaci ke cvičení Vojty. Když jsem viděla, jakým způsobem terapeutka postupuje a jak můj syn reaguje, již jsme tam nikdy nešli. Naučila jsem se pár cviků podle příručky a internetu a cvičila se synem hravou formou sama- bez pláče, bez křiku. Na obranu Vojtovy metody musím říct, že cvičení mělo efekt.Pokud najdete citlivého terapeuta, Vojtovu metodu doporučuji.
TomBa  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Hmm, take jsem v mladi "cvicil" Vojtovku a trochu mi to v rade ohledu pripadlo, jako bych cetl svuj zivotopis. Nerekl bych o sobe, ze jsem vylozene masochista, ale mirny naznak tam je a mam prah bolesti jinde, nez vetsina lidi okolo. Kdo si mysli, ze Vojtovka na diteti nezanecha zasadnejsi stopu, tak ji bud necvicil, nema delsi kontinuitu v pozorovani dusledku, nebo si nedokaze spojit projevy s touto uvodni pricinou. Nerikam, ze Vojtovka muze za vsechno zlo na zemi, ale zpusob provadeni a jeste k tomu matkou (od ktere by clovek cekal spise lasku nebo vychovny trest), zda se byt ponekud nestastny. Myslim, ze je dobre si o tom s matkou promluvit. Kazdou matku, co je pri smyslech boli, co diteti zpusobuje a doufa, ze si to dite nebude pamatovat. Dite zase nechape, proc mu to matka, jakozto osoba, ktere na svete nejvice duveruje a miluje zpusobuje bolest. Nemam to overene, ale v rade zemi je pry Vojtova metoda zakazana neb je klasifikovana jako tyrani ditete.
lenka
lenka  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 1 odpovědí
souhlasím s Vámi. Byla jsem cvičit se synem, ale nebudu to dělat, absolutně nechápu, že si většina lidí nevšímá toho psychického teroru, že se to popisuje jen jako nelíbivá poloha... je to prostě psychické násilí. (když to jsou miminka a netuší oč běží, jen to že je jejich nejbližší drží silně proti jejich vůli - nulový respekt, nadrazeni silnejsiho, je to o nervy)
Snoutlik  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 1 odpovědí
Já jsem se narodila s dětskou mozkovou obrnou a díky Vojtově metodě mohu žít úplně normální život. Byla jsem na půl těla ochrnutá a díky cvičení jsem úplně v pořádku. Žádné následky nepozoruji. A ochrnutí je pryč. Se svým nejmladším synem jsem také musela cvičit Vojtovu, měl ochablé svaly, sice při cvičení brečel, ale také mu to jen a jen pomohlo, žádné problémy které tu popisujete nemáme ani jeden. Pavla
Přezdívka  |  návštěvník  |  Bayern
  • 1 odpovědí
Já mám bohužel podobné zkušenosti jako Vy. Vojtova metoda zanechává psychické následky! Dospělí lidé, kteří končí v rukou psychologů (v lepším případě) anebo psychiatrů (v tom horším) jsou toho důkazem. Toto týrání se může promítnout i do sexuality, ve vztahu matce a spousty jiných věcí, což je i můj případ.
Znám jednu německou lékařku, která se tímto tématem zabývá, je v kontaktu s lidmi, které tato metoda poznamenala a zveřejňuje články. (Kdo neumí německy, může si to dát do překladače. Scrollovat v rejstříku na V jako Vojta).
https://www.medizin-im-text.de/blog/inhaltsverzeichnis/#v

Nevím, jak bych se bez této metody vyvinula po fyzické stránce, ale to co mi to provedlo s psychikou, je horor.
Na spousty internetových stránkách maminky píšou o tom, že na jejich dítěti nic nepozorují, což ale nemusí nic znamenat. Ono totiž tohle trauma je jako každé jiné a může se projevit třeba až v polovině života, nebo i déle. Pod vlivem stresu, nemoci, jiných triggerů (spouštěčů).
A samozřejmě, že se najdou i lidé, na kterých se to navenek nijak výrazně po celý život neprojeví. A to budou zřejmě ti, kteří to v sobě potlačili do takové míry, že je to zdánlivě neovlivňuje.
Lidské podvědomí ale nezapomíná. Nechci nikomu rozmlouvat pozitivní účinky Vojtovy metody. Ale i narušená psychika se může nakonec projevit fyzicky.
Věřte víc své intuici a zvažte všechna pro a proti.
Nakonec se každý musí rozhodnout sám. A to pro a za své dítě. A pro ty chce každá matka jen to nejlepší.
Nikomu nechci nic rozmlouvat, pouze sdělit svou zkušenost.
Doktor ve Vašem okolí